Prieš baigiantis mokslo metams Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) „Facebooke“ vykusioje Lietuvos moksleivių sąjungos Vilniaus mokinių savivaldų informavimo centro tiesioginėje vaizdo transliacijoje pristatė privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) – temą, kuri baigiantiems mokyklą jaunuoliams itin svarbi, nors apie tai jie dažniausiai nė nepagalvoja.

Mokyklas baigiantys jaunuoliai PSD valstybės lėšomis yra apdrausti iki rugpjūčio 31 d. Iki šios datos už gydymą valstybinėse ar privačiose gydymo įstaigose, sudariusiose sutartį su TLK, jie neturi mokėti. Šios paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Vėliau tai gali keistis, atsižvelgiant į tai, kaip pasikeis jaunuolių gyvenimas – ar jie mokysis, ar dirbs ir pan.

Interneto renginyje abiturientams „PSD po mokyklos – tai, ką tau reikia žinoti“ Vilniaus TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Justina Izotovė, pasakodama apie PSD, atkreipė dėmesį į tai, kad iškart po mokyklos pradėję studijuoti nuolatinių (dieninių) skyrių studentai Lietuvoje ar kitose Europos Sąjungos (ES) bei Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse toliau bus apdrausti Lietuvoje valstybės lėšomis. Pasirinkusieji ištęstinių studijų programą, draudimu turės pasirūpinti patys.

Studijuosiantieji Lietuvoje bus draudžiami automatiškai pagal Studentų registro duomenis, o vykstantieji mokytis kitur Europoje teritorinei ligonių kasai turės pateikti pažymą, patvirtinančią, studento statusą. Joje turi būti nurodyta studijų vieta, forma, pradžios bei pabaigos data. Dėl šios pažymos reikia kreiptis į aukštąją mokyklą, kurioje bus studijuojama. Pažyma kasmet turi būti pateikiama atvykus į ligonių kasą, paštu, el. paštu arba per įgaliotą asmenį.

Šiemet studijas Jungtinėje Karalystėje pradėję jaunuoliai PSD valstybės lėšomis nėra draudžiami – PSD galioja tik tiems asmenims, kurie studijuoti pradėjo iki 2020 m. pabaigos, t. y. iki pasibaigiant pereinamajam „Brexit“ laikotarpiui. Dabar studijuoti pradėję asmenys, kaip ir studijuojantieji ne ES ar EEE šalyse (pavyzdžiui, JAV), turi apsidrausti privačiu sveikatos draudimu.

J. Izotovė taip pat atkreipė dėmesį, kad nepradėjusiems nuolatinių (dieninių) studijų jaunuoliams, jei jie neįsidarbina, neužsiregistruoja Užimtumo tarnyboje ar nepriklauso kitoms valstybės lėšomis draudžiamų asmenų grupėms, kas mėnesį reikia savarankiškai mokėti PSD įmokas.

Vilniaus TLK atstovė papasakojo ir apie Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), kurią reikėtų turėti vykstant studijuoti arba keliaujant kitose ES ar EEE šalyse bei Šveicarijoje. Jei ten esant prireikia būtinosios medicinos pagalbos (staiga susirgus, gavus traumą, paūmėjus lėtinei ligai ir pan.), jos išlaidos ESDK turėtojams taip pat apmokamos iš PSDF biudžeto, kai su ESDK kreipiamasi į valstybinei tos šalies sveikatos sistemai priklausančias gydymo įstaigas. Kortelė apdraustiesiems išduodama nemokamai, ją galima užsisakyti pateikiant prašymą arba internetu ir gauti paštu.

Vilniaus TLK Teisės skyriaus vedėja Martyna Langė papasakojo apie PSD suteikiamą papildomo mėnesio garantiją, kuri aktuali keičiantis bet kurio asmens statusui: baigus mokyklą, studijas, keičiant darbą ir pan. Būtent šiais laikotarpiais tikėtina, kad nustos galioti (nei jei trumpam) žmogaus PSD. Visgi draudimui nutrūkus dar vieną mėnesį, vadinamą papildomu, galima naudotis PSDF biudžeto lėšomis apmokamomis medicinos paslaugomis. Tik būtina prisiminti, kad iki šio papildomo mėnesio pabaigos privalu patiems sumokėti PSD įmoką.

Ypač atidūs turėtų būti moksleiviai, kurie baigę mokyklą pradės studijuoti vėliau nei rugsėjį, ar nestudijuos, neįsidarbins ir nebus registruoti Užimtumo tarnyboje. Mat rugpjūčio pabaigoje baigs galioti jų PSD ir iki rugsėjo pabaigos jie turės susimokėti PSD įmoką.

Antraip rugsėjį pasinaudojus kompensuojamosiomis medicinos paslaugomis atsiras žala PSDF biudžetui, kurią teks atlyginti. Svarbu tai, kad pavėluotai sumokėta PSD įmoka neatkuria ankstesnio mėnesio draustumo. Vadinasi, rugsėjo mėnesio įmoką sumokėjus spalį, nebus laikoma, kad žmogus rugsėjį buvo apdraustas.

Šiuo metu žalos PSDF biudžetui dėl medicinos paslaugų, kuriomis neteisėtai pasinaudota per papildomą mėnesį, dydis siekia nuo 10 iki 5 118 eurų.

Žala PSDF biudžetui padaroma ir kitais atvejais, pavyzdžiui, kai nedraustas asmuo pasinaudoja ESDK arba tyčia ar dėl neatsargumo sužaloja kitą žmogų ir šis gydomas PSDF lėšomis. PSDF biudžetui padaręs žalą asmuo apie ją informuojamas ir prašomas žalą atlyginti. Žalos neatlyginus geranoriškai, ji išieškoma.

Tiesioginės transliacijos įrašą, jau viršijantį 550 peržiūrų, galima pasižiūrėti čia. Abu Vilniaus TLK atstovių pranešimai pateikiami ligonių kasų interneto svetainės www.ligoniukasa.lrv.lt skiltyje „Renginiai ir pranešimai“:

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: