Šiandien, gruodžio 1-ąją, minima Pasaulinė AIDS diena, skirta didinti informuotumą apie ŽIV/AIDS ir pademonstruoti tarptautinį solidarumą kovojant su šia pandemija. Tai proga atsakingoms institucijoms apmąstyti padarytą pažangą bei įvertinti iššūkius, kurie laukia siekiant tikslo iki 2030 m. nutraukti AIDS plitimą, taip pat sutelkti suinteresuotąsias šalis bendrai didinti pastangas siekiant sėkmingai įgyvendinti numatytas priemones.
Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad šių metų šūkis „Leiskime bendruomenėms būti lyderėmis“ (angl. „Let communities lead“) pažymi bendruomenių svarbą formuojant esmines priemones stabdant ŽIV infekciją.
Visuomenės supratimas apie ŽIV infekcijos prevenciją ir gydymo svarbą yra labai reikšmingas taikant veiksmingas intervencijas, sprendžiant stigmos problemas ir siekiant gydymo planų laikymosi. „Tik bendradarbiaujant galima suprasti, su kokiomis unikaliomis problemomis susiduria bendruomenės, jos gali būti susijusios tiek su švietimu, sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumu, tiek su stigmos mažinimu. Bendruomenių lyderiai taip pat gali vaidinti svarbų vaidmenį, propaguojant saugias praktikas, skatinant reguliariai tikrintis sveikatą ar skiriant paramą prevencinėms ar gydymo sritims“, – pastebi Gražina Belian, Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento direktoriaus pavaduotoja, atliekanti direktoriaus funkcijas.
2022 m. Lietuvoje užregistruoti 252 nauji ŽIV infekcijos atvejai, iš kurių 32 buvo susiję su švirkščiamųjų narkotikų vartojimu, tai sudaro 12,7 proc. visų naujų ŽIV infekcijos atvejų. 2022 m. gydymas (antiretrovirusinė terapija) iš viso buvo skirta 1 638 ŽIV užsikrėtusiems asmenims, tačiau 2022 m. pabaigoje 145 (8,9 proc.) pacientams gydymas dėl įvairių priežasčių nebuvo tęsiamas.
Atnaujintos gairės
Siekdamas užtikrinti infekcinių ligų prevenciją ir jas kontroliuoti tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų, Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras kartu su Europos ligų prevencijos ir kontrolės centru šiais metais atnaujino jungtines gaires. Jose galima susipažinti su gerąja visuomenės sveikatos praktika, kuria galima remtis kuriant veiksmingą infekcijų, tarp jų ir perduodamų per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą, mažinimo politiką. Kitaip tariant, gairėse pateikiama su narkotikų vartojimu susijusių infekcinių ligų epidemiologinė situacija ir nurodomos įrodymais pagrįstos intervencinės priemonės jų prevencijai ir kontrolei. Gairėmis siekiama padėti politikos formuotojams, visuomenės sveikatos ir socialinių programų planuotojams priimti sprendimus.
Šiame dokumente pažymima, kad Europoje švirkščiamųjų narkotikų vartojimas išlieka svarbiu rizikos veiksniu per kraują perduodamomis infekcijomis, kurios mažina asmenų gyvenimo kokybę ir trukmę, taip pat sukelia tiek tiesioginių, tiek netiesioginių visuomenės išlaidų, pavyzdžiui, gydymui ir priežiūrai dėl tolesnio perdavimo kitiems rizikos.
Nors gairėse daugiausia dėmesio skiriama asmenims, kurie švirkščiasi opioidus, siūlomos intervencinės priemonės taip pat gali būti aktualios asmenims, kurie švirkščiasi kitas medžiagas, pavyzdžiui, kokainą, amfetaminus, sintetinius katinonus ir vaistus, atskirai arba kartu su kitomis medžiagomis.
Plačiau su parengtomis gairėmis „Infekcinių ligų tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų prevencija ir kontrolė“ galima susipažinti ČIA:
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento inf.