Peršalimas irgi užkrečiamas

Dažnai kalbama apie stiprų užkrečiamumą gripo ir koronaviruso ligomis, tačiau vaistininkas Mindaugas Rutalė pastebi, kad pacientai iki šiol pamiršta apie peršalimo ligos riziką.

„Taip kaip gripu ir koronavirusu, taip ir peršalimu galima užsikrėsti nuo kitų žmonių. Visos šios trys yra sukeliamos viruso, todėl sergantysis lengvai jas gali perduoti aplinkiniams oro lašeliniu būdu – kosint, čiaudėjant, taip pat liečiantis prie nešvarių paviršių. Todėl pajutus peršalimo simptomus, nevertėtų numoti į juos ranka net ir tokiais atvejais, jeigu greitieji testai nenustato koronaviruso arba gripo“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.

Užkrečiami esate iki 5 dienų

Vaistininkas tvirtina, kad nėra vieno tikslaus atsakymo, kiek laiko žmogus gali šiomis ligomis užkrėsti aplinkinius. Kaip orientacinį laikotarpį jis įvardija 5 dienas.

„Suaugęs gripu gali aplinkinius užkrėsti 5 dienas nuo jos pradžios, tuo tarpu vaikai šį virusą gali nešioti iki 7 dienų. Sergantysis kovidu vidutiniškai yra užkrečiamas iki 5 dienų nuo ligos pradžios. Tuo tarpu sergant omicron koronaviruso atmaina, užkrečiamumo laikotarpis gali prailgti dar 2-3 dienomis. Bet kuriuo atveju, norint apsaugoti artimus draugus ir aplinkinius, geriausia saviizoliuotis bent savaitei laiko“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.

Čiaudulys ir kosulys – pavojingi ir po 5 dienų

Vaistininkas pasakoja, kad 5 dienų laikotarpis tėra orientacinis, nes kiekvieno žmogaus organizmas skirtingai kovoja su ligomis, o kaip jam sekasi jas įveikti, išduoda būtent esantys simptomai.

„Jeigu praėjus 5 dienoms, jūs nebeturite simptomų – galite ramia širdimi pasimatyti su išsiilgtais draugais. Visgi, jeigu praėjus šioms dienomis jūs nebeturite pakilusios temperatūros ar nejaučiate stipraus nuovargio, bet vis dar čiaudite ir kosite – rekomenduojama neskubėti palikti namų. Būtent kosulio ir čiaudulio metu susidaro palankios sąlygos plisti virusui oro lašeliniu būdu“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.

Nuo gripo – gydytojo išrašyti vaistai

Pajutus menkiausius peršalimo simptomus, vaistininkas pataria atlikti kombinuotą greitąjį testą, kuris padės nustatyti – gripu, koronavirusu ar peršalimo sergate.

„Jeigu peršalimą ir koronavirusą gydome pagal jaučiamus simptomus, tai susirgus sunkesniu gripu gydytojas gali paskirti pacientui ir specialius vaistus nuo šios ligos. Patariama nelaukti stipresnių simptomų ir testą atlikti iš karto, nes gripo vaistus efektyviausia pradėti gerti per pirmą ligos dieną, o ne jai įsisenėjus. Taip greičiau pasveiksite ir išvengsite galimų ligų komplikacijų kaip plaučių uždegimas, sinusitas, vidurinės ausies uždegimas, sepsis ar netgi širdies raumens ar smegenų uždegimai. Rūpinkitės savo sveikata – sako vaistininkas M. Rutalė.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: