Europoje šiemet labai patogeniškas paukščių gripas (LPPG) buvo užfiksuotas 3770 naminių paukščių ūkiuose, nustatyti ir 3363 atvejai laukinėje gamtoje. Virusas neaplenkė ir Lietuvos: šį pavasarį buvo fiksuotas vienas LPPG protrūkis naminių paukščių ūkyje ir 55 protrūkiai tarp laukinių paukščių.  Paskutinis atvejis laukinėje Lietuvos gamtoje nustatytas šių metų, rugpjūčio mėnesį.

Šalys, kuriose paukščių gripas kelia labai didelę grėsmę – Prancūzija, Nyderlandai bei Italija, iškėlė paukščių vakcinacijos klausimą. Šiose valstybėse vis dar  plinta virusas,  paukštynų populiacijos ypač tankios, o dėl specialių paukštienos gaminių, tam tikros paukščių rūšys laikomos atvirai. Motyvuodama pavojaus, susijusio su  LPPG plitimu laukinėje gamtoje ir naminių paukščių tarpe Prancūzija nuo 2023 m. spalio 1 d. pradėjo vykdyti prevencinę vakcinacijos kampaniją skirtą naminių paukščių ūkiams (gamybiniams ančių ūkiams) tankiai gamybinę veiklą vykdančiose teritorijose. Šis vakcinacijos  planas yra pirmasis pasaulyje: jo tikslas yra apsaugoti visus ūkiuose auginamus paukščius nuo galimo gaišinimo nustačius LPPG protrūkį.

Vis daugiau  Europos Sąjungos valstybių į vakcinaciją žiūri kaip į LPPG kontrolės būdą. Vis dėl to dėl prekybos kliūčių, kurias gali sukelti vakcinacija, didžiųjų šalių paukštienos eksportuotojai nesutinka vakcinuoti paukščių. Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) nuo spalio 1 d. įvedė Prancūzijos paukščių importo apribojimus, motyvuodamos viruso įvežimo į šalį pavojumi. Vakcinuoti  paukščiai gali neturėti infekcijos požymių, o tai reiškia, kad neįmanoma nustatyti ar virusas yra pulke, pranešė JAV žemės ūkio departamentas. Nepaisant intensyvių derybų, Kanada, Japonija, Taivanas ir Čilė laikinai uždarė naminių paukščių po vakcinacijos importą iš Prancūzijos.

„Naminių paukščių vakcinacija apsaugotų naminius paukščius nuo priverstinio gaišinimo nustačius LPPG, tačiau apribotų paukščių ir jų produkcijos eksportą. Šiuo metu vieningi prekybiniai reikalavimai vis dar nėra reglamentuoti, kai kurios šalys taiko paukščių ir paukštienos prekybos ribojimus tarp šalių, kurios vakcinuoja naminius paukščius. Šiuo metu, Lietuvoje, vakcinacijos galimybė nuo paukščių gripo nėra svarstoma, kadangi šalyje nėra tankios komercinių paukščių laikymo teritorijos, paukščiai laikomi uždaryti, o atviras laikymo būdas draudžiamas. Pagrindinė prevencinė priemonė naminių paukščių ūkiuose biosauga. Svarbu, kad paukščių laikytojai suprastų apie paukščių gripo keliamas grėsmes ir stengtųsi išvengti galimos rizikos”,  – sakė VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėja Vilija Grigaliūnienė.

Lietuvoje LPPG protrūkiai buvo nustatyti 2021 m. (54 protrūkiai pavieniuose ūkiuose, tačiau tai buvo susiję su nelegalia prekyba) ir 2023 m. (1 protrūkis) mažame naminių paukščių ūkyje.  Dideliuose komerciniuose paukščių ūkiuose LPPG Lietuvoje nebuvo nustatytas.

VMVT specialistai primena: būtina taikyti biologinio saugumo priemones, stebėsenos ir ankstyvojo ligos aptikimo priemones ir vengti galimo viruso patekimo į paukščių laikymo vietas. 

VMVT info.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: