Šiandien, liepos 19-ąją, Lietuvos žmogaus teisių centro ,,Facebook" paskyroje patalpintas įrašas, kuriame teigiama, kad Jonavoje veikiančiame greito maisto restorane ,,Pilnas Pilvas" kilo konfliktas tarp įstaigos darbuotojų bei romų tautybės klienčių. Čia pat akcentuojama, kad pagalbos pastarosioms suteikti neskubėjo ir policijos pareigūnai. Tačiau tiek jų, tiek ,,Pilno Pilvo" vadovybės pasakojimai ,,piešia" kiek kitokį aptartos situacijos vaizdą. 

Išplatino pranešimą

,,Taip atrodo teisingumas pagalbos prašančioms romų tautybės moterims Jonavoje. Užsidaro policijos automobilio langas. Policininkas apsimesdamas lyg lauke būtų ne moterys, prašančios jų pagalbos, abejingai užsisega diržą ir automobilis nuvažiuoja.

Viskas prasidėjo nuo to, kad trys moteris ir 7 metų mergaitė užsuko į kavinę Pilnas Pilvas. Moterys iš Marijampolės į Jonavą vyko aplankyti giminaičių kapų. Aptarnaujantis personalas pasakė, kad „čigonai yra kiaulės, visur prišiukšlina, todėl direktorius neleidžia jų aptarnauti“. Ir pasiūlė tik maisto išsinešimui. Moterys paprašė pakalbėti su direktoriumi ir kad jis raštiškai parašytų, kodėl atsisako jas aptarnauti", - rašo Lietuvos žmogaus teisių centras.
 
Teigia, kad pakėlė ranką
 
Toliau pasakojama, kad iš virtuvės išėjęs vyras net neįspėjęs griebė moteris, užlaužė rankas ir šaukdamas pareikalavo išeiti iš kavinės, stūmė lauk.
 
,,Vienai moteriai 70 metų. Kita turi stuburo traumą. Vienai moterų išsilaisvinus iš, kaip paaiškėjo, kavinės šeimininko rankų, vyras ranka kirto jai į nugarą. Viskas vyko mažametės akivaizdoje.
 
Kavinėje buvo daug žmonių: vieni iškvietė policiją, kiti žodžiais bandė sustabdyti siautėjantį vyrą, sakydami, kad viešoje kavinėje visi turi teisę pavalgyti.
 
Ilgai netrukus pasirodė policija. Policininkas ignoravo moterų skundus ir apsimetė, kad jų tiesiog nėra. Pasikalbėjo su kavinės šeimininku ir grįžo į mašiną. Supratusios, kas įvyko, moterys šaukė, kad nori parašyti pareiškimą, kad joms ne tik atsisakyta teikti paslaugas, bet ir panaudota jėga prieš jas.
 
Langas užsidarė, policijos mašina tiesiog nuvažiavo. Vaizdo įrašų moterys nespėjo padaryti daug, viskas vyko per greitai. Bet štai šis - daug pasakantis, ar ne? Nepaisant į jokius proto rėmus netelpantį teisėsaugos atstovų elgesio, moterys nusprendė nenuleisti rankų ir nuvyko į Jonavos policijos komisariatą. Ten sutiko tą patį policininką, kuris jų paklausė, „ko čigonai nepatenkinti?“ ir nuėjo juokdamasis.
Priimamajame moterys vis dėlto išsireikalavo, kad jas priimtų. Atėjo dvi pareigūnės, kurios prisistatė esančios tardytojos, viena iš jų pavarde Markevičė.
 
Pareigūnės teigė, kad savininkas savo teritorijoje gali daryti ką nori, kad įstaigos turi savo vidaus taisykles. Reikia suprasti, kad, anot pareigūnių, Lygių galimybių įstatymas ir Baudžiamasis kodeksas galioje ne visoje Lietuvos teritorijoje?
 
Moterys sako, kad tik joms pradėjus klausinėti, kokios yra pareigūnių pavardės ir pradėjus grasinti, kad kreipsis į vadovybę dėl jų elgesio, tardytojos sutiko priimti pareiškimą. Anot romių, pareigūnės atsainiai pažiūrėjo į moterų siūlymą peržiūrėti kavinės vaizdo įrašus ir įsitikinti, kas įvyko, sakydamos, kad kameros ten turbūt netikros, tik butaforinės. Moterys taip pat pasiūlė pabandyti surasti kavinėje buvusius žmones. Anot jų, dalis jų ne tik matė, bet ir filmavo, kas vyksta. Pareigūnės į tokį pasiūlymą taip pat nereagavo.
Po įvykio paaiškėjo, kad šios romų tautybės moterys atsitiktinai užsuko į jau pagarsėjusią kavinę. Jonavos romų tarpe žinoma, kad šioje kavinėje romai nepageidaujami, su jais elgiamasi ypač grubiai, išvaromi", - rašo Lietuvos žmogaus teisių centras.
 
Prie to pačio įrašo pridėti ir raginimai Lietuvos galimybių kontrolieriaus tarnybai, ir Lietuvos policijai, kad šios įstaigos tinkamai įvertintų situaciją.
 

Ne tas ekipažas
 
Lietuvos žmogaus teisių centro paskelbtame įraše matyti ir policininkų veidai, tačiau Kauno apskr. VPK komunikacijos poskyris teigia, kad nufilmuoti pareigūnai buvo atvykę visai ne į aptartą įvykį. 
 
,,Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jonavos rajono policijos komisariato pareigūnai liepos 15 d. apie 13.00 val. sulaukė pranešimo, iš vyro, kuris aiškino, jog jo maitinimo įstaigoje, kuri yra Jonavoje, Turgaus g., yra moterys, kurios sukėlė konfliktą, į įvykio vietą buvo atvykę pareigūnai, dėl šio įvykio vyksta aplinkybių patikslinimas.

Tą pačią dieną apie 13.35 val. Jonavoje, Klaipėdos g., į Jonavos rajono policijos komisariatą atvyko moterys, kurios piktinosi policijos pareigūnų elgesiu. Šiuo metu atliekamas tyrimas dėl pareigūnų veiksmų. Vaizdo įraše užfiksuotas ekipažas vyko ne į šį įvykį", - komentavo Kauno apskr. VPK komunikacijos poskyris.

Pateikė savo versiją
 
Kad pareigūnus į savo įstaigą išsikvietė pats portalui jonavoszinios.lt pasakojo ir ,,Pilno Pilvo" vadovas Laimonas Žiemys.
 
,,Konflikto metu aš nebuvau vietoje, bet galiu patikinti, kad romai niekada nebuvo ir nėra varomi. Jonavoje gyvena nemažai romų tautybės žmonių, juos dažnai galima sutikti ir turgaus teritorijoje, mes įsikūrę turguje, tad jie nuolatiniai mūsų klientai.
 
Konfliktas kilo po to, kai moterims buvo pasakyta, kad matomi du laisvi staliukai - rezervuoti ir jos dėl to negalės prisėsti prie jų. Tada moterys įsiplieskė, pradėjo garsiai šaukti, metė lėkštutę į aptarnaujančias darbuotojas", - pasakojo Laimonas Žiemys.
 
 
Užfiksuota vaizdo įrašuose
 
Paklaustas, kodėl jo manymu kilo konfliktas, vyras tikina pats savęs klausiantis to.
 
,,Tikrai sunku pasakyti, kai pats nedalyvavau įvykio vietoje. Galimai išgirdusios, kad staliukai rezervuoti, pagalvojo, jog joms yra meluojama.
 
Žinoma, darbuotojų nervai taip pat, galbūt, nėra geležiniai. Dėl to prasidėjus šauksmams konfliktas taip greitai neišsisėmė, bet prieš jas tikrai nebuvo panaudota jokia fizinė jėga. Tai būtų griežtai netoleruotina ir yra siekis apšmeižti mus ir iškreipti situacijos tikrovę. Yra vaizdo įrašai, kuriuose viskas puikiai matosi", - kalbėjo jonavietis.
 
,,Pilno Pilvo" vadovas pabrėžia, kad verslininkai kaip tik yra suinteresuoti turėti kuo daugiau klientų ir visi klientai nepaisant religijos, tautybės ar jų įsitikinimų yra laukiami. Jo žodžiais tariant, atsisakyti ir neaptarnauti klientų dėl jų tautybės būtų kvaila ir nepateisinama.
 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: