Aplinkosaugininkai primena, kad iki spalio 15 d. sugautas lašišas ir šlakius privaloma paleisti atgal į vandenį, net jei žvejojama įsigijus žvejo mėgėjo kortelę. O nuo rugsėjo 16 d. taikomos sugriežtintos žvejybos sąlygos lašišų ir šlakių migracijai svarbiose upėse.
„Iki šiol nuo rugsėjo 1 d. būdavo išduodamos žvejo mėgėjo kortelės lašišų ir šlakių žvejybai, ir visą rugsėjį, turint žvejo mėgėjo kortelę, buvo leidžiama paimti vieną sugautą lašišą arba šlakį. Įsigaliojus pakeitimams, nuo šių metų rugsėjo 1 d. iki spalio 15 d. žvejai privalo vadovautis principu „pagavai – paleisk“, – sako Aplinkos apsaugos departamento Gamtos išteklių apsaugos skyriaus patarėjas Saulius Tuska.
Žvejojant nuo rugsėjo 16 d. iki spalio 15 d. Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių 3 priede nurodytų upių ruožuose privaloma turėti žvejo mėgėjo kortelę lašišų ir šlakių žvejybai, nepriklausomai nuo to, kokiu būdu ir kokios žuvys žvejojamos. Žvejo mėgėjo kortelė lašišoms ir šlakiams išduodama vienai dienai, šią kortelę privalu turėti su savimi žvejybos vietoje. Kortelėje nurodytame upės ruože galima pradėti žvejoti likus ne daugiau kaip valandai iki saulės patekėjimo ir reikia užbaigti praėjus ne daugiau kaip valandai po saulės laidos.
Nemokamą žvejybos teisę turintys asmenys, žvejojantys be žvejo mėgėjo kortelės, sugautas lašišas ir šlakius privalo paleisti , o nuo rugsėjo 16 d. iki spalio 15 d. 2 ir 3 lentelėse išvardintų upių ruožuose turi teisę žvejoti tik nenaudodami dirbtinio masalo ar žuvelės, išskyrus rainuotųjų ir žymėtųjų vėžių gaudymą bučiukais ir samteliais vėžiams gaudyti, išskyrus Nemuną ir Nerį žemiau Jonavos J. Ralio gatvės tilto, kur asmenys, neįsigiję žvejo mėgėjo kortelių, gali žvejoti laikydamiesi Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių reikalavimų.
Žvejojantiems lašišas ir šlakius vertėtų nepamiršti, kad nuo rugsėjo 16 d. draudžiama žvejoti ties Neries, Šventosios, Jūros ir Minijos pagrindinių intakų žiotimis, kaip numatyta Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių 5 priede.
Nuo liepos 1 d. iki gruodžio 1 d. galioja draudimas žvejoti lašišoms svarbiuose Nemuno ruožuose, nurodytuose Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių 6 priede.
„Primename žvejams mėgėjams, kad nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d. per vieną žvejybą leidžiama sugauti 1 lašišą arba 1 šlakį ne mažesnius kaip 65 cm. Sugavus ir nepaleidus atgal į vandens telkinį lašišos ar šlakio, ne vėliau kaip per 10 minučių turi būti pateikta ataskaita per Aplinkosaugos leidimų informacinę sistemą (ALIS)“, – teigia S. Tuska.
Pasak aplinkosaugininko, sistemoje reikia nurodyti sugautos žuvies rūšį, lytį, kiekį ir dydį, žvejojusio asmens vardą, pavardę, žvejo mėgėjo kortelės numerį. Taip pat žvejai mėgėjai gali informuoti apie tai SMS žinute trumpuoju numeriu 1769, nurodydami ALIS, žvejo mėgėjo kortelės numerį, rūšies kodą (lašišai – LAS, šlakiui – SLA) ir sugautų žuvų skaičių.
„Atkreipiame dėmesį, kad draudžiama išvykti iš žvejybos vietos, nepateikus ataskaitos per ALIS arba SMS žinute. Jei žvejo mėgėjo kortelė įsigyta ne per ALIS, sugavus ir nepaleidus atgal į vandens telkinį lašišos ar šlakio, ne vėliau kaip per 5 minutes nurodytoje vietoje turi būti nuplėšiama žvejo mėgėjo kortelės dalis ir per 5 dienas el. paštu info@am.lt pateikta ataskaita nurodant žuvies rūšį, lytį, kiekį, dydį ir žvejybos vietą“, – pažymi Gamtos išteklių apsaugos skyriaus patarėjas.
Primename, žvejo mėgėjo kortelę galima įsigyti per ALIS, „Perlo“ terminaluose, „Tiketoje“ ir „Maximos“ kasose.
Už neteisėtą lašišų ir šlakių žvejybą:
- naudojant elektros ar ultragarso prietaisus, numatyta baudžiamoji atsakomybė – bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 2 metų;
- naudojant draudžiamus žvejybos įrankius ar draudžiamus būdus gresia bauda iki 300 eurų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu;
- pažeidžiant limituotos lašišų ir šlakių žvejybos priemones gresia bauda iki 550 eurų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu.
- už neteisėtai sugautą lašišą arba šlakį taikomas 970 eurų žalos apskaičiavimo bazinis įkainis. Padarytos žalos gamtinių rezervatų ar ichtiologinių draustinių vandens telkiniuose atlyginimo dydis skaičiuojamas taikant trigubą padarytos žalos žuvims apskaičiavimo bazinį įkainį.
Departamento pareigūnai vertina augančią visuomenės pagalbą ir ragina apie žvejybos pažeidimus pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.