Jau skelbėme, kad jei esate įtraukti į nuo šio pirmadienio įsigaliojusį darbų ir veiklos sričių sąrašą, kurių atstovai turės būtinai profilaktiškai periodiškai tikrintis dėl užkrečiamosios ligos, savo pirmąjį testą darbdaviui turite pateikti per 7–10 dienų nuo šiandienos, o vėliau kartoti jį reguliariai. Ši prievolė galioja tuo atveju, jei esate nepersirgę ir nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos.

Tikrintis privalo dalies profesijų atstovai

Nuo šiol periodiškai testuojasi darbuotojai, dirbantys krovinių tarptautinio vežimo, viešojo transporto ir keleivių vežimo įmonėse, taip pat asmenys, užsiimantys laisvalaikio ir pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas). Reikalavimai palies ir viešojo maitinimo paslaugų ir mažmeninės prekybos sektorius. Taip pat sveikatą periodiškai tikrintis privalės viešojo administravimo subjektų darbuotojai, profesinės karo tarnybos kariai bei darbuotojai, kurių veikla susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (nuolatinis tiesioginis kontaktas su šiais užsieniečiais).

Tikina, kad verčia skiepytis

Reaguojant į naujus reikalavimus, dalis darbdavių, panašu, bando piktnaudžiauti savo galiomis - portalą jonavoszinios.lt pasiekė ne vieno skaitytojo skundas, kuriame teigta, kad darbdaviai reikalauja pasiskiepyti arba išeiti iš darbo.

,,Aš planuoju skiepytis rudenį, tačiau šiandien man darbdavys pasakė, kad arba einu skiepytis dabar, arba turiu išeiti iš darbo. Esą ,,antivakseriai" jam nereikalingi, o terliotis su testais jis nenori. Ar darbdavys gali reikalauti to? Panašių raginimų sulaukė ne vienas mano pažįstamas", - teigė į redakciją paskambinęs Artūras, pridūręs, kad darbdavio įvardyti nenori, nes vis dar tikisi rasti kompromisą su juo.

Beveik identiškus skundus pateikė dar 3 jonaviečiai.

Negali būt privaloma

Susisiekus su Sveikatos apsaugos ministerija, ši paaiškino, kad vakcinacija Lietuvoje nėra privaloma, šiuo metu galiojantys teisės aktai neleidžia versti žmogaus skiepytis.

,,Todėl atsisakymas skiepytis negali būti priežastimi atleisti žmogų iš darbo", - paaiškino SAM, pridedama išsamią informaciją apie prievolę testuotis (ją rasite čia).

Tikrins darbdavius

Valstybinė darbo inspekcija (VDI), savo ruožtu, primena, kad ji yra atsakinga už darbų saugos įgyvendinimo priežiūrą, todėl ji pirmiausia tikrins, ar darbdavys užtikrina darbų saugą, remiantis galiojančiais įstatymais.

,,Lietuvoje nėra priimtas privalomo skiepijimosi įstatymas, tačiau nuo liepos 26 d. praplėtus privalomo testavimo profesijų sąrašą, VDI tikrins ar darbdaviai užtikrina šio teisės akto vykdymą.

Jeigu sąraše esančių profesijų darbuotojai nėra pasiskiepiję ir atsisako testuotis, darbdavys privalės laikinai nušalinti tokį darbuotoją nuo jo tiesioginių pareigų ir ieškoti galimybių jam dirbti kitais būdais", - paaiškino VDI.

VDI primena, kad pagal Darbo kodekso 30 str.darbdavys privalo sukurti tokią darbo aplinką, kurioje darbuotojas ar jų grupė nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų. Jeigu yra pažeidžiamas šis straipsnis, darbuotojas gali kreiptis į VDI.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: