"Šiandien daugelis gyventojų net neįsivaizduoja savo gyvenimo be skaitmeninės erdvės, kur gali greitai ir iš bet kurios vietos užsisakyti prekę ar paslaugą, nuotoliniu būdu sudaryti verslo sandorį ar išspręsti rūpimus klausimus valstybinėse institucijose fiziškai jose net neapsilankęs. Visa tai įmanoma turint kvalifikuotą elektroninę tapatybės nustatymo priemonę. Šiandien Registrų centro pristatomas LT ID - pažangus ir efektyvus sprendimas, padėsiantis žmogui ir verslui sklandžiai naudotis skaitmeninėmis paslaugomis ir patirti visą jų teikiamą naudą", - teigia Registrų centro generalinis direktorius Adrijus Jusas.

"Valstybės paslaugų skaitmeninimo srityje Lietuva yra tarp ES lyderių. Šiomis paslaugomis naudojasi 84 proc. gyventojų ir 94 proc. įmonių. Viešasis sektorius imasi iniciatyvos plėtojant konkurencingus sprendimus - Registrų centro pristatytas LT ID yra puikus to pavyzdys. Ir toliau investuosime į šią sritį. Turime būti ne tik brandžių skaitmeninių sprendimų taikytojai ir diegėjai, bet ir jų kūrėjai", - sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Modernaus dokumento pasirašymo privalumus pirmiausiai įvertins elektroninėmis valstybės ir savivaldybių teikiamomis paslaugomis besinaudojantys gyventojai. Informacinės visuomenės plėtros komitetas tvarko Elektroninės valdžios vartų portalą, pasiekiamą adresu epaslaugos.lt, per šį portalą Lietuvos gyventojai gali gauti valstybės ir savivaldybių institucijų teikiamas paslaugas.

"LT ID tai dar viena, patogi priemonė, kurios pagalba Lietuvos gyventojai galės dar patogiau patvirtinti savo tapatybę elektroninėje erdvėje, o tai atlikus gauti valstybės teikiamas elektronines paslaugas. Esant reikalui LT ID bus galima pasirašyti ir dokumentus. Visos šios galimybės bus realizuotos Elektroninių valdžios vartų portale", - teigia Informacinės visuomenės plėtros komiteto direktorius Tomas Misevičius.

Mobili aplikacija LT ID yra skirta nustatyti asmens tapatybę elektroninėje erdvėje ir saugiai pasirašyti dokumentus nuotoliniu kvalifikuotu elektroniniu parašu ar spaudu. LT ID nuotolinis kvalifikuotas elektroninis parašas ir spaudas sugeneruojami Registrų centro valdomoje ir Europos Sąjungos (ES) reikalavimus atitinkančioje kvalifikuotų parašų ir spaudų kūrimo infrastruktūroje, todėl tai yra ne tik paprastas, bet ir saugus bei patikimas sprendimas.

LT ID - patikimas raktas į skaitmeninį rytojų

LT ID e. parašu gali naudotis visi Lietuvos Respublikos piliečiai ar asmenys, turintys leidimą gyventi Lietuvoje ir ne jaunesni kaip 14 metų amžiaus. LT ID spaudas skirtas Lietuvoje registruotiems juridiniams asmenims - įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, teisę juo naudotis turi juridinio asmens vadovas ar jo įgaliotas asmuo.

"Lietuvoje turime pakankamai plačiai išvystytą skaitmeninių paslaugų spektrą, kuris nuolat plečiasi ir tobulėja, kad kuo geriau atlieptų vartotojų poreikius. Šiandien skaitmeninė erdvė turi būti ne tik patogi vartotojams, bet ir saugi bei patikima. Būtent LT ID ir yra tas įrankis, su kuriuo asmuo gali būti tikras dėl to, kas bus tinkamai identifikuotas elektroninėje erdvėje, o jo e. parašu pasirašyti dokumentai bus pripažinti. Ateityje vis daugiau paslaugų neabejotinai kelsis į skaitmeninę erdvę, o LT ID bus vienas iš raktų, atrakinsiančių neribotas galimybes", - kalba Registrų centro Verslo klientų skyriaus vadovas Darius Mickevičius.

LT ID yra pripažinta kaip ES reikalavimus atitinkanti kvalifikuotų elektroninių parašų ir spaudų kūrimo priemonė - tokią išvadą pateikė tarptautinį auditą atlikusi Vokietijos "Deutsche Telekom Security". Leidimą platinti kvalifikuotus elektroninio parašo ir spaudo sertifikatus LT ID mobiliojoje programėlėje suteikė Ryšių reguliavimo tarnyba. LT ID pagalba išduoti e. parašo ir spaudo sertifikatai bei pasirašyti elektroniniai dokumentai yra pripažįstami visose ES šalyse. LT ID išduotas el. parašo sertifikatas tiek Lietuvoje, tiek visoje ES gali būti naudojamas patikimam asmens identifikavimui elektroninėje erdvėje.

Nauda ir veikimo principas                           

LT ID - tai fizinio asmens e. parašas ir/ar juridinio asmens e. spaudas vienoje mobiliojoje aplikacijoje. Tad, pavyzdžiui, įmonės vadovas savo išmaniajame įrenginyje su viena aplikacija gali ne tik pasirašyti elektroninius dokumentus, bet ir įmonės vardu tvirtinti dokumentus e. spaudu, o taip pat kaip fizinis asmuo patvirtinti savo tapatybę elektroninėje erdvėje ir naudotis elektroninėmis paslaugomis.

"LT ID e. parašo išskirtinumas yra tas, kad su juo visose elektroninėse dokumentų valdymo sistemose, palaikančiose LT ID sprendimą, vienu kartu galima pasirašyti iškart keletą dokumentų. Taip sutaupomas klientų laikas, atsisakoma rutininių pasirašymo veiksmų. LT ID e. spaudu vienu metu gali naudotis tiek juridinio asmens vadovas, tiek ir jo įgalioti asmenys, tad įmonėje ar organizacijoje kai dalies dokumentų tvirtinimą vadovas galės patikėti kitiems", - sako D. Mickevičius.

Šiuo metu LT ID galima pasirašyti elektroninius dokumentus "GoSign" pasirašymo platformoje, prisijungti ir atlikti veiksmus Registrų centro savitarnoje ir kitose Registrų centro sistemose, o netrukus šiuo įrankiu bus galima pasinaudoti elektroninėmis paslaugomis Elektroniniuose valdžios vartuose, taip pat el. dokumentų pasirašymo platformoje "Mark Sign". Ateityje paslaugų teikėjų sąrašą planuojama plėsti įtraukiant gyventojams ir verslui aktualiausius elektroninių paslaugų teikėjus.

Skaičiuojama, kad vien tik Registrų centro tvarkomose sistemose per metus pasirašoma apie 100 mln. įvairių elektroninių dokumentų. Daugiausiai jų - apie 80 mln. - pasirašoma E. sveikatoje. Tikimasi, kad bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija ir sveikatos priežiūros įstaigomis bus rasti optimalūs sprendimai ir LT ID sprendimas leis atlaisvinti sveikatos priežiūros specialistus nuo rutininio e. dokumentų pasirašymo proceso. Be abejo, LT ID privalumais galės pasinaudoti ir kiti Registrų centro informacinėmis sistemomis besinaudojantys vartotojai: notarai, antstoliai, buhalteriai ir auditoriai ar gyventojai.

LT ID veikimo principas nesudėtingas - e. parašo ar e. spaudo sertifikato turėtojams inicijavus pasirašymo procesą elektroninėje erdvėje mobiliojoje aplikacijoje atsidarys pranešimas, prašantis įvesti susikurtą PIN kodą ir taip patvirtinti dokumentus e. parašu ar e. spaudu.

Kaip tapti naudotoju?

Tapti LT ID naudotoju paprasta - tereikia atsisiųsi nemokamą mobiliąją aplikaciją iš vienos iš mobiliųjų aplikacijų parduotuvių (Google Play ar App Store) ir vadovaujantis programėlėje esančiu vedliu susikurti pageidaujamą e. parašo ar e. spaudo sertifikatą. LT ID naudotojams pakanka turėti mobilųjį įrenginį su interneto ryšiu, jokių papildomų e. parašo kūrimo įrenginių (USB, lustinių ar SIM kortelių) turėti nereikia.

Norint nuotoliniu būdu susikurti LT ID e. parašą ar e. spaudą mobiliosios aplikacijos naudotojas turi turėti vieną iš šių kvalifikuotų tapatybės patvirtinimo priemonių: mobilųjį elektroninį parašą, kvalifikuotą elektroninį parašą USB įrenginyje ar lustinėje kortelėje.

Neturintys nei vienos iš minėtų priemonių, LT ID naudotojais gali tapti atvykę į artimiausią Registrų centro klientų aptarnavimo padalinį, kur specialistai patvirtins kliento tapatybę, padės jam įsidiegti LT ID aplikaciją ir naudotis jos teikiamais privalumais.

LT ID elektroninio parašo ir spaudo sertifikatai išduodami 5 metams.

Daugiau informacijos apie LT ID naudą ir galimybes galima rasti interneto svetainėje www.ltid.lt.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: