Registrų centro pozicija dėl naujų įkainių ir Lietuvos notarų rūmų spalio 2 d. paskelbtos pozicijos "Registrų centro įkainių pigimas – apgaulė, dažniausios paslaugos brangsta 2-5 kartus, teigia Notarų rūmai". 

Registrų centro teikiamų paslaugų kainos nebuvo keistos daugiau kaip dešimtmetį. Per tą laiką pasikeitė ne tik situacija rinkoje bet ir technologinės galimybės, tad buvę paslaugų įkainiai tiesiog neatitiko šių dienų realijų. 

Visi nauji paslaugų įkainiai yra pagrįsti faktinėmis sąnaudomis, patiriamomis šioms paslaugoms suteikti. Kainos nustatytos vadovaujantis Vyriausybės patvirtinta atlyginimo dydžių apskaičiavimo metodika, remiantis nepriklausomų ekspertų, tarptautinės audito bendrovės „Deloitte Lietuva“ išvadomis, jas vertino  Ryšių reguliavimo tarnyba, pateikusi teigiamą išvadą dėl atlygio dydžių apskaičiavimo atitikimo teisės aktų nuostatoms. 

Atpigo apie 80 proc. visų Registrų centro teikiamų administracinių ir viešųjų paslaugų. Kai kurios didžiausiu kiekiu elektroniniu būdu suteikiamų paslaugų kainos sumažėjo net keliskart. Tačiau dalis paslaugų pabrango. Iki šiol eilę metų kai kurios paslaugos buvo teikiamos nuostolingai – jų teikimui patiriamos sąnaudos viršijo gaunamas pajamas.

Naujoji Registrų centro kainodara apima visas administracines ir viešąsias paslaugas, kurių yra beveik 300, iš jų apie 180 teikiamos ir elektroniniu būdu. 

Duomenų apsikeitimas tarp Registrų centro ir notarų vyksta bendradarbiaujant notarų informacinei sistemai „e.notaras“ ir Registrų centro sukurtai sistemai „RC brokeris“, veikiančiai nuo 2018 metų. 

Šiuo metu turime apie 90 sutarčių su notarais (šiuo metu Lietuvoje veikia 238 notarai) dėl tokio duomenų apsikeitimo per „RC brokerį“. 

“RC brokeryje” prisijungęs notaras gali pats pasirinkti gauti duomenis XML formatu ir už tai mokėti kelis centus ar PDF formatu, tačiau tuomet kaina sieks kelis eurus. Iš praktikos matome, kad beveik visi notarai renkasi PDF formatą, bet yra ir tokių kurie turi įsidiegę programinius sprendimus ir gauna duomenis XML formatu.

 

 Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus

Taip pat skaitykite: