Dieveniškių istorinio regioninio parko Europos ekologinio tinklo „Natura 2000” buveinių apsaugai svarbioje teritorijoje Gaujos upės slėnyje galima aptikti puriame baltame sniege pasislėpusį nepaprastą, įrašytą į Lietuvos raudonąją knygą augalą - daugiaskiltį varpenį (Botrychium multifidum). Ši randama saugoma rūšis yra didelė vertybė. 

Praėjusiais metais Dieveniškių istorinio regioninio parko grupės darbuotojų pajėgumais buvo sutvarkyta 10 ha pievų. Pastangos tvarkyti buveines prasmingos tik tada, jei darbai turi tęstinumą. 

„Jei ne specialios priemonės, labai tikėtina, kad daugiaskiltis varpenis (Botrychium multifidum) Dieveniškių istoriniame reginiame parke jau būtų išnykęs“ - teigia Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Aleksandra Jurgo.

Gaujos kraštovaizdžio draustinio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000” teritorijoje prie Kalvių kaimo įrengtas Gaujos mokomasis takas, kurio tikslas – pristatyti visuomenei ypač vertingą Gaujos upės slėnį. Juo eidami sužinome, kad nederlingus, rūgščius ir gana drėgnus plotelius pamėgo į susivėlusį kailį panašūs briedgaurynai. Aukštesnėse upės salpos vietose - vidutinio drėgnumo dirvožemį mėgstančių augalų formuojamos, vadinamosios mezofitų pievos. Tai vienos iš spalvingiausių ir rūšimis turtingiausių pievų, kuriose visą laiką kas nors žydi ar žaliuoja. Štai ir sausį iš po sniego kyšo reto augalėlio - visžalio varpenio žali daigeliai.

Parengta pagal Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos informaciją

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: