LR Seimas dar gegužės mėnesį patvirtino greitosios medicinos pagalbos (GMP) sistemos pertvarką – nuo 2023 metų liepos paslaugas teiktų viena tarnyba, kuri būtų pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM). Pastaroji skelbia, kad GMP centralizacija padės racionaliai paskirstyti medikų brigadoms tenkančius krūvius, optimizuoti greitosios pagalbos geografinį prieinamumą ir atvykimo laiką, suvienodinti paslaugų kokybę ir standartus. Anot Jonavos GMP stoties direktoriaus Ričardo Rusteikos, GMP pertvarka lyg šešėlyje, kone pridengta ligoninių reformos. Taip pat vadovas tvirtina, kad kiekviena pertvarka turi savo trūkumus ir naudas, todėl reorganizacijas reikia vykdyti tik gerai apgalvojus, o kirsti iš peties ir griauti tai, kas jau sukurta, nebūtina.
Reikia tobulinti, bet...
„Visi baiminasi ligoninių pertvarkos ir galvoja, kad greitosios dirbs, kaip dirbusios, ko aš ir tikiuosi. Bet greitosios pagalbos pertvarka lyg pridengta ligoninių pertvarka ir mes liekam šešėlyje.
Esmė ta, kad dabar greitosios yra savivaldybių įstaigos – vienoms sekasi geriau, kitoms – nelabai. Ir ministerija galvoja, kad reikia visas suvienodinti. Pripažinsiu, kad yra ką tobulinti, bet, manau, tobulinti galima nebūtinai viską griaunant ir kuriant iš naujo. Galima tobulinti palaipsniui arba gerinti sąlygas ten, kur jos prastesnės. Pavyzdžiui - tobulinti reiktų suvienodinant darbo užmokestį skirtinguose regionuose. Kvalifikacijos kėlimo klausimas taip pat svarbus. Galima įkurti mokymo centrą, kur GMP darbuotojai galėtų kelti kvalifikaciją. Lietuvoje jau yra sukurta sistema, tradicijos - greitosios glaudžiai bendradarbiauja su savivaldybėmis, rūpinasi tos savivaldybės interesais, o perleidus valdymą ministerijai, ryšys su savivalda nutrūks.
Šiuo metu planuojamas centralizavimas, kaip trumpalaikė mada, kuri gali greit pasikeist, o mūsų pertvarka ir vyksta šiame fone“,- teigia Jonavos GMP stoties direktorius Ričardas Rusteika.
A. Reipos archyvo nuotraukoje - viduryje Ričardas Rusteika, Jonavos GMP stoties direktorius
Jonavos GMP stoties nebeliks
Anot R. Rusteikos, SAM planuoja kreiptis į savivaldybes, kad jos perleistų ministerijai GMP valdymo teises. Ministerija iki naujų metų planuos tolimesnius veiksmus, o metų pradžioje GMP darbuotojai gaus atleidimo iš darbo pranešimus. Nuo 2023 m. liepos 1 dienos Jonavos GMP stoties nelieka, ji tampa Kauno GMP stoties dalimi.
„Tikiu, kad darbuotojams bus pasiūlytos naujos darbo vietos vieningoje GMP tarnyboje, tačiau kokios bus darbo sąlygos – nežinia. Nesu tikras, ar darbuotojas atėjęs ryte į darbą žinos, kur jis dirbs – Jonavoje, Kėdainiuose ar Prienuose“, - baiminasi Jonavos GMP vadovas.
Didesnis finansavimas?
Nors yra teigiama, kad ministerijai perėmus greitųjų medicinos pagalbos valdymą mažės administravimo ir valdymo išlaidos, GMP stotims didės finansavimas, bus teikiamos kvalifikuotos ir savalaikės paslaugos pacientui, Jonavos GMP jau dabar susiduria su iššūkiu – pavėžėjimo paslauga, kai greitosios automobiliai tampa savotiška taksi.
Šiuo metu net 30 proc. jonaviečiams teikiamų greitosios medicinos paslaugų yra pavėžėjimas į Kauną, kur kelionė pirmyn atgal trunka 1 valandą. O kartais, atvežus pacientą į Kauno klinikas, tenka ir palaukti nuo 1 iki 4 valandų, nes gydymo įstaiga dažnai nesugeba aptarnauti didelio pacientų srauto vienu metu. Tai reiškia, kad Jonavos GMP brigada tas kelias valandas negali teikti tiesioginių paslaugų. Anot Ričardo Rusteikos, apart to, kad ministerija stiprintų teikiamas paslaugas rajoninėse ligoninėse ir pacientai būtų gydomi arčiau namų, viską bandoma nukreipti į didžiąsias gydymo įstaigas, kurios jau ir taip perpildytos. Akivaizdu, kad sveikatos įstaigų tinklo pertvarka kartu centralizuojant GMP, reikšmingai palies šios sistemos darbuotojus, pacientus, ir nebūtinai į gerąją pusę.
„Planuojama, kad bus nupirkta daug naujų automobilių, parkas atsinaujins, bet su mūsų važiavimo apimtimis, nauji automobiliai nusidėvės per 3-4 metus. Patvirtinus centralizavimą, kuris, neaišku, ar pasiteisins, mes po 3 metų vėl atsidursime toje pačioje situacijoje dėl transporto atnaujinimo. Manau, kad tai turi būti tęstinis procesas ir automobiliai turi būti atnaujinami palaipsniui, tam tikra apimtimi“, - pasakoja R. Rusteika.
Jonavoje pastoviai dirba 3 GMP brigados. Stotis naudoja 5 GMP automobilius, iš kurių budi 3, o kiti du juos pakeičia gedimų ar techninio aptarnavimo atvejais. Jau metus laiko bandoma vykdyti viešuosius pirkimus naujam automobiliui įsigyti, tačiau akivaizdu, kad nesėkmingai, todėl, anot R. Rusteikos, centralizavimas dėl viešųjų pirkimų Jonavos GMP turėtų būti naudingas bent šioje srityje.
Jonavos GMP pasiekia aukštus rodiklius
Kaip skelbia SAM, suvienijus skirtingus greitosios pagalbos teikėjus į vieną organizaciją bei padidinus GMP brigadų ir budėjimo vietų skaičių, kiekvienas miesto gyventojas sulauks greitosios pagalbos per 15 minučių, o kaimo gyventojas – per 25 minutes. Tačiau Jonavos GMP jau ir dabar šioje srityje pasiekia aukštus rodiklius: į skubius iškvietimus mieste, 15 -os minučių intervale reaguojama daugiau nei į 93 proc. iškvietimų, kaime – beveik 92 proc.
„Vienas iš ministerijos akcentuojamų dabartinės sistemos trūkumų – savivaldybių ribos neleidžia aptarnauti operatyviai. Tokiam teiginiui noriu paprieštarauti. Savivaldybių ribos, esant dispečerinei Kaune, tikrai išnyksta. Tiek mes, tiek Kauno GMP, esant būtinybei, važiuojame vieni pas kitus ir tikrai šioje situacijoje nebūtina „kirsti kirviu“. Be to, Jonavos rajonas yra apskritas, mes esame centre, ir visus normatyvus, kokius nurodo ministerija, mes vykdome“,- kalba Jonavos GMP vadovas.
Anot R. Rusteikos, situaciją kitose apskrityse galimai spręstų pastočių įkūrimas - Greitosios medicinos pagalbos stoties filialai nutolusiose seniūnijose, tačiau Jonavoje šis modelis, buvęs per Covid -19 pandemiją Čičinuose, nepasiteisino.
Per mėnesį - 90 nepagrįstų iškvietimų
Dar viena opi tema, kurią reiktų spręsti – nepagrįsti GMP brigados iškvietimai. Vien tik per birželio mėnesį, Jonavos GMP teko vykti net į 90 nepagrįstų iškvietimų, ir tai sudaro 10 proc. nuo visų iškvietimų per šį mėnesį.
„Tai yra mūsų kasdienybė. Apie 15-30 proc. visų iškvietimų greitoji pagalba nereikalinga. Taip nutinka todėl, kai pacientai galvoja, kad greitosios brigada gydo. Ne. Ji suteikia greitąją medicininę pagalbą ir nuveža ligonį į gydymo įstaigą. O per dieną mes sulaukiame 4-5 iškvietimų pas pacientus, kurie užmiršo išgerti vaistus arba jiems pasidarė bloga ilgą laiką vartojant alkoholį, arba šeimyninio konflikto metu, kur medikų pagalbos net neprireikia“, - situaciją detalizuoja R. Rusteika.
Buvo galimybė, kurios nebeliko
Anot Jonavos GMP vadovo, kiek anksčiau įstaiga turėjo galimybę atskirti nepagrįstus iškvietimus, tačiau tos galimybės nebeliko. Nuo 2022 metų balandžio 1 dienos išjungti senieji pagalbos tarnybų telefono numeriai 01, 02, 03, 101, 102, 103, 011, 022 ir 033 ir liko vieningas skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeris 112. Ir čia paaiškėjo, kad išjungus senuosius numerius ir kviečiant pagalba per 112, tapo sunkiau identifikuoti nepagrįstus iškvietimus.
„Tokiu būdu situacija tik aštrinama. Kuomet dispečerinė buvo Jonavoje, budintys darbuotojai tiksliai išsiaiškindavo, ar besikviečiančiam pagalbą jonaviečiui ji tikrai būtina. Mūsų vietiniai specialistai nebuvo varžomi griežto protokolo, išsamiai išsiakindavo skambinančiojo būklę ir beveik jau žinodavo pastovius, galimus pacientus, kurie dėl girtavimo ar kitų nerimtų priežasčių mus kviečia. Kai iškvietimų valdymas perduotas, mes praradom galimybę identifikuoti nepagrįstus skambučius, o nuvykę į vietą paaiškėja, kad mūsų pagalba nereikalinga“,- sako R. Rusteika.
Retas jonavietis žino, kad bendrojo pagalbos centro 112 būstinė yra Klaipėdoje, tad didelė tikimybė, kad pagalba gali būti nusiųsta ne ten, kur reikia. Pavyzdžiui – jei jonavietis kviesdamas pagalbą pasakys „Šmatų kapinės“ be tikslaus adreso, Klaipėdoje esantis 112 darbuotojas gali registruoti kitą savivaldybę. Be to, skirtingai nei Kauno GMP dispečerinė, 112 centras neturi budinčio gydytojo.
„Iškvietimą gauna 112, išklauso nusiskundimus pagal savo klausimyną, nusprendžia, kokios pagalbos reikia ir perduoda informaciją Kauno GMP dispečerinei. O čia vėl pasipila visi analogiški klausimai, į kuriuos skambinantysis jau atsakė bendraudamas su 112. Teoriškai 112 pagalba naudinga, kai reikia atlikti dirbtinį gaivinimą laukiant medikų, tačiau tas pats klausimynas du kartus - tai rimtas skambinančiojo kantrybės išbandymas“, - akcentuoja Jonavos GMP stoties direktorius.
Anot Jonavos GMP stoties direktoriaus Ričardo Rusteikos, kol kas, tai tik ministerijos planai, centralizuoti greitąsias. Ar Jonavos rajono valdžia perleis, ir kokiomis sąlygomis perduos Jonavos GMP ministerijai, laikas parodys.