Birželio 21-osios rytą Jonavos miesto Rimkų seniūnaitijos seniūnaitė Ramunė Vaičiulytė savo socialinio tinklo Facebook paskyroje pasidalijo šiurpia istorija ir kraupiais vaizdais. Dėl aptiktų nugaišusių čiurlių ir galimo aplinkosauginio pažeidimo stipriai sureagavo gyventojai, pranešę apie tai bendruoju pagalbos numeriu 112, į situaciją reagavo ir daugiabučius administruojanti įmonė. 

 Atvėrus visas fasado plyteles rastume ,,čiurlių kapinyną"

Dalinamės su savo skaitytojais paviešintu seniūnaitės Ramunės Vaičiulytės įrašu. 

,,Turbūt, nieko nėra baisiau nei mirti kančiose, be galimybės ištrūkti⁉️

Vakarykštis vakaras, nebuvo toks, kokio buvo galima tikėtis, po visų dienos darbų... 

Galima sakyti, dar tik "šviežiai" renovuotas daugiabutis, bet jau spėjo ir tikrai dar spės čiurlių ir kitų paukščių gyvybių nusinešti, tikrai ne vieną, ir ne kelias. 

Kaip visada, visi viską girdi, kad kažkas sienose trankosi, bet taip niekas nieko ir nedaro. O kad už šių gražių, renovuoto namo plytelių, kiekvieną dieną, baisiose kančiose, negalėdami ištrūkti, miršta kelias dešimtis čiurlių, greičiausiai nei vienam, renovuoto namo gyventojui net nerūpi.

Rasti trys nugaišę čiurliai po viena fasado plytele, bet, kaip matome, plytelių yra daug ir po jomis, taip pat yra čiurlių gaišenos. Atvėrus visas fasado plyteles rastume ,,čiurlių kapinyną". 

Bet ar tai yra normalu, kad po daugiabučio renovacijos, sienose, bandydami įnirtingai ištrūkti arba įkalinti iš bado nugaišta kelias dešimtis čiurlių? Negi ir kituose Lietuvos miestuose yra tokia pati situacija?

Suprantu, kad nors čiurliai ir nepriskiriami nykstančioms  Lietuvoje rūšims, bet tai vis tiek yra gyvybė, kuri negali ir neturi žūti beprasmiškose kančiose", - rašė Ramunė Vaičiulytė bei patikslino, jog kalba vyksta apie Chemikų gatvės 13-ąjį daugiabutį. 

Pranešta specialioms tarnyboms

Į šią seniūnaitės istoriją sureagavo neabejingi asmenys, kurie apie galimą aplinkosauginį pažeidimą pranešė ir bendruoju pagalbos numeriu 112.

,,Taip, toks pranešimas šiandien gautas. Skambinta visai neseniai – 10.41 val. Nurodyta Facebook paskyra, kurioje yra paviešinta ši informacija", - teigė Bendrojo pagalbos centro atstovė viešiesiems ryšiams Vilma Juozevičiūtė.

Bendrovė ,,Jonavos paslaugos" taip pat suskubo reaguoti, prašydama komentarą po seniūnaitės įrašu.

,,Sveiki, esame informuoti apie problemą ir ją žinome. Šis daugiabutis pernai metais pavasarį baigtas renovuoti, o pagrindinė problema yra ta, kad čiurliai galimai patenka per paliktas ventiliacijos angas, kurios turi būti daugiabutyje. Čiurliai nebuvo uždaryti angose. Ieškome sprendimų ir gyventojų taip pat prašome stebėti čiurlius, galbūt gyventojai pastebės per kur tiksliai patenka čiurliai į fasado vidų. Turint daugiau informacijos siųskite ją el. paštu: info@jonavospaslaugos.lt

Norime pastebėti, kad mes esame namo administratorius, ne rangovas, tačiau rangovas, kuris renovavo šį daugiabutį užbaigė darbus ir modernizacija atitinka visus reikalavimus, bet čiurliai kažkokiu būdu vis tiek patenka į vidų. Mums lygiai taip pat kaip ir visiems gyventojams rūpi čiurlių gerovė, ieškome sprendimų, tikime, kad kartu su gyventojais juos rasime",- rašė UAB ,,Jonavos paslaugos". 

Primenama

Dėl pastebėto pažeidimo, kai naikinami čiurlių lizdai, reikėtų kreiptis į Aplinkos apsaugos departamentą.

Lietuvoje saugomos visos laukinių paukščių rūšys. Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymas draudžia paukščius tyčia žudyti, pažeisti ar naikinti paukščių lizdus ar kiaušinius. Čiurliai pasirodo Lietuvoje gegužės mėnesį ir peri jauniklius daugiabučių pastogėse iki rugpjūčio, kai jie išskrenda į šiltus kraštus žiemoti. Aplinkos ministerija ragina planuojant renovaciją darbams numatyti paukščiams pavojaus nekeliančią datą.

Nuo 2022 metų pabaigos Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa leidžia gauti valstybės paramą daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektams, kuriuose numatytos įrengti čiurlių ir (ar) kitų paukščių rūšies reikalavimus atitinkančios dirbtinės lizdavietės.    

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: