Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga (ITU) pristatė pernai atliktos ataskaitos rezultatus apie karo padarytą žalą Ukrainos telekomunikacijų infrastruktūrai. Rengiant šią ataskaitą prisidėjo Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertas Paulius Vaina. Ataskaita parodė, kad Ukrainos telekomunikacijų sektorius yra atsparus, nepaisant karo sukeltos žalos ir ekonominių nuostolių masto.

Ataskaitoje nagrinėjamas aštuonių mėnesių laikotarpis nuo karo pradžios 2022 m. vasario 24 dieną. Rusijos karo Ukrainoje padaryti telekomunikacijų sektoriaus ekonominiai nuostoliai vertinami daugiau nei 0,1 mlrd. USD – įmonės teikia 22% mažiau paslaugų nei iki karo pradžios, todėl sumažėjo jų pajamos.

„Su Ukraina jau ne vienerius metus palaikome draugiškus santykius ir bendradarbiaujame savo srityse. Pavyzdžiui, nuo 2019 metų vykdėme Europos Sąjungos finansuojamą Dvynių projektą, skirtą Ukrainos reguliavimo gebėjimams stiprinti rinkos prieigos ir paslaugų kokybės priežiūros srityse. Jau tada palaikėme Ukrainos siekį priartėti prie Europos Sąjungos, o dabar įsipareigojome padėti ir remti Ukrainą atkuriant telekomunikacijų sektorių“, – sako RRT pirmininkė Jūratė Šovienė, 2022 m. birželį Ruandoje vykusioje Pasaulinėje telekomunikacijų plėtros konferencijoje pristačiusi įsipareigojimą parengti ataskaitą dėl Ukrainos telekomunikacijų tinklų atstatymo.

Milijardiniai nuostoliai

Ataskaitos rengėjams duomenis teikė Ukrainos atstovai iš Skaitmeninės transformacijos ministerijos, Nacionalinės elektroninių ryšių reguliavimo tarnybos ir Valstybės specialiojo ryšio ir informacijos saugos tarnybos.

Buvo apskaičiuota, kad norint atkurti Ukrainos telekomunikacijų sektoriaus 2022 m. sausį pasiektą lygį, reikia apie 1,79 mlrd. USD. Tiesioginė žala Ukrainos telekomunikacijų priemonėms, tinklams, sistemoms ir įrangai siekia 0,71 mlrd. USD.

„Mūsų tyrimas parodė, kad IRT operatorių tinklai nuo karo pradžios buvo iš dalies, o kai kuriais atvejais ir visiškai sunaikinti arba užimti daugiau nei 10 iš 24 Ukrainos regionų. Per šešis karo mėnesius buvo pranešta apie 1123 kibernetines atakas, nukreiptas į visus Ukrainos ekonomikos sektorius, įskaitant IT ir telekomunikacijas“, – vardija prie ataskaitos rengimo prisidėjęs ir Ukrainos pateiktą statistinę informaciją nagrinėjęs RRT ekspertas P. Vaina.

2022 m. liepos mėn. duomenimis, 12,2% gyvenviečių visiškai (ir 3,1% iš dalies) neteko prieigos prie mobiliojo ryšio paslaugų, 11% mobiliojo ryšio operatorių bazinių stočių neveikė ir 20% šalies telekomunikacijų infrastruktūros buvo pažeista arba sunaikinta.

Pirmas žingsnis

„Suprantama, kad karui tebesitęsiant, telekomunikacijų infrastruktūra toliau griaunama ir nuostoliai auga kiekvieną dieną. Tačiau ši ataskaita yra pirmas realus žalos Ukrainos ryšių sektoriui apskaičiavimas, kuris labai svarbus planuojant atstatymo darbus ir tam reikalingus išteklius“, – pabrėžia RRT pirmininkė J. Šovienė.

Šios ataskaitos pagrindu Europos bei kitos šalys telks pastangas, kad Ukrainoje būtų kuo skubiau atkurta kritiškai svarbi telekomunikacijų infrastruktūra ir ryšių paslaugos visoje Ukrainos teritorijoje. Prieš pradedant IRT infrastruktūros atstatymo darbus Ukrainoje, pirmiausia nuo griuvėsių ir likusių sprogmenų reikės išvalyti teritorijos dalis, kuriose vyko karo veiksmai. Kita būtina sąlyga – elektros tiekimo užtikrinimas.

Su ataskaita galite susipažinti čia.

RRT inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: