Akušerija, ortopedija-traumatologija, stacionarinė chirurgija, vaikų ligos – štai tokioms paslaugoms Jonavos ligoninėje iškilo grėsmė per šalį slenkant sveikatos reformai. Kol kas ir patys gyventojai nenujaučia, kokie nepatogumai jų laukia, jei iš tiesų Jonavoje neliks galimybės turėti bazinių paslaugų: laukimas eilėse didmiesčiuose, dar labiau išaugę medikų krūviai – visa tai taps akmeniu ant kaklo sveikatos sistemai, įsitikinęs Jonavos ligoninės vyr. gydytojas Gediminas Ramanauskas. 

Virš Jonavos ligoninės – sveikatos reformos kardas, kuriuo žadama kirsti per Vaikų ligų, Ortopedijos traumatologijos, Chirurgijos, Akušerijos-ginekologijos skyrius. Jau kitais metais planuojama naikinti stacionarinės Chirurgijos (įskaitant traumatologiją), Vaikų ligų skyrius, o nuo 2025 metų ligoninė rizikuoja netekti akušerijos paslaugų. 

Jonavos ligoninės vyr. gydytojas G. Ramanauskas konstatuoja, kad stacionarinės chirurgijos naikinimas įstaigai būtų lemtingas – be to nėra ateities. „Visi aiškina: ligoninės neatimsim, čia tik paslaugos. O ką reiškia paslaugos? Chirurgija apima ir ginekologiją, ir traumatologiją, ir urologiją... viskas susiję, todėl kalbame ne vien apie chirurgus, o ir apie daugelį kitų paslaugų“, – tvirtino įstaigos vadovas. 

Ligoninėje šiuo metu dirba trys chirurgai, tiek pat traumatologų ir akušerių ginekologų, visi budintys. 

„Su šiais specialistais užtikrinamas operacinės darbas. Turime intensyviąją terapiją, budintį reanimatologą, visą parą teikiama anesteziologinė pagalba. Tai – racionaliai paremta struktūra: kai yra šie visą parą dirbantys specialistai, galiu ir paslaugas užtikrinti visą parą – skubiąją pagalbą, traumatologinę, chirurginę, terapinę, intensyviosios terapijos, ginekologinę-akušerinę ir t.t. Su penkiais specialistais užtikrinu visas bazines paslaugas ligoninėje, o man siūloma alternatyva – vienas specialistas. Vienas budintis terapeutas. Ar su terapiniais ligoniais išlaikysiu ligoninę? Baikit“, – kvietė atsikvošėti G. Ramanauskas. 

Rimtas smūgis norinčiam augti miestui 

„Suprantu Sveikatos apsaugos ministerijos formuojamą viziją, tik noriu pasakyti, kad rajonas rajonui nelygus. Jei gyventojų skaičius mažesnis, specialistų trūksta, nėra anesteziologo reanimatologo, tuomet vienas sprendimo būdų išties yra skubios pagalbos gydytojas. Jis galėtų išspręsti kai kurias problemas, ligonį intubuoti, paruošti ir, esant intensyvios reanimacijos poreikiui, suderinus siųsti į kitą įstaigą. Viskas čia gerai. Pripažįstu, reformos metmenys čia visai logiški.  

Bet padaryta didžiulė klaida, kad S dydžio marškinukus bandoma užmauti visiems. Galvojama, kad šitas modelis visiems bus geras. Baikit..! Nebus. Jis tinka atskirose vietose, kur tikrai reikia tų S dydžio marškinukų, bet kitur reikia ir M, ir L dydžio, – aiškino G. Ramanauskas. – Esame dešimtas Lietuvos miestas. Turime gerą infrastruktūrą, didelę pramonę, šalia oro uostas, kariuomenės padaliniai. Turime krepšinio, futbolo komandą aukščiausioje lygoje (juokiasi), baseiną, viską turime, o ligoninės turėti negalime?“ 
  
Jonava priklauso vienam iš trijų ekonomiškai pajėgiausių šalies regionų – Kaunui, kurio apskrities BVP vienam gyventojui nuosekliai auga. Statistikos departamento duomenimis, 2018-2019 m. pasikeitė užsienio migracijos balansas – jis tapo teigiamas vos ne visoje šalyje. Tai gera žinutė, rodanti, kad į gimtinę ėmė grįžti emigravę tautiečiai, atvyksta kitų šalių gyventojai. Ne išimtis ir Jonava.  

Taip, per 42 tūkst. gyventojų turinčio rajono neaplenkia bendros šalyje mažėjimo tendencijos, tačiau jis stengiasi pasinaudoti palankiomis tendencijomis ir augti. Galimybes didina, kad Jonava yra patogioje vietoje, praktiškai Lietuvos centre, netoli Kauno. Ne paskutinėje vietoje ir tai, kad miestą supa vaizdingi kraštovaizdžiai, teka Neris, nes tai – puiki vieta lietuvių pamėgtam gyvenimo modeliui – miestietišką patogų gyvenimo būdą derinti su troškimu būti greta gamtos. 
  
Be to, Jonavos rajonas svarbi karinės infrastruktūros dalis. Nuosekliai didinamos investicijos gynybos biudžetui pasiekia ir šį kraštą – NATO priešakinių pajėgų sąlygoms gerinti Rukloje pradėtas įgyvendinti Nuolatinių logistinių pajėgumų užtikrinimo parko projektas, kuriame suplanuota pastatyti remonto, technikos aptarnavimo ir priežiūros dirbtuves. 

Nenuostabu, kad tokiomis aplinkybėmis rajonas stengiasi visomis išgalėmis užtikrinti sveikatos paslaugas. Juk jų prieinamumo mažėjimas yra didelis minusas pritraukiant naujakurius, jaunas šeimas. Jonavos ligoninė juda reformos linkme, paslaugų teikimo modelius sėkmingai orientuoja į trumpalaikį paciento buvimą ligoninėje – aktyviai veikia dienos chirurgija, dienos stacionaras, atidarinėjamas naujas Dienos chirurgijos skyrius. Gauti kai kurias paslaugas atvyksta žmonės ir iš kitų rajonų. 
  
Gimdyti atvyksta iš kitų miestų 

Paskutinio modeliavimo duomenimis, akušerija Jonavoje kaip ir lieka? „Ką tas lieka... Ligonių kasų direktoriaus įsakymas ir Vyriausybės nutarimas kalba, kad turi būti bent 600 gimdymų per metus. Tad matau taip: valio, mes dar išliekame, o iš kitos pusės aiškus spaudimas: jei nepasieksiu šio skaičiaus, bus viskas“, – sakė G. Ramanauskas, kurio vadovaujama įstaiga pernai metus užbaigė turėdama 418 gimdymų. 
  
Į Jonavą atvyksta gimdyvės iš Kėdainių, Ukmergės, Kaišiadorių, net Kauno ir Vilniaus. „Dažniausiai tai moterys, kurios ieško daugiau privatumo, asmeniškumo, nenori konvejerio. Žmonės jaučia, kur jais rūpinamasi. Jei didžiojoje įstaigoje esi eilinis sraigtelis, čia įsigyvename į kiekvieną atvejį“, – tikino G. Ramanauskas. 

Akušerijos skyriaus darbuotoja vyr. akušerė Dalia Vaičiūnienė pabrėžė, kad gimdyves paprastai guldo į palatą po vieną, kad kartu apsistotų ir kas nors iš jų artimųjų. „Tai gali būti vyras, mama, draugė – nesvarbu kas, svarbu, kad artimas žmogus. Skatiname negimdyti vienai. Juk patekus į svetimą aplinką daug ramiau, kai šalia yra savas žmogus“, – pasakojo D. Vaičiūnienė ir pridūrė, kad gimdyklose gimdyvės pasileidžia muziką, yra aromaterapijos garintuvus, todėl jas supa levandų, rožių kvapai, moterys gimdymo metu gali maudytis vonioje. Palatas stengiamasi daryti panašias į viešbutį – su kavinukais, puodeliais, šaldytuvu, televizoriumi. 

Ukmergiškė Vaida Jonavą gimdymui pasirinko dėl teigiamų atsiliepimų. „Tiek internete, tiek iš pažįstamų, kurioms čia viskas patiko. Iki Vilniaus važiuoti nenorėjau – tai didelis miestas, nepatogu. Jonavoje pasirinkimu nenusivyliau“, – tvirtino būsima mama. 

Atnaujinti skyriai, trumpesnės eilės  

Pakvietęs pasivaikščioti po Vaikų ligų skyrių G. Ramanauskas pasakojo, kad šios paslaugos reikalingos jaunoms šeimoms, o pacientai atvažiuoja ir iš Kauno rajono. Kai kurie ima atrasti, kad čia kur kas trumpesnės laukimo eilės, todėl aplenkiant didmiesčių priėmimo skyrius galima sutaupyti laiko. 

G. Ramanauskas džiaugėsi, kad skyrius neseniai atsinaujino, kiekvienoje palatoje įrengti sanitariniai mazgai, yra poilsio kambarys su žaidimais, knygutėmis. Anūkę Luką slauganti močiutė Angelė nepaliovė girti personalo. „Čia ne tik padėka, bet ir apdovanojimas turėtų būti, tokios malonios seselės, daktarai! Aš savo vaikus čia auginau ir anūkę dabar atvežu“, – kalbėjo moteris.

Rodydamas ligoninę G. Ramanauskas užvedė ir į traumatologijos skyrių, kurio vyresnioji slaugytoja Vida Lukmininienė pasakojo, kad per dieną skyriuje vidutiniškai guli aštuoni pacientai, atliekamos trys keturios operacijos, iš kurių viena arba dvi didžiosios.

G. Ramanauskas pasakojo, kad ligoninėje pasiteisina ir neseniai įdiegta telemedicinos paslauga. 

„Neturime budinčio kardiologo, neurologo. Mūsų komanda yra optimali, kokia ir turi būti mūsų lygio ligoninėje. Tačiau kai klinikinė situacija nelabai aiški, kai reikia kompleksinės komandos, ypač naudinga tiesioginiu vaizdo ryšiu pasikonsultuoti su Kauno klinikų kolegomis. Tai leidžia priimti pacientui saugius sprendimus, nutarti, ar tikslinga jį transportuoti, o gal geriau pasilikti vietoje“, – kalbėjo įstaigos vadovas.  

Baigdamas pokalbį jis vylėsi, kad Jonavai pavyks išsaugoti ligoninę, nes tai duotų tik pliusus – padėtų išlaikyti gerą sveikatos paslaugų prieinamumą visame Kauno regione. 

 

Autorius: Sima Kazarian | lsveikata.lt, visą straipsnį skaitykite čia

A. Reipos nuotr.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: