Vilniaus apygardos administracinis teismas patenkino pareiškėjos B. (nuo COVID-19 ligos mirusio gydytojo sutuoktinės) skundą ir panaikino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Komisijos 2021 m. birželio 1 d. sprendimą, kuriuo buvo atsisakyta išmokėti kompensaciją ir draudimo išmoką.

Portalo jonavoszinios.lt duomenimis, teisminis ginčas vyko dėl VšĮ Jonavos ligoninė Anesteziologijos reanimacijos skyriaus vedėjo Aleksandro Bartusevičiaus mirties nuo koronaviruso. Plačiau apie tai ČIA.   Guodžia tai, kad Jonavos rajono savivaldybės administracija, ne taip, kaip SAM,  buvo nusprendusi paremti mirusiojo mediko šeimą ir iš administracijos direktoriaus rezervo skyrė lėšų Plačiau apie tai ČIA. 

Kaip skelbia Vilniaus apygardos administracinis teismas, jis taip pat įpareigojo SAM iš naujo išnagrinėti pareiškėjos prašymą ir priimti naują sprendimą.

SAM Komisija ginčijamame sprendime padarė išvadą, kad nepakanka pagrįstų duomenų, leidžiančių Komisijai vienareikšmiškai konstatuoti, kad gydytojo užsikrėtimas COVID-19 virusu įvyko jam tiesioginio kontakto būdu teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas COVID-19 liga sergančiam pacientui.

Administracinėje byloje buvo pateikti dokumentai, kad gydytojas teikė reanimacijos paslaugas pacientams, gulintiems specializuotame kovidiniame skyriuje, bei reanimacijos skyriaus pacientams, kuriems vėliau buvo nustatytas koronavirusas. Mirties liudijime nurodyta, kad medikas mirė nuo COVID-19 ligos.

Pareiškėja į SAM dėl kompensacijos išmokėjimo kreipėsi 2021 m. vasario 23 d.

2021 m. balandžio 29 d. buvo pakeistas sveikatos apsaugos ministro patvirtintas Darbuotojo mirties arba sveikatos ir darbingumo netekimo susiejimo su jo darbu teikiant sveikatos priežiūros paslaugas ypač pavojinga užkrečiamąja liga sergantiems pacientams arba darbu ypač pavojingos užkrečiamosios ligos židinyje nustatymo tvarkos aprašas, kuriame iš esmės pakeisti požymiai, pagal kuriuos nustatoma, ar darbuotojo mirtis yra susijusi su mediko darbu teikiant sveikatos priežiūros paslaugas ypač pavojinga užkrečiamąja liga sergantiems pacientams.  

Išnagrinėjusi šią administracinę bylą, teisėjų kolegija konstatavo, jog SAM Komisija, priimdama ginčijamą sprendimą, nepagrįstai vadovavosi minėto teisės akto nauja redakcija. Teismas atkreipė dėmesį, kad  pareiškėjos prašymas išmokėti kompensaciją buvo gautas 2021 m. vasario 23 d., todėl Komisija priimdama sprendimą turėjo vadovautis tuo teisiniu reglamentavimu, kuris galiojo prašymo padavimo dieną.

Be to, SAM ministro įsakymu patvirtinto aprašo nuostatos negali nustatyti griežtesnių sąlygų nei įstatymas. Ginčo santykiams taikomo Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo nuostatos nenustato didelės rizikos sąvokos, ši sąvoka apibrėžta tik 2021 m. balandžio 29 d. pakeistame apraše, kuriame įvedus naują didelės rizikos kontakto sąvoką iš esmės buvo pakeisti požymiai, pagal kuriuos nustatoma, ar darbuotojo mirtis yra susijusi su jo darbu teikiant sveikatos priežiūros paslaugas.  

Šis sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Pagal Vilniaus apygardos administracinio teismo inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: