Vasario 5 d. Seimo Antikorupcijos komisija posėdyje svarstys klausimus dėl valstybės valdomos bendrovės „Lietuvos žirgynas“ veiklos ir Žemės ūkio ministerijos veiksmų žirgyno vadovybės bei valdybos atžvilgiu.
Visuomenės informavimo priemonėse paskelbus informaciją apie galimai netinkamą UAB „Lietuvos žirgynas“ vadovybės veiklą, galimą interesų konfliktą, o taip pat Žemės ūkio ministerijos sprendimus, susijusius su šios bendrovės valdymu, kuris galimai turi piktnaudžiavimo ar politinės korupcijos požymių, Seimo Antikorupcijos komisija posėdyje sieks išsiaiškinti, kas vyksta su šia valstybės įmone.
Visuomenės informavimo priemonės paskelbė, kad valstybinio „Lietuvos žirgyno“ nepriklausomi valdybos nariai teigė susidūrę su Žemės ūkio ministerijos atstovų spaudimu, kai buvo siekiama skubiai atleisti dabartinę bendrovės vadovę, o valdybai su tuo nesutikus, inicijuoti valdybos atšaukimą. Į žirgyno vadovo pareigas galimai siekiama įdarbinti žemės ūkio ministro patarėją Genadijų Vorobjovą.
Tuo tarpu Žemės ūkio ministerija teigia, kad ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyrius atliko UAB „Lietuvos žirgynas“ auditą ir pateikė ataskaitą už 2023 m. Audito ataskaitoje įvardijamos didelės rizikos, susijusios su „Lietuvos žirgynui“ skiriamų valstybės lėšų naudojimu, neaiškiais arklių kainų nustatymo metodais, žirgų pardavimais pigiau savikainos ir panašiai.
Seimo Antikorupcijos komisija 2021 m. atliko UAB „Lietuvos žirgynasׅ“ parlamentinį tyrimą ir patvirtino išvadas, jog „<...> surinkti duomenys leidžia manyti, kad dėl netinkamo UAB „Lietuvos žirgynas“ administravimo, neefektyvios Bendrovės valdybos veiklos Bendrovei ir valstybei galimai buvo padaryta žala, todėl ŽŪM privalo imtis priemonių ją įvertinti ir iš atsakingų asmenų išieškoti. ŽŪM ir naujai Bendrovės vadovybei siūlome įvertinti žalą, kuri galėjo būti padaryta dėl valdymo organo neteisėtų veiksmų, <...> ŽŪM pavaldžios valstybės valdomos įmonės vis dar nėra pakankamai kontroliuojamos ir prižiūrima jų veikla, nepakankamai atstovaujamas valstybės interesas.<...> atkreipia ŽŪM vadovybės dėmesį į tai, kad šiuo metu nėra parengtos aiškios visų genofondinių veislinių gyvūnų saugojimo strategijos, todėl ministerija privalo imtis iniciatyvos parengti Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių išsaugojimo programos valdymo ir optimizavimo planą <...>“.
LR Seimo antikorupcijos komisijos inf.