Nuo 2025 m. liepos 1-osios., įsigaliojus priimtam įstatymui, pacientai galės paprasčiau atgauti neteisėtai iš jų paimtas lėšas už asmens sveikatos priežiūros paslaugą, vaistą ar medicinos pagalbos priemonę, kuri jiems turėjo būti suteikta nemokamai.
Tokius pakeitimus inicijuoti paskatino gaunami pacientų skundai dėl neteisėtų priemokų gydymo įstaigose. Sveikatos reikalų komiteto posėdyje buvo pristatyta Valstybinės ligonių kasos informacija apie didelio masto gydymo įstaigų pažeidimus, susijusius su privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) lėšų naudojimu. Paaiškėjo, kad teisės aktai dažniausiai pažeidžiami teikiant ambulatorines paslaugas namuose (teikiamos apmokėti paslaugos, kurios nebuvo suteiktos), teikiant dantų protezavimo paslaugas (teikiami apmokėti nesuteikti ir kartais net nepradėti dantų protezavimo darbai, protezavimo paslaugas teikia ne gydytojai ir kt.), papildomai apmokestinant pacientus už paslaugas, kurias jie turėtų gauti nemokamai (pavyzdžiui, reikalaujant mokėti metinį fiksuotą mokestį už prisirašymą prie gydymo įstaigos, reikalaujant pacientų mokėti papildomai už PSDF lėšomis apmokamas paslaugas), teikiant neteisingus duomenis, siekiant nuslėpti neatitiktis teisės aktams ir/arba gauti didesnį apmokėjimą iš PSDF biudžeto.
Esamo reglamentavimo netobulumą pastebėjo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, 2024 m. gegužės 6-osios antikorupcinio vertinimo išvadoje pažymėjusi, kad teisinis reglamentavimas nenustato proporcingų, atgrasančių poveikio priemonių už fiktyvių duomenų apie suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugų namuose teikimą.
Valstybinė ligonių kasa galės reikalauti pašalinti teisės aktų reikalavimo pažeidimą, įpareigoti grąžinti neteisėtai gautas PSDF biudžeto lėšas ar reikalauti grąžinti pacientui neteisėtai paimtą iš jo mokestį už asmens sveikatos priežiūros paslaugą, vaistą ar medicinos pagalbos priemonę.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas pažymėjo, kad „įsigaliojus įstatymui, pacientai galės paprasčiau atgauti neteisėtai iš jų paimtas lėšas, o gydymo įstaigos – tiek viešosios, tiek privačios – turės pasitempti ir nepažeidinėti nustatytų teisės aktų reikalavimų“.
Sveikatos reikalų komiteto biuras