Vaizdo stebėjimo kameros - įrankis, galintis padėti užtikrinti saugumą arba išaiškinti nederamai besielgiančius asmenis. Dėl to policijos pareigūnai ne kartą yra akcentavę, kad jas įsirengę žmonės gali jungtis į bendrą vaizdo kamerų tinklą, taip prisidėdami ir prie kitų saugumo (plačiau skaitykite čia). Visgi, ne visi gyventojai džiaugiasi žinodami, kad jie gali būti užfiksuoti. Apie tai pasakoja ir Chemikų gatvėje gyvenantis Karolis. 

Kaimynų neatsiklausė

,,Kaimynas ant savo palangės įsirengė kamerą, kuri filmuoja daugiabučio kiemą. Nei klausė, nei tarėsi su kaimynais. Dalis jų nenori būti filmuojami, nes žmogus konfliktiškas, nežinai, kokiu tikslu renkama medžiaga. Jis pats sako, kad taip tikisi išsiaiškinti, kas jo automobilį aptranko durelėmis.

Man įdomu, ar kaimynas turi tokią teisę? Juk daugiabučio kiemas - ne jo vieno", - teiravosi Karolis, pridurdamas, kad siekiant išvengti nesutarimų, savo namo numerio neatskleis.

Sprendimo negali priimti savarankiškai

Skaitytojo klausimas perduotas Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. Ši informuoja, kad paprastai fiziniam asmeniui, tvarkančiam vaizdo duomenis asmeniniais tikslais, Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (toliau – BDAR) nėra taikomas, tačiau tais atvejais, kai vaizdo stebėjimo įrenginiais fiksuojama tokiam fiziniam asmeniui nepriklausanti teritorija (arba ne tik jam priklausantis teritorija) ar patalpos, tokiam vaizdo stebėjimui BDAR būtų taikomas.


,,Pateiktos užklausos kontekste svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad, jei stebimos daugiabučio
bendro naudojimo patalpos (pavyzdžiui, laiptinė, požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, kt.)
ar daugiabučiui priklausanti teritorija, sprendimą dėl vaizdo stebėjimo šiose patalpose ar
teritorijoje turi priimti visi daugiabučio namo savininkai (balsų dauguma) arba bendrija
(Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų
bendrijų įstatymo ir tokios bendrijos nuostatuose nustatyta tvarka), jei daugiabutyje tokia yra", -  nurodė inspekcija. 

Paprastai sakant, fizinis asmuo, gyvenantis daugiabutyje, negali savarankiškai priimti sprendimo vaizdo stebėjimo įrenginiais stebėti daugiabučio gyvenamojo namo teritoriją ar patalpas.

Apibrėžta vieta

Atkreipiamas dėmesys, kad daugiabučio namo gyventojas paprastai neturėtų stebėti kitos jam ir (ar) daugiabučiui, kuriame jis gyvena, nepriklausančios viešos vietos, pavyzdžiui, vaikų žaidimų aikštelių, automobilių stovėjimo vietų, parkų, gatvių, kt

Primenama, kad plačiau apie vaizdo stebėjimą daugiabučiuose ir nuosavuose namuose galima rasti  VDAI rekomendacijose dėl vaizdo duomenų tvarkymo daugiabučiuose ir privačiuose gyvenamuosiuose namuose.

Informacija apie tokiam vaizdo stebėjimui būtinus turėti dokumentus pateikiama atmintinėje dėl vaizdo stebėjimo reikalavimų.

Visą atmintinę galite rasti čia.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: