Šalyje įvedus karantiną nutarta keisti ir ugdymo proceso tvarką: pradinukus mokyti mokyklose, o štai vyresnėliai gali būti mokomi nuotoliniu būdu arba mišriu - derinant nuotolines bei kontaktines pamokas. Tokį ugdymo modelį pasirinko ir skaitytojo Vyto vaikų mokykla. Vyras įsitikinęs, kad mokinių grįžimas į klases - neprotingas sprendimas. Dėl to jis teiraujasi, ar tėvai turi teisę neleisti savo atžalų į mokyklas ir reikalauti, jog jos būtų mokomos iš namų?


Nemato logikos


,,Mes su žmona dirbame atsakingus darbus, kuriuose nuolat kontaktuojame su daugybe žmonių, kas, akivaizdu, lemia, jog galime bet kada turėti sąlytį su užsikrėtusias koronavirusu.


Auginame du vaikus. Jie yra 5 ir 6 klasių mokiniai. Jau šią savaitę vienas jų grįžo į mokyklą - prieš savaitgalį gavome iš auklėtojos žinutę su pranešimu, jog pamokos vyks mokykloje. Kaip supratome, savaitę vaikas mokysis namie, savaitę - mokykloje.


Įvertinus tai, kad sūnus nuolat kontaktuos su skirtingais vaikais, o mes kasdien dirbsime su žmonėmis, manome, jog grįžimas į mokyklą nėra pats protingiausias sprendimas. Jei užsikrės jis arba mes, to iškart nesužinosime, o kontaktų turėsime daugybę.


Remiantis tuo, norėtume, jog būtų tęsiamas nuotolinis ugdymo procesas. Įdomu, ar tėvai turi teisę neleisti savo vaikų į mokyklas šiuo laikotarpiu? Kokia tvarka šiuo metu galioja ugdymo proceso organizavimui? Galbūt tai galėtų pakomentuoti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija?


Visgi, keista, kad kai pavasarį turėjome kiek daugiau nei šimtą susirgimų, vaikai buvo mokomi iš namų, o dabar, kai susirgimų - tūkstančiai, jie raginami grįžti į mokyklas. Niekaip nesuprantu, kur tokių sprendimų logiškumas", - savo mintis išdėstė į redakciją paskambinęs jonavietis, nenorėjęs įvardyti mokyklos, kurioje mokosi jo vaikai.


Neturi teisės spręsti patys

Kaip portalą jonavoszinios.lt informavo Jonavos rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, mūsų rajono ugdymo įstaigoms leista pačioms apsispręsti, kokį ugdymo proceso organizavimo modelį jos pasirinks. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) savo ruožtu akcentuoja, kad tėvai negali ignoruoti to.

,,Jeigu savivaldybė yra paskelbusi, kad jos švietimo įstaigos kažkurį laiką dirbs kontaktiniu būdu, ne nuotoliniu, tėvai savavališkai neturi teisės neleisti vaikų į mokyklas. Jeigu taip yra nutarta, vadinasi, epidemiologinė situacija rajone yra pagerėjusi. Savivaldybė taip pat vien pati nesprendžia, kokia yra epidemiologinė padėtis, tarkime, neturi teisės be Nacionalinio visuomenės sveikatos centro raštiško teikimo paskelbti savo teritorijoje infekcijų plitimą ribojantį režimą ir sustabdyti švietimo įstaigų veiklą. Tokiais atvejais visada yra tariamasi su visuomenės sveikatos specialistais, kurie atidžiai įvertina padėtį.


Primename, kad pagal Vyriausybės sprendimą, 1-4 kl. mokiniai visoje Lietuvoje ugdomi kontaktiniu būdu. 
Jiems lengviau užtikrinti saugumo reikalavimus, kadangi moko tas pats mokytojas toje pačiose klasėje, paprasčiau laikytis klasių izoliavimo principo.
5-12 kl. mokiniai gali būti ugdomi ir nuotoliniu, ir mišriu būdu - t.y. dalį laiko mokykloje, dalį - nuotoliniu. Kokį būdą pasirinkti, sprendžia savivaldybė arba mokykla", - informuoja ŠMSM.


Kelios galimybės


Derinant nuotolinį ir kasdienį mokymo būdą ugdymo procesas gali būti organizuojamas įvairiai: nuotoliniu būdu mokosi klasė, klasių srautas ar vyksta kažkuri ugdymo programa, pavyzdžiui, vidurinis ugdymas (III – IV gimnazijos klasės).
,,Keičiant mokymosi būdus, būtina išlaikyti proporcingumą, pvz., 5, 6 klasės mokiniai dvi savaites mokosi nuotoliniu būdu, kitą tokį patį laiko tarpą kasdieniu būdu. Negalima ugdymo organizuoti taip, kad dalis mokinių  mokykloje mokytųsi tik nuotoliniu, o kiti – tiktai įprastai. 
Ugdymo procesą organizuojant mišriu būdu, nerekomenduojama tik nuotoliniu mokymo būdu mokyti ilgiau kaip 50 proc. laiko vienam derinio ciklui, pvz., dvi savaites (po 10 ugdymo dienų arba po 14 kalendorinių dienų) be pertraukos per vieną mėnesį", - aiškina ŠMSM.


Būtina laikytis reikalavimų

Ministerija primena, kad mokyklose privalo būti laikomasi visų reikalavimų, susijusių su saugumo užtikrinimu.


,,Jeigu tai vyresni vaikai negu pradinukai, išleidžiant į mokyklą būtina pasirūpinti kaukėmis ar kitomis veido apsaugos priemonėmis. Kaukes vaikai, išskyrus 1-4 klasių mokinius, privalo dėvėti ir per pamokas, ir būdami mokykloje, jos teritorijoje.
Pradinukams kaukių nereikia. Mokykloje patariama nebendrauti su skirtingų klasių mokiniais, reikia laikytis operacijų vadovo nustatytų atstumų, - per užsiėmimus stengtis būti vienas nuo kito ne mažiau kaip 2 metrus, dažnai plauti, dezinfekuoti rankas", - teigia ŠMSM.
Ministerija ramina, kad kiekviena mokykla yra pasirūpinusi savo darbuotojų ir mokinių saugumu.

Taip pat skaitykite: