Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Lietuvos gamtos fondas išrinko TOP 10 rūšių, į kurias turėtų būti atkreiptas visuomenės dėmesys. Tarp jų yra retos, nykstančios, saugomos ar tiesiog mažai žinomos rūšys. 

Dešimtukų tikslas – visuomenei plačiau pristatyti biologinę įvairovę ir skirtingumą. Lietuvoje gyvena daugiau nei 30 tūkst. skirtingų sistematinių grupių organizmų rūšių: nuo plika akimi neįžiūrimų iki pačių stambiausių žinduolių. 

TOP rūšių dešimtuko organizatoriai prie dešimtuko pridėjo ir gamtinę buveinę, nes kiekvienas organizmas gyvena tam tikroje aplinkoje, buveinėje.

Lietuvos gamtininkai tikisi, kad mūsų šalies mokiniai, mokytojai, gamtos mylėtojai ir gamtosauginio mąstymo žmonės įsitrauks į gamtos stebėjimus ir paragins kitus atkreipti dėmesį į gamtos vertybes. 

Lietuvos ornitologų draugija išrinko metų paukštį, Lietuvos entomologų draugija – metų vabzdį ir bestuburį, voragyvių stebėjimo entuziastai – metų voragyvį, Lietuvos mikologų draugija – metų grybą. Trys organizacijos (Lietuvos gamtos fondas, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras) renka kitas metų organizmų rūšis ir gamtinę buveinę, konsultuodamiesi su Gamtos tyrimų centru ir Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centru. 

2023 METŲ ORGANIZMAI:

Pilkasis kiškis (Lepus europaeus)
Garbanotasis kiminas (Sphagnum squarrosum)
Kurklys (Gryllotalpa gryllotalpa)
Baltasis gandras (Ciconia ciconia)
Raudonasis auksabaravykis (Aureoboletus projectellus)
Stačioji žemenė (Sagina nodosa)
Medicininė dėlė (Hirudo medicinalis)
Šiaurinė linėja (Linnaea borealis)
Juostuotasis margašoklis (Marpissa radiata)
Vėgėlė (Lota lota)

2023 metų buveinė: Kerpiniai pušynai (kodas 91T0).

Parengtas metų organizmų plakatas bus dovanojamas Lietuvos mokykloms, saugomų teritorijų įstaigoms, gamtininkų organizacijoms. 

Platesnius TOP 10 organizmų aprašymus rasite čia

Kviečiame pažinti, stebėti, kaupti paplitimo informaciją apie išrinktas metų rūšis bei metų buveinę. Informaciją kviečiame teikti INATURALIST tinklalapyje.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: