Reaguodama į keleivinio „Ryanair“ lėktuvo, sekmadienį skridusio tarptautiniu maršrutu į Vilnių, priverstinį nutupdymą Baltarusijos sostinėje Minske, Susisiekimo ministerija oficialiai kreipėsi į Tarptautinę civilinės aviacijos organizaciją (ICAO). Kreipimesi prašoma ICAO pradėti tyrimą dėl aviacijos incidento Baltarusijoje ir pripažinti šios šalies oro erdvę nesaugia.

„Įvertindami šio įvykio aplinkybes, matome rimtų požymių, kad priverstinis „Ryanair“ lėktuvo nutupdymas pažeidžia Čikagos konvenciją ir gali būti laikomas neteisėtu veiksmu. Konvencija draudžia užgrobti orlaivį arba sąmoningai teikti klaidinančią informaciją, kuri kelia grėsmę orlaivio saugai“, – teigiama susisiekimo ministro Mariaus Skuodžio pasirašytame kreipimesi.

Kreipimesi į ICAO pažymima, kad Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra (EASA) išleido informacinę notą dėl Baltarusijos oro erdvės ir joje išreiškė susirūpinimą dėl pavojaus komerciniams skrydžiams. Ši agentūra rekomendavo Europos oro vežėjams laikytis atsargumo vykdant skrydžius Minsko skrydžių informacijos regione ar virš jo.

„Lietuva oficialiai prašo ICAO pradėti tarptautinį tyrimą, siekiant išsiaiškinti visas šio incidento aplinkybes ir yra pasirengusi tokiam tyrimui suteikti visą reikiamą informaciją. Taip pat prašome pripažinti Baltarusijos oro erdvę nesaugia“, – rašoma ministro kreipimesi.

Europos Vadovų Taryba vakar taip pat pasmerkė Baltarusijos įvykdytą priverstinį keleivinio lainerio nutupdymą, „sukeliant pavojų aviacijos saugumui“, ir paragino Bendrijos oro linijų bendroves vengti Baltarusijos oro erdvės. ES lyderiai taip pat paragino ICAO skubiai ištirti šį „beprecedentį ir nepriimtiną incidentą“. Be to, ES Taryba paragino imtis priemonių, kad būtų uždrausti Baltarusijos avialinijų skrydžiai ES oro erdvėje ir uždaryta prieiga prie ES oro uostų reisams, aptarnaujamiems tokių oro bendrovių.

Lietuvos Vyriausybė vakar jau priėmė sprendimą dėl Baltarusijos oro vežėjų skrydžių apribojimo skrendant į Lietuvos oro uostus ir iš jų.

Atsižvelgdama į beprecedentį Baltarusijos išpuolį prieš civilinį orlaivį, vakar Lietuvos Vyriausybė šią šalį pripažino nesaugia Lietuvos piliečiams, todėl neleidžiama skristi į Lietuvą ar iš Lietuvos per šios šalies teritoriją. Skrydžius į Lietuvą ir iš Lietuvos vykdantiems oro vežėjams šis draudimas įsigaliojo antradienį, 3 val. nakties, tai paveiks iki 26 skrydžių reisų per dieną. Dėl incidento Lietuvoje buvo sušauktas ir Nacionalinės civilinės aviacijos saugumo komiteto posėdis.

 

Taip pat skaitykite: