Primename, kad norėdami pasitikrinti regėjimo aštrumą ar pajutę pirmuosius regos sutrikimo požymius pirmiausia turėtumėte apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Kasmet šeimos gydytojas profilaktiškai turi patikrinti ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų regėjimą. Vieną kartą per dvejus metus tikrinamas regėjimo aštrumas ir akispūdis 19-40 metų amžiaus žmonėms. 41-65 metų amžiaus žmonėms regėjimas tikrinamas  kartą per dvejus metus, akispūdis –  kartą metuose, o nuo 65 metų – tikrinama kasmet. Jeigu prireikia platesnio ištyrimo – pacientas siunčiamas pas gydytoją oftalmologą.

Turėdami siuntimą apdraustieji gali patys pasirinkti gydytoją specialistą bet kurioje sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje sutartį su ligonių kasa. Oftalmologo konsultacijai siunčiantis gydytojas privalo informuoti pacientą, kur tokios paslaugos teikiamos ir nurodyti bent tris įstaigas. Informaciją apie įstaigas, sudariusias minėtas sutartis, galite rasti čia. Gyventojus raginame pasidomėti, kokioje gydymo įstaigoje pas specialistą galima patekti per trumpesnį laiką ir rinktis būtent tą įstaigą, kur eilė trumpiausia.

Gydantis stacionare pacientui būtinus vaistus, medicinos pagalbos priemones (MPP) turi pirkti pačios sveikatos priežiūros įstaigos ir panaudoti juos gydymo metu, todėl pacientui nei vaistų, nei MPP pirkti nereikia. Gydymo įstaigos privalo pacientą informuoti apie jo teisę ir galimybes konkrečią paslaugą gauti nemokamai.

Gyventojai dažnai klausia ligonių kasų specialistų, ar reikia mokėti už akies lęšiuką, kai atliekama jo keitimo operacija. Atsakydami gyventojams specialistai pabrėžia, kad operacijai atlikti reikalingi medikamentai bei MPP, taip pat akių lęšiukai apmokami PSDF biudžeto lėšomis, todėl papildomai mokėti už akies lęšiuką tikrai nereikia.

Primename, kad regos sutrikimų turintiems žmonėms PSDF biudžeto lėšomis gali būti kompensuojami ir akinių lęšiai. PSDF lėšomis akinių lęšiai ir vaikams, ir suaugusiems pacientams apmokami gydytojui oftalmologui nustačius, kad geriau reginčiosios akies aštrumas su visiška korekcija neviršija 0,4 regėjimo aštrumo. Vaikams pagal gydytojų receptus akinių lęšiai kompensuojami ne dažniau kaip kartą per metus, o suaugusiems pacientams – kartą per dvejus metus.

Akinių lęšiai pacientams skiriami dėl įvairiausių ligų, kurios pažeidžia regėjimą: lęšiuko ligų, gyslinės ir tinklainės ligų, glaukomos, stiklakūnio ir akies obuolio ligų, regėjimo nervo ir regėjimo takų ligų, akies raumenų, akomodacijos ir refrakcijos sutrikimų, ragenos transplantato ir kt.

Gydytojui oftalmologui išrašius receptą kompensuojamiesiems akinių lęšiams, dėl jų įsigijimo reiktų kreiptis į optikas, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

Iš PSDF biudžeto kompensuojami ir vaistai glaukomai, akies kraujagyslių uždegimui (uveitui) gydyti.

Taip pat kompensuojami biologinės terapijos vaistai akies kraujagyslių uždegimui (uveitui) gydyti. Šiuos vaistus skiria ir išrašo gydytojas oftalmologas, teikiantis trečio lygio sveikatos priežiūros paslaugas.

Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims kompensuojami ir akių protezai. Iš PSDF kompensuojamų akies protezų bazinė kaina dabar siekia 520 eurų.

Valstybinės ligonių kasos inf. 

Taip pat skaitykite: