Saugesnio interneto diena, tai daugelyje pasaulio šalių minima iniciatyva, kuri tapo svarbiu įvykiu informacinio raštingumo kalendoriuje.

Tarptautinė saugesnio interneto diena įsteigta Europos komisijos iniciatyva. Pirmą kartą Europoje ji paminėta 2004 m. Lietuvoje Tarptautinė saugesnio interneto diena pirmą kartą buvo paminėta 2006 m. vasario mėnesį. Saugesnio interneto diena išplėtė savo geografines ribas ir dabar minima 150 pasaulio šalių.  

Šiais metais, Lietuvos policija kartu su partneriais parengė rekomendacijas, patarimus tėvams ir globėjams dėl vaikų seksualinės prievartos ir išnaudojimo internete.

Patarimai tėvams, globėjams

Jeigu jūsų vaikas, vaiko draugas ar kažkas, kas jumis pasitiki, galimai yra seksualinės prievartos ar išnaudojimo internete auka, nedelsdami imkitės veiksmų.

Įvertinkite situaciją: Kuo pasidalino vaikas?

Ar tai buvo nuotrauka, vaizdo įrašas ar asmeninė informacija atskleista susirašinėjimo metu? Ar vaikas gėdijasi turinio, kurio pasidalino? Jei taip, tuomet kodėl? Ar informacija, kuria pasidalino gali būti panaudota vaiko suradimui ir jo identifikavimui?

Ar asmenine informacija vaikas pasidalino su asmeniu, kurio jis niekada nėra sutikęs akis į akį?

Išsiaiškinkite, ką vaikas žino apie asmenį, kuris juo pasinaudojo. Paklauskite, ar vaikas jautėsi nepatogiai, buvo bauginamas ar gąsdinamas. Jei vaiko buvo prašoma pasidalinti intymiomis nuotraukomis ar vaizdo įrašu arba, jei buvo reikalaujama pinigų, būtina nedelsiant kreiptis į policiją.

Ar informacija buvo pasidalinta su vaiko draugais?

Ar vaikas nerimauja, kaip bus pasinaudota iš jo gauta informacija? Jei mokyklos draugai naudodami asmeninę informaciją tyčiojasi iš vaiko, kuo skubiau informuokite mokyklos administraciją, jei tyčiojasi po pamokinės veiklos draugai, tuomet derėtų pasikalbėti su atsakingu suaugusiuoju (treneriu, būrelio vadovu) arba tėvais.

Kaip buvo pasidalinta informacija?

Paklauskite, kaip prasidėjo bendravimas, kokioje platformoje įvyko pirmasis kontaktas ir kokiu būdu buvo komunikuojama. Išsiaiškinkite kiek žmonių galėjo matyti informacijos turinį, kuriuo pasidalino vaikas.

Perimkite situaciją į savo rankas ir palaikykite vaiką

Vaikas yra auka, kurią reikia paguosti ir užtikrinti. Tai, kas nutiko, nėra vaiko kaltė. Jeigu vaikui esate suaugęs, kuriuo jis pasitiki, padrąsinkite jį papasakoti apie nutikusį tėvams/globėjams, patarpininkaudamas.

Patarimai, kaip padrąsinti vaiką:

➢ Įsitikinkite, kad vaikas žino, jog gali jumis pasitikėti.

➢ Duokite jam laiko ir erdvės, atidžiai išklausykite, ką jis sako.

➢ Nesmerkite.

➢ Paklauskite vaiko, kokių konkrečių veiksmų jis norėtų, kad imtumėtės.

➢ Paaiškinkite, kad nėra nieko blogo, jei vaikas norėtų pakalbėti su kuo nors kitu ir padėkite suorganizuoti pokalbį.

Puikiai visas Lietuvos policijos rekomendacijas iliustruoja socialinis filmukas pasakojantis, kokie pavojai tyko internete.  

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: