Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras perdavė į teismą baudžiamąją bylą su kaltinamuoju aktu dėl fiktyvių „Smart ID“ sistemos paskyrų sukūrimo, neteisėtų finansinių operacijų ir apgaulės būdu užvaldytų piniginių lėšų. Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus nukentėjusių asmenų ir vieno Lietuvoje veikiančio banko pranešimus.

Į šį ikiteisminį tyrimą, kurį atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, buvo sujungti atskirai pradėti ikiteisminiai tyrimai iš viso dėl 46 nusikalstamų veikų.

LKPB pareigūnų surinktais duomenimis nustatyta, kad 2020 m. sausio 4–23 dienomis, asmenys, atliekantys laisvės atėmimo bausmes Pravieniškių pataisos namuose, veikdami kaip organizuota asmenų grupė ir panaudodami nuteistiesiems draudžiamus turėti išmaniuosius įrenginius (telefonus), nukentėjusiųjų vardu sukūrę netikras „Smart ID“ paskyras ir socialinės inžinerijos metodais išgavę iš nukentėjusiųjų paskyrų PIN kodus, įgijo reikiamas priemones prisijungimui prie elektroninės bankininkystės. Vėliau, naudodami „Smart ID“ sistemą, neteisėtai jungėsi prie vieno Lietuvoje veikiančio banko klientų elektroninės bankininkystės paskyrų ir atliko neteisėtas finansines operacijas. Nuo šios nusikalstamos veikos nukentėjo 14 asmenų bei bankas. Padaryta 23 982 eurų turtinė žala.

Nusikalstamu būdu įgytos lėšos buvo naudojamos užsienio azartinių lošimų svetainėse, perkami „Steam“, „Xbox“ ir „Sony Playstation“ žaidimų papildymo kodai. Šie kodai per Rusijos Federacijos piliečius buvo panaudoti skaitmeninėse prekybos svetainėse, kuriose yra perparduodami žaidimų produktai naudojant išpirkimo raktus. Taip pat, lėšos buvo naudojamos nusikaltimams naudojamų mobilaus ryšio abonentų sąskaitoms papildyti. Dalis nusikalstamu būdu įgytų lėšų išgrynintos bankomatuose Lietuvoje.

Byloje 3 asmenys (vienas Rusijos Federacijos ir du Lietuvos piliečiai, atliekantys laisvės atėmimo bausmes pataisos namuose) yra kaltinami padarę Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 25 str. (Bendrininkavimo formos) 3 d. ir 214 str. (Netikros elektroninės mokėjimo priemonės gaminimas, tikros elektroninės mokėjimo priemonės klastojimas ar neteisėtas disponavimas elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis) 1 d., 182 str. (Sukčiavimas) 2 d. ir 215 (Neteisėtas elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimas) str. 1 d., 198-1 str. (Neteisėtas prisijungimas prie informacinės sistemos) 1 d.

Rusijos pilietis taip pat kaltinamas padaręs ir BK 198-2 str. (Neteisėtas disponavimas įrenginiais, programine įranga, slaptažodžiais, kodais ir kitokiais duomenimis) 1 d. ir 198 str. (Neteisėtas elektroninių duomenų perėmimas ir panaudojimas) 1 d. numatytus nusikaltimus dėl to, kad laikotarpiu 2020 m. liepos – rugpjūčio mėnesiais įgijo ir laikė programinę įrangą, tiesiogiai skirtą daryti nusikalstamas veikas elektroninėje erdvėje bei dėl to, kad 2020 m. rugsėjo – 2021 m. kovo mėnesiais naudojo jo turimą kenkėjišką programinę įrangą ir įgijo bei laikė slaptažodžius, skirtus prisijungti prie informacinės sistemos.

Byloje dar du asmenys, padėję organizuotos grupės nariams vykdyti sukčiavimus – išgryninti apgaulės būdu įgytas pinigines lėšas kaltinami pagal LR BK 24 str. (Bendrininkavimas ir bendrininkų rūšys) 6 d. ir 182 str. (Sukčiavimas) 1 d.

Lietuvos kriminalinės policijos biuras ir Generalinė prokuratūra atkreipia dėmesį, kad informacinės technologijos vis dažniau tampa ne tik teisėtos veiklos, bet ir nusikaltimų, vykdomų vien elektroninėje erdvėje, įrankiais. Technologijų vystymasis sąlygoja įvairių nusikalstamo elgesio formų atsiradimą bei plitimą. Todėl gyventojų budrumas yra labai svarbus veiksnys ne tik greičiau ir efektyviau išsiaiškinant nusikalstamas veikas, bet ir jas užkardant.

Siekiant apsaugoti savo asmens duomenis nuo vagystės ar neteisėto prisijungimo prie asmeninių paskyrų, būtina įdėmiai saugoti prisijungimo duomenis (slaptažodžius), neatskleisti jų tretiesiems asmenims, juos reguliariai keisti bei rinktis sudėtingas slaptažodžių kombinacijas. Ypatingai atidiems reikia būti naudojantis „Smart ID“.

Taip pat, būtina atkreipti dėmesį į tinklalapius, kuriuose yra suvedinėjami prisijungimo duomenys, neprisijunginėti prie asmeninių paskyrų viešose vietose, kuriose veikia bevielis ryšys. Nuo neteisėto prisijungimo būtina apsaugoti ir savo kompiuterius bei išmaniuosius įrenginius, instaliuoti legalias antivirusines programas.

Jeigu įtariate ar pastebėjote nusikalstamą veiką, nedvejokite ir praneškite apie tai policijai.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Generalinės prokuratūros informacija

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: