Lietuvoje įvyko nemažai pokyčių psichoaktyviųjų medžiagų kontrolės ir vartojimo prevencijos srityse. Galima pasidžiaugti, kad įgyvendinamos prevencijos ir žalos mažinimo priemonės, nukreiptos ne tik į visuomenę, bet ir atliepiant konkrečių visuomenės narių grupių poreikius – jaunimo, muzikos festivalių lankytojų, tėvų. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) pristato leidinį „Psichoaktyviosios medžiagos: tendencijos ir pokyčiai 2022 m.“, kuriame pateikiamos svarbiausios įžvalgos apie prevencijos ir kontrolės priemones bei pasiektus rezultatus Lietuvoje.
Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas tarp jaunimo yra visame pasaulyje opi problema. Todėl, su socialiniais partneriais buvo plėtojama iniciatyva „Saugi erdvė“, kuri tikslingai dirba muzikos festivalių metu, atsisakydama moralizuojančio ar smerkiančio požiūrio į psichoaktyvias medžiagas vartojančius asmenis bei teikdama profesionalią informaciją ir pagalbą lankytojams. Narkotikų vartojimas labiau paplitęs tarp jaunesnio amžiaus gyventojų, tad tikslinga ir ateityje plėtoti į jaunimą nukreiptas prevencijos, ankstyvosios intervencijos ir žalos mažinimo priemones.
Problema išlieka augantys elektroninių cigarečių vartojimo mastai. Ypač didelį susirūpinimą kelia tai, kad didžiausias elektroninių cigarečių vartojimo augimas stebimas tarp nepilnamečių asmenų ir jaunimo. Tikėtina, kad prie šios problemos sprendimo prisidės įsigaliojusios priemonės, nukreiptos į elektroninių cigarečių prieinamumo mažinimą.
Dėl savo geografinės ir ekonominės (skirtingų kainų lygių) padėties Lietuva yra nelegalių tabako gaminių tranzito, perkrovimo, laikino sandėliavimo ar pasirengimo tolesniam gabenimui į Vakarų Europos valstybes šalis.
Kaip ir ankstesniais metais, 2021 metais didėjo naujų psichoaktyviųjų medžiagų įvairovė rinkoje. Lietuvoje didžiąją dalį sulaikomų naujų psichoaktyviųjų medžiagų vis dar sudaro sintetiniai kanabinoidai, kurie dažnai platinami kaip kanapių pakaitalai, taip pat randami iš pluoštinių kanapių pagamintų produktų gaminių sudėtyje arba aptinkami elektroninių cigarečių skysčiuose.
NTAKD didelį dėmesį skiria stebėsenai, diversijų prevencijai ir teisėtoje veikloje prekursorius naudojančių ūkio subjektų švietimui, įvairių valstybinių institucijų ir ūkio subjektų bendradarbiavimui: aktyviai keičiamasi turima informacija su visomis ES valstybių narių kompetentingomis institucijomis bei reaguojama į kitų valstybių pranešimus dėl galimų įtartinų sandorių.
Norime pasidžiaugti, kad NTAKD sėkmingai vykdo projektą „Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyviųjų medžiagų, socialinė integracija“, kurio tikslas – padėti žmonėms, turintiems priklausomybę nuo psichoaktyviųjų medžiagų, integruotis į darbo rinką, išvengti skurdo, nedarbo ir socialinės atskirties. Nuo šio projekto pradžios reabilitacijos programoje sėkmingai dalyvavo 2 000 asmenų, pabaigė 1 828 asmenys, kurie buvo priklausomi nuo psichoaktyviųjų medžiagų.
Neatsitiktinai Departamento leidinyje paminėta afrikiečių patarlė ,,Jei nori nueiti greitai – eik vienas. Jei nori nueiti toli – eikite kartu.”. Departamento direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Gražina Belian kviečia visus kartu leistis į kelionę saugesnės ir sveikesnės visuomenės kūrimo link.
Departamento leidinį „Psichoaktyviosios medžiagos: tendencijos ir pokyčiai 2021“ galite rasti ČIA.
NTAKD inf.