- Kokia esama situacija su žaliavos apsirūpinimu artėjančiam šildymo sezonui?

- Biokuro (medienos skiedros ir medienos granulių) tiekimą iki 2022 metų pabaigos esame užsitikrinę pilnai, o 2023 metų pirmiems keturiems mėnesiams – apie 30 proc. Iki artėjančio šildymo sezono pradžios planuojame būti užsitikrinę apie 80 proc. viso reikalingo sudeginti biokuro kiekio. Gamtinių dujų pirkimo konkursą sekantiems metams organizuosime rugsėjo mėnesį. Kadangi mūsų technologinio kuro struktūroje gamtinės dujos sudaro tik apie 16 proc., o biokuras apie 84 proc. mums pavyksta išvengti ženklių šilumos kainų šuolių Jonavos rajono gyventojams.

- Kaip augo žaliavų kainos, lyginant su praeitais metais, ir kaip tai atsispindės gyventojų sąskaitose?

- Lyginant su praėjusiu šildymo sezonu, biokuro medienos skiedros pirkimo kaina išaugo daugiau negu 2,1 karto nuo 21 Eur/MWh iki 45 Eur/MWh. Gamtinių dujų kaina padidėjo daugiau negu 2,25 karto nuo 86 Eur/MWh iki 194 Eur/MWh. Šiuo itin nestabiliu laikmečiu prognozuoti kuro kainas yra labai sudėtinga. Pasaulinėse energetinių išteklių rinkose gamtinių dujų augimas prognozuojamas net iki 350 Eur/MWh.

Nepaisant to, kad mūsų technologinio kuro struktūroje gamtinės dujos sudaro tik 16 proc., didelis gamtinių dujų kainos svyravimas daro didelę įtaką šilumos kainai. Prognozuojama artėjančio šildymo sezono vidutinė šilumos kaina Jonavos gyventojams gali siekti apie 11,9 ct/kWh. Dėl pasauliniu mastu drastiškai augančių kuro kainų tikėtina, kad, lyginant su praėjusiu šildymo sezonu, vidutinė šilumos kaina gali didėti ir daugiau kaip 50 proc.

Šioje situacijoje galime pasidžiaugti, kad Jonavos rajono savivaldybės valdomos įmonės, o ir pati savivaldybė aktyviai dalyvauja skatinant daugiabučių namų modernizaciją, todėl modernizuotų daugiabučių gyventojai neturėtų taip stipriai pajusti didėjančių kuro kainų įtakos. Daugiabučio namo renovacija net iki 50 proc. leidžia sutaupyti suvartojamos šilumos kiekį.

- Didėjant šilumos kainai, kaip galime taupyti?

- Mokėjimai už patalpų šildymą tik dalinai priklauso nuo kainos. Svarbu yra ir pačios šilumos suvartojimas. Taupyti galima mažinant šilumos suvartojimą name – laikyti uždaras laiptinių duris, jas pasikeisti į sandaresnes, nepamiršti uždaryti langus. Norint pasiekti rezultato, gyventojai turėtų būti iniciatyvūs: renovuoti daugiabučius namus, modernizuoti šildymo ir karšto vandens sistemas. Šiuo metu daugumoje Jonavos daugiabučių yra galimybė šilumą reguliuoti nuotoliniu būdu ir realiu laiku, o ten, kur reguliuojama rankiniu būdu, gyventojai turėtų kreiptis į mus dėl temperatūros korekcijos, o ne laukti didesnės sąskaitos ir tada aiškintis priežastis.

Tikėkimės, kad ateinanti žiema nebus labai šalta ir tai palengvins šildymo sezono mokesčių naštą.

- Kaip žaliavų kainų svyravimai paveikė įmonės rezultatus, gyventojų sąskaitas?

- 2022 metais, lyginant su praėjusiais, patiriame grynąjį nuostolį. Šių metų faktinė sausio-liepos mėnesių pelno (nuostolių) marža siekia -8,75 proc., nuostolis sudaro -469,5 tūkst. Eur. 2022 metų nuostolį lėmė išaugusios technologinio kuro, elektros energijos, vandens ir einamojo remonto sąnaudos. Lyginant šių metų sausio-liepos mėnesių laikotarpį su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu technologinio kuro sąnaudos dėl išaugusių gamtinių dujų ir biokuro kainų padidėjo +1,75 mln. Eur.

Šilumos gamyba ir tiekimas yra 100 proc. valstybės reguliuojama veikla. Mūsų nuostolis dėl kuro kainų skirtumo reiškia, kad gyventojai šias metais mažiau sumokėjo už šilumą. Aišku, per kelerius metus tą skirtumą gyventojai turės grąžinti bendrovei, nes taip numato valstybės reguliatoriaus (VERT) metodika. Tačiau mokėjimai būna išdalinti vieneriems ar dvejiems metams ir gyventojai to beveik nepajaus. 

- Ar nusimato kažkokie pokyčiai valstybiniu lygmeniu, kurie mažintų šilumos kainas?

- Sprendimų ieškoma, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba teikia siūlymus, kaip suvaldyti biokuro ir gamtinių dujų kainų svyravimus. Kaip tai atsilieps kuro kainoms, kol kas pasakyti sunku, nes daugelis veiksnių priklauso nuo pokyčių pasaulinėse energetinių išteklių rinkose. Mano manymu, siekiant lengvinti naštą gyventojams, neabejotinai siūlyčiau lanksčiau taikyti šilumos kainų kompensavimo modelį.

- Dėkojame už pokalbį.

 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: