Septynis mėnesius iš eilės mažėjęs Europos darbo rinkos barometras paskutinį šių metų mėnesį jau šiek tiek didėjo. Pagrindinis valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) rodiklis išliko neigiamų perspektyvų zonoje, bet augo 0,2 balo ir siekia 99,2. Visgi didžiojoje dalyje Europos šalių jis liko žemiau neutralios ribos. 

Užimtumo komponentas augo 0,2 balo ir siekia 100,8. Tai reiškia, kad perspektyvos išlieka šiek tiek teigiamos. Nedarbą prognozuojantis komponentas didėjo 0,2 punkto iki 97,6. Tai parodo, kad naujuosius metus darbo rinkos pasitinka su atsargiais lūkesčiais.   

„Europos valstybinės užimtumo tarnybos vis dar gana pesimistiškai vertina ateinančius mėnesius, tačiau yra vilties, kad blogiausia situacija liko praeityje“, – aiškino IAB prognozių vadovas Enzo Weberis. 

Europos darbo rinkos barometras yra pagrindinis mėnesio rodiklis, pagrįstas 17 vietinių ar regioninių valstybinių užimtumo tarnybų apklausa. Šios tarnybos įsikūrusios Austrijoje, Bulgarijoje, Kipre, Čekijoje, Danijoje, Belgijos generaliniame direktorate, Belgijoje-Flandrijoje, Belgijoje-Valonijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Lichtenšteine, Lietuvoje, Lenkijoje, Švedijoje (nuo šių metų rugsėjo), Liuksemburge, Maltoje, Portugalijoje ir Šveicarijoje. Tyrimą nuo 2018 metų birželio kartu vykdo užimtumo tarnybos ir Užimtumo tyrimų institutas. 

Barometro A komponentas rodo artimiausių trijų mėnesių nedarbo rodiklių raidą, atsižvelgiant į sezoniškumą. Tuo tarpu B komponentas prognozuoja užimtumo tendencijas. Nedarbo ir užimtumo komponentų vidurkis sudaro bendrą barometro vertę, o pastarasis pateikia darbo rinkos raidos perspektyvą. 

Barometro skalė svyruoja nuo 90 (labai prasta padėtis darbo rinkoje) iki 110 (labai gera padėtis). Pirmiausia yra nustatomas kiekvienos projekte dalyvaujančios užimtumo tarnybos barometro balas. Tuomet pagal nacionalinių balų svertinį vidurkį apskaičiuojamas ir Europos darbo rinkos barometras. 

Skirtingų laikotarpių Europos darbo rinkos barometro duomenys pateikiami čia. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: