Kovo mėnesį Europos darbo rinkos barometras, palyginti su praėjusiu mėnesiu, padidėjo 0,6 balo. Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo bei Užimtumo tyrimų instituto (IAB) pagrindinis rodiklis siekė 100,3 balo ir pirmą kartą nuo praėjusių metų liepos grįžo į teigiamą zoną.

Europos barometro užimtumo komponentas didėjo 0,4 balo iki 101,7. Tai rodo, kad darbo rinkoms užimtumo perspektyvos ir toliau išlieka teigiamos. Nedarbą prognozuojantis komponentas, palyginti su praėjusiu mėnesiu, augo 0,7 balo. Visgi jis liko neigiamoje zonoje – 98,9.

„Europos valstybinės užimtumo tarnybos tikisi, kad artimiausiais mėnesiais užimtumas vėl gerokai padidės, o nedarbo rodikliai didės labai nežymiai“, – praneša Enzo Weberis, IAB prognozių vadovas.

Prognozuojama, kad Lietuvoje ateinančiais mėnesiais perspektyvos taip pat išliks teigiamos. Kovo mėnesį, palyginti su vasariu, barometras didėjo 0,6 balo ir šiuo metu siekia 102,9. Tai – geriausias rodiklis tarp visų vertinamų darbo rinkų.

Vis labiau įsigalintis sezoniškumas gerokai padidino užimtumo perspektyvas, o tą prognozuojantis barometro komponentas per mėnesį ūgtelėjo net 1,9 balo ir siekia 104,4.

***

Europos darbo rinkos barometras yra pagrindinis mėnesio rodiklis, pagrįstas 17 vietinių ar regioninių valstybinių užimtumo tarnybų apklausa. Tyrimą nuo 2018 metų birželio kartu vykdo užimtumo tarnybos ir Užimtumo tyrimų institutas.

Barometro A komponentas rodo artimiausių trijų mėnesių nedarbo rodiklių raidą, atsižvelgiant į sezoniškumą. Tuo tarpu B komponentas prognozuoja užimtumo tendencijas. Nedarbo ir užimtumo komponentų vidurkis sudaro bendrą barometro vertę, o pastarasis pateikia darbo rinkos raidos perspektyvą.

Barometro skalė svyruoja nuo 90 (labai prasta padėtis darbo rinkoje) iki 110 (labai gera padėtis). Pirmiausia yra nustatomas kiekvienos projekte dalyvaujančios užimtumo tarnybos barometro balas. Tuomet pagal nacionalinių balų svertinį vidurkį apskaičiuojamas ir Europos darbo rinkos barometras.

Skirtingų laikotarpių Europos darbo rinkos barometro duomenys pateikiami čia.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: