Seimas priėmė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo, Aplinkos apsaugos įstatymų ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis nuo 2025 m. gegužės 1 d. sutarta uždrausti viešojo maitinimo vietose neatlygintinai dalyti maisto ir gėrimų vienkartinius plastikinius gaminius, pvz., pavyzdžiui vienkartinius bokalus, lėkštes, kavos puodelius ir kt. Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojų ekologinį sąmoningumą ir atsakomybę, mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą.
Pagal priimtus pakeitimus, viešojo maitinimo vietose kaip alternatyva vienkartiniams indams turės būti pateikiamos daugkartinės pakuotės arba vienkartinės pakuotės, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba stalo indai.
„Tai, kad visose kavinėse, restoranuose atsiras daugkartinė alternatyva, bus didelis šuolis pirmyn, ypač turint omeny, kad šiandien tiesiog neturime galimybės paprašyti, kad jums įpiltų į kokį nors daugkartinį puodelį“, – tvirtino Seimo narys, šios iniciatyvos rengėjas Kasparas Adomaitis.
Masiniuose renginiuose ir paplūdimiuose įrengtose viešojo maitinimo vietose vartotojams bus draudžiama ne tik neatlygintinai dalyti, bet ir parduoti vienkartinius plastikinius gaminius. Šis draudimas nebus taikomas, kai vienkartiniams plastikiniams gaminiams bus taikomas užstatas.
Pasak K. Adomaičio, paplūdimiuose ir masiniuose renginiuose yra sunaudojami labai dideli vienkartinių pakuočių kiekiai. „Šiose vietose vienkartiniai gaminiai apskritai negalės būti parduodami, net už kažkokią tai kainą, išskyrus su viena išimtimi, jeigu pardavėjas pas save įsidiegs užstato sistemą, t. y. jeigu jis sutiks savo vienkartinį gaminį priimti atgal ir už tai grąžinti pirkėjui lėšas“, – sakė parlamentaras.
Už pagrindinio Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimus (projektas Nr. XIVP-2601(3) balsavo 94 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė 18 parlamentarų.
LR Seimo inf.