Nikotinas – pagrindinis ligų kaltininkas?

Iki šiol populiarus mitas, kad nikotinas yra pagrindinė su rūkymu susijusių ligų priežastis, tačiau tai – netiesa. Nikotinas sukelia priklausomybę, bet didžiausią žalą daro ne nikotinas, o tabako degimo metu susidarančios kenksmingos cheminės medžiagos.

Cigaretei degant aukštoje temperatūroje, išsiskiria dūmai, kuriuose aptinkama daugiau nei 7000 cheminių medžiagų, net 70 iš jų – siejamos su onkologiniais susirgimais. Degančios cigaretės dūmuose susiformuoja dervos, anglies monoksidas, dar kartais vadinamas „smalkėmis“, taip pat – amoniako ir amonio junginiai, kurie iš tikrųjų naudojami trąšų, plastikų ir sprogmenų pramonėje. Kai rūkoma, šios cheminės medžiagos gali ne tik pakenkti plaučiams, bet ir patekti į kraują bei pasklisti kūne bei paveikti visas kūno dalis – nuo odos iki smegenų.

Dar vienas populiarus mitas – kad nikotinas taip pat išsiskiria tik labai aukštoje temperatūroje ir būtent dėl to tabaką reikią uždegti. Vis dėlto, temperatūra, kurioje yra išskiriamas nikotinas yra beveik tris kartus mažesnė nei cigaretės degimo temperatūra, o nikotinas išsiskiria ir tabaką kaitinant.

Nikotinas: susargdina, bet ir pagydo

Ne visuomet yra paprasta atsisakyti rūkymo. Priklausomybė iššiepia dantis vos tik rūkalius negauna įprastos nikotino dozės. Siekiant palengvinti šį procesą, naudojama pakaitinė nikotino terapija.

Kartais galima išgirsti, kad pakaitinė nikotino terapija metant rūkyti – tiek pat žalinga, kaip ir rūkymas, ar kad tai vienos priklausomybės pakeitimas kita. Tačiau tai nėra tiesa.

Pakaitinės nikotino terapijos priemonės – kramotmoji guma, purškalai, pleistrai – padeda sumažinti ar išvengti nikotino abstinencijos simptomų (depresinės nuotaikos, nemigos, dirglumo). Taikant pakaitinę nikotino terapiją, gaunamas mažesnis nikotino kiekis, preparatuose nėra kitų cigaretės dūmuose randamų kenksmingų medžiagų.

Dažnai žmonės pirmiausia bando mesti rūkyti savarankiškai, tada, jeigu nepavyksta, nusprendžia išbandyti pleistrus ar nikotino turinčią kramtomąją gumą. Tačiau geriausias laikas pradėti taikyti pakaitinę nikotino terapiją yra vos tik nusprendus mesti rūkyti. Nes tuomet susidaro didžiausia tikimybė sėkmingai mesti.

Nikotinas – natūrali tabako sudedamoji dalis

Gajus mitas, kad tabako gamintojai į cigaretes įdeda nikotino. Visgi tai nėra tiesa. Nikotinas yra tabako augalo susdedamoji dalis, jis natūraliai susiformuoja tabako lapuose. Priklausomai nuo tabako rūšies atitinkamai skiriasi ir nikotino kiekis jo sudėtyje.

Žinoma, nikotiną galima išgauti ir cheminiu būdu, tačiau toks procesas yra itin brangus, Dėl to daugelyje nikotino turinčių gaminių naudojamas nikotinas, kuris yra išgaunamas iš tikro tabako.

Įdomus faktas, kad nedideliais kiekiais nikotino yra ir daržovėse – bulvėse, baklažanuose, pomidoruose. Visgi nikotino kiekis jose yra toks mažas, kad net suvalgius tikrai didelį jų kiekį nikotino poveikis nebus jaučiamas. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: