Diana Daina Šutovienė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT)  Kauno departamento Jonavos skyriui vadovavo daugiau nei dešimtmetį, tačiau gruodžio pabaigoje D. Šutovienė pradėjo darbuotis Vilniuje, Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriuje. Šiuo metu jos pareigas laikinai perėmė Indrė Kukanauskaitė.

Sukaupta darbo patirtis

„2018 metais baigiau Lietuvos sveikatos mokslų universitetą, veterinarinės medicinos magistro studijas. Vėliau įsidarbinau į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, dirbau veterinarijos gydytoja bakteriologiniame skyriuje“, - pasakojimą apie save pradėjo  VMVT Jonavos sk. l. e. p. vedėja-valstybinė veterinarijos inspektorė Indrė Kukanauskaitė.

Vėliau I. Kukanauskaitė įstojo į Lietuvos sveikatos mokslo universiteto veterinarinės epidemiologinės rezidentūros studijas, kurias baigdama lygiagrečiai dirbo VMVT Skubios veiklos skyriuje.

„VMVT Skubios veiklos skyriuje daugiausiai buvau atsakinga už užkrečiamąsias ligas – ypatingai už afrikinį kiaulių marą. Važiuodavau į patikrinimus, į protrūkius, tirdavau, analizuodavau – dažniausiai atlikdavau epizodinį tyrimą, kurio metu nustatydavom iš kur į ūkio teritoriją atvyko sukėlėjas“, - apie savo darbo patirtį pasakoja Jonavos skyriaus vadovė.

Veterinarijos inspektorė Indrė Kukanauskaitė vėliau įsidarbino VMVT Kauno departamente ir nuo 2021 –ųjų metų gruodžio mėnesio perkelta į Jonavos skyriaus vedėjos – veterinarijos inspektorės pareigas.

 2021-ųjų metų iššūkiai

 Apžvelgdama 2021-uosius metus, naujoji skyriaus vadovė teigia, jog praėjusiais metais būta iššūkių ir išskiria kelis pagrindinius niuansus, dėl kurių teko paplušėti iš peties.

„Iš tikrųjų 2021-ieji buvo sunkūs ir keliantys iššūkių metai, nes turėjome ir užkrečiamųjų ligų, ir didelį dėmesį sutelkėme į gyvūnų augintinių gerovę, į veisėjus, žiūrėjome ir vertinome reikalavimus. Kalbant apie Jonavos rajoną, čia turėjome dvi užkrečiamąsias ligas – Covid -19 audinių fermoje ir paukščių gripą mažajame paukštininkystės ūkyje. Džiaugiuosi, kad šios ligos buvo sustabdytos – viskas dezinfekuota, sunaikinti ligos sukėlėjai  -  ir pavojingas užkratas neišplito į kitus ūkio subjektus.

Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad paukščių gripas buvo įvežtinis atvejis, kuomet paukščiai pirkti ne Jonavos rajono  turgavietėje.  Prisimenant šį atvejį, raginu pirkti paukščius tik iš patikimų pardavėjų, pasižiūrėti sveikatos dokumentus bei apsirūpinti biosaugos priemonėmis ypač rudenį ir pavasarį, kai paukščiai mirguoja.   

O dėl Covid-19 audinių ūkyje, epizodinio tyrimo metu nustatyta, kad sukėlėjai audinėms pateko nuo žmonių, kurie buvo užsikrėtę ir perdavė ligą gyvūnams“, - apie praeitų metų iššūkius pasakoja  Indrė Kukanauskaitė bei priduria, jog smagu, kad Afrikinis kiaulių maras nebuvo nustatytas nei Lietuvoje, nei Jonavos rajone.

2021 metais VMVT Jonavos skyrius gavo per 200 sumedžiotų šernų mėginių, iš kurių nei vienas nebuvo teigiamas dėl Afrikinio kiaulių maro. Nors Lietuvoje Afrikinio kiaulių maro atvejų ūkiuose nenustatyta, bet kiaulininkystės ūkiams dar nevertėtų atsipalaiduoti, nereikėtų mažinti biosaugos priemonių, pataria inspektorė.  Afrikinis kiaulių maras neišnyko, jis plinta užsienio šalyse.

Portalas jonavoszinios.lt primena apie dar vieną 2021-ųjų metų dėmesio vertą įvykį, kuomet Kauno apylinkės teismo Jonavos rūmai 2021 m. sausio 28 d. nutarimu Jonavos rajone, Šveicarijos seniūnijoje, Ratušėlių kaime, šunis dauginančią A. P. nubaudė už tai, kad žiauriai elgėsi su gyvūnais. Po ilgų teismo procesų, iš daugintojos buvo konfiskuota daugiau nei 30 šunų, jai buvo paskirta ir piniginė bauda. Plačiau apie tai ČIA.   

Daugiau nei 80 planinių ir 60 neplaninių patikrinimų

Kiek ir kokių planinių ir neplaninių patikrinimų atliko tarnybos Jonavos skyrius per praėjusius metus? Kiek pažeidimų nustatyta, o galbūt yra ir už ką pagirti tikrintus subjektus?

„Per praėjusius metus atlikome daugiau nei 80 planinių ir 60 neplaninių patikrinimų. Iš viso pritaikėm 14 administracinių nuobaudų, į kurias įeina ir įspėjimai, ir piniginės baudos. Džiugu, kad Nacionalinės mokėjimo agentūros pateiktame sąraše buvo gyvulininkystės ūkiai, kuriuose pažeidimai nebuvo nustatyti, ūkininkai laikosi reikalavimų ir jie visi gaus išmokas“, - džiaugiasi inspektorė.

 Nauji planai, nauji darbai

2022-uosius metus Seimas paskelbė Gyvūnų gerovės metais. Minint Gyvūnų gerovės metus pirmąjį pusmetį planuojami nuotoliniai mokymai žmogaus priežiūroje laikomų laukinių gyvūnų gerovės tema, o rudenį kartu su Žemės ūkio ministerija bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba rengiama konferencija aktualioms gyvūnų apsaugos ir gerovės problemoms aptarti. Gyvūnų gerovės metų minėjimo planas, kurį Vyriausybė patvirtino 2021 m. pabaigoje, apima daugiau kaip 70 iniciatyvų, renginių ir veiklų gyvūnų gerovės apsaugai gerinti, visuomenės sąmoningumui didinti. Prie įgyvendinimo prisideda daugiau kaip 30 institucijų ir organizacijų.

„Šiais metais didžiausias dėmesys bus skiriamas gyvūnų gerovei, kuri yra ne tik gyvūnų augintinių, bet ir ūkinių gyvūnų gerovė. Planinių patikrinimų metu bus stebimi pašarų reglamentai, biosaugos priemonės. Didelį dėmesį skirsime internetinei prekybai. Tikrinsime skelbimų portalus, Facebook, žiūrėsime, kas prekiauja gyvūnais augintiniais, nustatinėsime nelegalias veiklas. Todėl norintiems prekiauti augintiniais siūlau tai atlikti legaliai, kreiptis į tarnybą dėl konsultacijos kaip tai atlikti tinkamai“, - teigia I. Kukanauskaitė bei primena, kad iki š.m. gegužės 1 dienos  reikia suskubti suženklinti augintinius ir registruoti juos gyvūnų augintinių registre.

Indrei Kukanauskaitei vadovavimas Jonavos skyriui patikėtas kol kas laikinai, gal metams, tačiau specialistė neslepia, jog Jonavoje padirbėti norėtų ir ilgiau, vadovės poziciją užimti nelaikinam laikotarpiui.

Nuotraukoje - VMVT Jonavos sk. l. e. p. vedėja-valstybinė veterinarijos inspektorė Indrė Kukanauskaitė

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: