Praėjus mažiau nei metams po to, kai buvo įkurtas startinės 1 mlrd. eurų vertės NATO Inovacijų fondas (NIF), paskelbta apie pirmąsias investicijas. NIF investicijų portfelis atspindi jo misiją skatinti dvejopos paskirties technologijas, kurios yra labai svarbios Aljanso gynybai, saugumui ir atsparumui stiprinti. NIF investavo į 4 pažangias įmones bei 4 rizikos kapitalo fondus, kurie specializuojasi ir finansuoja giliųjų technologijų, kosmoso, dirbtinio intelekto sprendimus ankstyvojoje jų vystymo stadijoje.
„Norint užtikrinti saugią ir klestinčią 1 mlrd. Aljanso piliečių ateitį, svarbiausia yra strateginėms technologijoms skirtas kapitalas ir jų palaikymas. Investavome į novatoriškus sprendimus, kurie gali padėti spręsti kai kuriuos didžiausius Aljanso iššūkius, stiprinti mūsų šalių gynybą, saugumą ir ateinančių kartų atsparumą“, - teigė NIF vadovas Andrea Traversone.
9 mln. eurų NIF investicijos sulaukęs vokiečių startuolis ARX Robotics kuria dvejopos paskirties autonomines bepilotes antžemines sistemas su keičiamais aparatinės įrangos komponentais ir programine įranga. Robotikos įmonė naudoja naujoviškas modulines platformas, kurios gali būti transformuojamos į įvairias priemones, naudojamas žvalgyboje, stebėjimui, transporto linijose, kariškių mokymuose ir simuliacijose. ARX sistemos šiuo metu yra diegiamos ir testuojamos 6-ių Europos šalių ginkluotosiose pajėgose.
Fractile, britų dirbtinio intelekto bendrovė, kuria transformuojančią skaičiavimo technologiją, skirtą kolektyviniams dirbtinio intelekto pajėgumams didinti, kad didžiausi ir pajėgiausi šiandienos ir ateities neuroniniai tinklai galėtų veikti greičiau, efektyviau ir tvariau. iCOMAT, taip pat britų įmonė, gamina pažangias kompozicines medžiagas, greičiau ir ekonomiškiau kuriančias lengvesnes, tvirtesnes ir tvaresnes konstrukcijas aviacijos ir automobilių pramonei, o Space Forge - D.Britanijos bendrovė, gaminanti kosmoso aplinkai naudojamų puslaidininkių medžiagas, skirtas ypatingos svarbos infrastruktūrai, užtikrindama galingesnius ir atsparesnius pajėgumus telekomunikacijų, kosmoso ir kvantinių technologijų srityse.
Pasak Ingos Beiliūnienės, Lietuvą NIF atstovaujančios INVEGOS valdybos narės ir Veiklos plėtros tarnybos vadovės, kol kas lietuviškos įmonės nesulaukė investicijų, tačiau fondo atstovai neseniai lankėsi Lietuvoje ir jiems šalies startuolių ekosistema paliko labai gerą įspūdį.
„Tikrai realu sulaukti reikšmingo NIF finansinio indėlio ir Lietuvoje veikiančioms įmonėms, nes turime stiprių bendrovių kosmoso, lazerių ir kitų NATO svarbių technologijų vystymo srityse. Keli šalyje veikiantys fondai, kaip CoInvest Capital, Baltic Sandbox Ventures, ScaleWolf jau yra investavę į mūsų saugumo, gynybos startuolius. O NIF skiria lėšas ne tik tiesiogiai į įmones, bet investuoja ir per fondus, tad čia taip pat turime galimybę pritraukti papildomų lėšų ir stiprinti Lietuvoje veikiančius fondus“, - pabrėžė I. Beiliūnienė.
„Džiaugiamės paskelbus pirmąsias NATO Inovacijų fondo tiesiogines investicijas. Tikimės, kad fondo dėmesio sulauks ir lietuviškos gynybos industrijos įmonės, kurios atitiks nuodugnaus patikrinimo kriterijus. Esu tikra, kad dalykiniai pokalbiai jau vyksta, tačiau kol nėra susitarta dėl investicijų sąlygų, bet kokios derybos yra konfidencialios. NIF minimali investicijų suma indikuoja, kad jiems tinka jau tam tikrą įdirbį padariusios startuolių įmonės, t.y. ne pati ankstyviausia stadija. Rizikos kapitalo fondai, investuojantys viešąsias lėšas, tokie kaip NIF, ar mūsų Coinvest Capital, gali geriau prisitaikyti prie sektoriaus specifikos, nes jų valdomi pinigai yra „ilgesni“ ir „kantresni“, tai yra, atitinka ilgesnius nei įprasta kitose industrijose, klientų sprendimų priėmimo ir pirkimo ciklus. Be investicinių verslo sprendimų, yra atsižvelgiama ir į fondų misiją stiprinti, kurti atitinkamas ekosistemas. Investicijos į atgrasymą ir gynybą reikalauja glaudaus dialogo su kariuomene, kad būtų girdimi jų poreikiai ir sprendžiamos realios problemos“, - sako Viktorija Trimbel, INVEGOS dukterinės įmonės CoInvest Capital vadovė.
Siekdamas sudaryti sąlygas novatoriams augti visuose etapuose, NATO inovacijų fondas taip pat remia rizikos kapitalo fondų valdytojus, kurie investuoja į pažangias technologijas ankstyvoje stadijoje. NIF investicijos fondams padės didinti pajėgumus tuose regionuose, kuriuose finansavimo poreikis yra didelis, kad būtų galima skatinti naujos kartos giliųjų technologijų startuolius. Toks poreikis labiausiai matomas Pietų, Rytų Europos šalyse, ar regionuose, kuriuose sparčiai daugėja giliųjų technologijų startuolių, pavyzdžiui, Šiaurės šalyse.
NIF birželį skyrė lėšų Alpine Space Ventures, OTB Ventures, Join Capital, Vsquered Ventures fondams.
INVEGA inf.