Tvyrant tokiai situacijai dėl augančių Covid susirgimų, internetinis portalas jonavoszinios.lt dažnai sulaukia įvairios informacijos iš gyventojų. Vienos jų - pasitvirtina, vienok kitos būna melagingos arba, tiesiog, nepasitvirtina. Siekiant išsiaiškinti, ar atsiųstos žinutės tikros, ar ne, portalas jonavoszinios.lt nuolat tikrina informaciją, laukia atsakingų institucijų patvirtinimo arba paneigimo. Taip nutiko ir spalio 29-ąją, kuomet sulaukėm neraminančios žinios apie Jonavos trąšų gamyklą "Achema". Jonavietis tikino, kad įmonė neleido saviizoliuotis asmenims, po kontakto su sergančiu kolega. O štai atsakingos įstaigos neskubėjo pateikti paaiškinimų. Tačiau net ir sulaukus jų reakcijos, pateikti atsakymai – migloti bei nesutampantys.

"Neleidžia eiti į saviizoliaciją" 

"Nežinau kur kreiptis, gal padėsite. Achemoje, Amoniako ceche, koronavirusu susirgo žmogus iš Kauno. Turėjusiems kontaktus įmonė padarė testą ir neleidžia eiti į saviizoliaciją, o liepia dirbti toliau. Turėjome kontaktus darbe, bendros patalpos. Taip pat savaitgalį buvome šventėje Armos bare. Aišku, nieks nenori pyktis su darbdaviu, bet kai tokia situacija ... ", - dar spalio 29-ąją portalui rašė achemietis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Pagal galiojančią tvarką, jeigu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistas tirdamas židinį nustato, kad Jūs esate sąlytį su sergančiuoju turėjęs asmuo, Jums siunčia SMS žinutę, kurioje nurodoma, kad turėjote sąlytį ir kad turite izoliuotis ir koks jums taikomas izoliacijos terminas. Tačiau akivaizdu, kad achemietis, kreipdamasis į žiniasklaidą, tokios informacijos iš NVSC nesulaukė.

Žinutę atsiuntusiam achemiečiui perdavėm viešai skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir NVSC rekomendacijas, telefonų numerius bei kitą informaciją, kaip elgtis turėjusiems kontaktus su sergančiais.

Dėl gyventojo žinutės užklausas apie situaciją nusiuntėm SAM, NVSC Kauno ir Vilniaus skyriams,  Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) ir, žinoma, Achemos grupei.

Nustatyti 6 didelės rizikos asmenys

Pirmasis, tą pačią dieną po portalo užklausos išsiuntimo, suskubo atsakyti NVSC komunikacijos skyrius.

„NVSC šiuo metu (spalio 30 d. – red. past.) turimais duomenimis, spalio 29 d.  registruotas COVID-19 ligos atvejis AB „Achema“. Paskutinė asmens darbo diena – spalio 23 d. Asmuo susirgo spalio 26 d. Nustatyti 6 didelės rizikos asmenys. Įmonės iniciatyva atliktas visų minėto skyriaus darbuotojų testavimas dėl COVId-19 ligos nustatymo“, - trumpai situaciją dėsto NVSC Vidaus administravimo skyriaus specialistė Justina Petravičienė, o detalesnės informacijos, kaip elgtis asmeniui po kontakto susergančiuoju, nepateikė.

Duomenys nesutampa?

NVSC teigia, kad įmonėje nustatyti 6 didelės rizikos asmenys, o štai lapkričio 5 dieną gautame AB „Achema“ atsakyme teigiama, kad didelės rizikos atvejų darbuotojų tarpe nebuvo nustatyta.

„Pagal turimą informaciją pirmas užsikrėtęs darbuotojas paskutinį kartą darbovietėje dirbo spalio 23 dieną. Pirmus ligos simptomus pajuto spalio 26 dieną vakare. Teigiamas Covid-19 testas nustatytas spalio 28 dieną.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas izoliuotis privalo žmonės turėję didelės rizikos kontaktą su sergančiu asmeniu 72 valandas iki simptomų pradžios. Tokių atvejų darbuotojų tarpe nebuvo nustatyta.

Anot rekomendacijų darbuotojai neturėję didelės rizikos kontakto neprivalo izoliuotis ir gali dirbti toliau. Nepaisant to įmonės iniciatyva ištyrėme darbuotojus, kurie galėjo turėti, kad ir mažos rizikos kontaktą su užsikrėtusiuoju. Darome viską, kad apsaugotume darbuotojų sveikatą ir minimizuotume galimą užsikrėtimą.

Įmonėje taip pat turime pasitvirtinę vidinę tvarką, pagal kurią darbuotojai neturėtų didelės rizikos kontaktų darbo metu – jie visuomet dėvi apsaugos priemones, neturi ilgų kontaktų tarpusavyje, laikosi saugaus atstumo.

Stengiamės užtikrinti maksimalų saugumą šiuo neapibrėžtu metu“, - rašoma AB „Achema“ informacijoje.

Kyla dar daugiau klausimų

Portalas jonavoszinios.lt dar spalio 16 dieną NVSC pateikė prašymą, kad būtų pateikta informacija apie COVID-19 užsikrėtusių asmenų, konkrečiai – jonaviečių, lankytas vietas nuo š.m. spalio 1 d. iki spalio 16 d. imtinai, kuomet Jonavoje pradėjo didėti užsikrėtusiųjų skaičiai.

„Kadangi reikia rinkti duomenis, atsakysime Visuomenės informavimo įstatyme nurodytais terminais, kur apibrėžta, kad informacijos surinkimas gali trukti iki savaitės“, - tą dieną teigė NVSC komunikacijos skyrius. Tačiau minima „savaitė duomenų rinkimui“ tęsiasi iki šiol, lapkričio 6 d.  

Kyla dar daugiau klausimų: ar NVSC nespėja rinkti duomenų, nes trūksta žmogiškųjų išteklių, ar, kaip rašo internautai, dalis informacijos yra slepiama? Šie klausimai lieka atviri.

Beje, Valstybinė darbo inspekcija, kuri nuolat "trimituoja" apie darbuotojų saugos ir sveikatos užtikrinimą ir, kuriai taipogi buvo nusiųsta situacijos užklausa, atsakymo iki šiol taip ir nepateikė. 

 

 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Taip pat skaitykite: