„Tesla“ technologijos kavos staliukas –  jonaviečio Gintaro Janeckos gaminys, kuris buvo pripažintas vienu iš laimėtojų konkurse „Sukurta Jonavoje 2023”. Kaip pasakoja pats vyras, aukso medalį pelnęs staliukas – neturi analogų ne tik Lietuvoje, bet ir ,ko gero, kitose šalyse. Pakalbinome jonavietį ne tik apie staliuko išskirtinumus, bet ir apie ne vieną gyvenimo dešimtmetį lydintį darbą su medžiu.


Dirba ir su įmonėmis, ir su pavieniais asmenimis 


Medžio tekinimo paslaugos – veikla, kurią vykdo jonaviečio vadovaujama įmonė. Ši gamina medžio dirbinius, skirtus tiek stambiam verslui, tiek pavieniams asmenims. 


„Mes turime 6 programines stakles, kurios tekina medieną. Turime ne vienų metų patirtį dirbant su stambiomis įmonėmis, gaminančiomis baldus – gaminame joms tekinimo reikalaujančias detales.


Tiesa, dabar tokių darbų apimtys – sumažėję dėl baldininkus slegiančios krizės. Laukiame, kada ji pasibaigs ir situacija taps geresnė.


Turint laisvo laiko, imamės ir buityje reikalingų daiktų gamybos – lėkščių, pjaustymo lentelių, medinių suvenyrų, šviestuvų... Galime ištekinti ir tai, ko prašo kiti, individualių norų turintys klientai. Tad tie, kurie norėtų kažką pasigaminti sau iš medienos, visada gali kreiptis į mus”, – paprašytas papasakoti apie jo įmonės veiklą kalbėjo G. Janecka. 


Šviečiančiam staliukui -  specialūs indai


„Tesla“ technologijos kavos staliukas taip pat pagamintas iš medienos, tačiau jo viduje įmontuota ,,Tesla" ritė pavertė šį gaminį itin unikaliu.


„Tamsoje staliukas šviečia, o ant jo pastatyti specialūs puodeliai mirga, šviečia skirtingų spalvų srovėmis - mėlynos, raudonos, rožinės...  ,,Tesla” staliukų komplektuose yra po kelias tokias stiklines.


Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, prisiminkite vaikų pamėgtus šviestuvus, vadinamus plazmos lempomis, ant kurių uždėjus piršta, spalvotos srovės nukrypdavo į jį. 


Labai panašiai veikia ir šiam stalui skirtos stiklinės. Jų vidus pripildytas specialių dujų – argono, ksenono. Priklausomai nuo ore esančios drėgmės, metalų, stiklinių reakcija su aplinka skiriasi – stiprėja ar mažėja”, – kalbėjo vyras.


Nelengvos paieškos


Paklaustas, kaip gimė mintis sukurti būtent tokį stalą, G. Janecka prisimena, kad jį įkvėpė dukros žaislas.


„Nupirkau dukrai jau aptartą šviestuvą. Matydamas kaip ji žaidžia su juo, pradėjau domėtis veikimo principu. Pagalvojau, kad kodėl neapjungus kažko panašaus su medžio gaminiais. Taip nuspręsta gaminti staliuką. 


Visgi, jo gamyba tikrai nebuvo paprasta, nes viską sunkino pačios ritės gavimas. Man ją pagamino pagal specialų užsakymą ne Lietuvoje. Teko gerokai pasidairyti ir po užsienio šalis, nes dauguma gamintojų negalėjo man nieko pasiūlyti. 


„Tesla" ritė veikia panašiai kaip mikrobangų krosnelė – ji paverčia elektrą bangomis. Jos įmontavimas į staliuką užtikrino galimybę sukurti išskirtinį gaminį. Manau, kad tokio Lietuvoje daugiau tikrai nėra... Tikėtina, kad ir visame pasaulyje”, – džiaugėsi jonavietis.

 
Šiuo metu G. Janecka turi pagaminęs kelis tokius staliukus, vieni jų – iš ąžuolo, kiti – uosio. 


„Naudojome ir epoksidinę dervą. Viename staliuke iš jos išformuotas ornamentas, primenantis gėlę.


Norint vėl gauti staliukui reikalingų ričių, reikėtų gerokai pasukti galvą, kaip tai padaryti - nebeturime kontaktų su buvusiais jų gamintojais. Dėl to staliukai - tik keli ir nežinia, ar pavyks jų pagaminti daugiau”, – sakė pašnekovas. 


Gamino ne konkursui


Kalbėdamas apie Jonavos rajono savivaldybės bei Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Jonavos filialo organizuojamą konkursą ,,Sukurta Jonavoje”, G. Janecka pasakoja, kad sudalyvauti pastarajame jį paragino sūnus.


„Kai gaminome staliuką, tikrai neplanavome dalyvauti konkurse. Tai vyko 2021-aisiais. Tiesiog norėjome pasidžiaugti juo su savo pirkėjais, parodyti, kad gaminame ir išskirtinius gaminius, bet vieną dieną sūnus, kuris prisideda prie mūsų įmonės reklamos viešinimo, pamatė skelbimą dėl ,,Sukurta Jonavoje”.


Jis pasiūlė, o aš iškart pasakiau, kad kodėl ne? Turime išskirtinį gaminį ir pirmyn”, – kalbėjo verslininkas.


 G. Janecka pripažįsta, kad pelnytas laimėjimas – pradžiugino.


„Smagu, kai tavo darbas lieka pastebėtas”, – sakė jonavietis.


Mediena – jaukesnė


Paprašytas papasakoti, kodėl savo gyvenimą susiejo būtent su mediena, G. Janecka prisimena dar mokyklos laikus.


„Mano paieškos, kuo užsiimti gyvenime, prasidėjo 1981 metais. Tuomet įstojau į profesinę mokyklą mokytis metalo tekinimo. Po mokyklos šiek tiek padirbau, tada buvau pakviestas į armiją. 


Grįžus iš jos bei galvojant apie darbus supratau, kad metalas man visai ne prie širdies. Sakiau sau, kad norėtųsi kažko malonesnio. Pabandžiau dirbti su medžiu – staliavau. Man iškart patiko, nes darbas ne tik jaukesnis, bet ir švaresnis.


Dirbau Marijampolės, Jonavos balduose. Kai šie užsidarė, pradėjau dirbti savarankiškai su draugu. Gaminome baldus, duris. Persikėliau dirbti į garažiuką. Turėjau tokias ,,pavargusias” stakles, kurias įsigijau iš AB ,,Achema” ir gana neblogai sekėsi, tad norėjosi plėstis, o tam trūko lėšų. 


Taip išvykau į Vokietiją, kur sukaupiau santaupų ir grįžęs nusipirkau didesnes, galingesnes stakles. Susiradau patalpas, kuriose dirbama iki šiol. Taip čia, Fabriko gatvėje, darbuojuosi apie 15 metų. Tiesa, jau ne vienas, o su kelių darbuotojų komanda”, – kalbėjo vyras.


Savomis rankomis


Darbai iš medžio jaukumą kurią ir paties G. Janeckos namuose. 


„Pas mane – daug kas iš medžio ir viskas, kas iš jo, gaminta paties: baldai, durys, laiptai... Kiekvienas kamputis apgalvotas.


Pats suprojektuoji, sukuri tai, kas tinka pagal interjerą... Malonu namuose turėti paties gamintus daiktus”, – pokalbio pabaigoje sakė G. Janecka. 

Daugiau G. Janeckos įmonės gaminamų dirbinių galite rasti paspaudę čia.

Filmą apie tai, kaip buvo kuriamas staliukas, rasite paspaudę čia.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: