Teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistų nuolat prašoma paaiškinti, kodėl tėvai, auginantys vaikus, nėra automatiškai apdraudžiami privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) valstybės lėšomis, nors gauna teisę į šį draudimą vaikui gimus. Gyventojai įsitikinę, kad toks draudimas turėtų būti savaime suprantamas, todėl paaiškinama, kodėl taip nėra.

Esminė priežastis yra ta, kad į PSD valstybės lėšomis turi teisę tik vienas iš tėvų – mama arba tėtis. Kuris iš jų pageidaus šio draudimo gimus vaikui automatiškai nefiksuojama. Dėl to tėvai turi sutarti tarpusavyje. Sutarus, kad draudimas valstybės lėšomis reikalingiausias, tarkime, mamai, šis sutarimas gali būti ir laikinas. Pasikeitus situacijai (netekus darbo ar pan.), teisė į PSD gali būti perduota tėčiui ar atvirkščiai.

„Tėvų apdraudimo PSD nereikėtų vertinti kaip savaime suprantamo dalyko. Situacijų būna įvairių. Pavyzdžiui, pasitaiko atvejų, kai tėvai dirba, gyvena ir yra apdrausti sveikatos draudimu kitose šalyse, kai kuriems tėvams atimtos tėvystės teisės, kai kurie bausmę atlieka pataisos namuose, o būna ir taip, kad vaiką augina vienas iš tėvų, kai tuo tarpu kitas prie auginimo neprisideda ir pan. Tokiais atvejais reikia individualiai vertinti kiekvieną situaciją ir nustatyti, ar pageidaujančiajam galima suteikti sveikatos draudimą. Neretai tokio draudimo suteikti negalima, nes, pavyzdžiui, negalima apdrausti žmogaus sveikatos draudimu dviejose šalyse. Taip pat  PSD valstybės lėšomis nepriklauso praradus tėvystės teises“, – sako Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė.

Tėvams, auginantiems vaikus, reikia įsidėmėti, kad teisę į PSD valstybės lėšomis turi vienas iš tėvų (įtėvių), auginantis vieną vaiką iki 8 m., ar vienas iš globėjų, šeimoje globojantis vieną vaiką iki 8 m. Taip pat šią teisę turi vienas iš tėvų (įtėvių), auginantis 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų, ar vienas iš globėjų, šeimoje globojantis 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų, kol vyriausiam vaikui sukanka 18 m.

Norint, kad vienam iš tėvų PSD būtų suteiktas, būtina TLK pateikti prašymą apdrausti, nurodant jame savo ir vaikų duomenis. Tai galima padaryti ir neatvykus į ligonių kasą – reikia užpildyti prašymą, kurio forma skelbiama ligonių kasų interneto svetainėje. Užpildytą prašymą į ligonių kasą galima atsiųsti paštu arba el. ryšio priemonėmis (jei prašymas pasirašytas elektroniniu parašu).

Panevėžio teritorinė ligonių kasa

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: