J. Basanavičiaus g., Jonavoje esantis prekybos centras „Jonė“ ant sienų iškabinęs perspėjančius skelbimus - jų teritorijoje prekiauti ir elgetauti draudžiama, o nesilaikant perspėjimo, bus kviečiama policija. O ką kalba jonaviečiai ir kokių priemonių imasi kiti Jonavos prekybos centrai?

Dėl prekybos - kaip ir aišku: išsiperki prekybos plotą  - prekiauti gali, neišsiperki – prekyba draudžiama. Tačiau dėl elgetavimo – kitas klausimas. Ne paslaptis, jog ir kiti prekybos centrai, esantys Jonavoje, „sulaukia“ neprašytų svečių – renkančių aukas, elgetaujančių ar prašeivų, kurie įkyriai, primigtinai, kone reikalaujančiu tonu prašo paaukoti pinigų, arba, tiesiog prie įėjimo atsisėdę prašo išmaldos.

Tik ateinu apsipirkti - tuoj pat prisistato Romų tautybės „nėščioji“ ir rusiškai prašo paaukoti pinigų besilaukiančiai moteriai – suprask, jai, nors tas nėštumas trunka jau kelintus metus. 

„Įžymūs“ prašeivos

Jonavoje „turime“ net kelis žymius elgetautojus – Romų tautybės moteris, kuri nuolat nėščia, o išmaldos prašyti nesibodi ir prekybos centro viduje apsiperkančių asmenų; šviesiaplaukį berniuką, kuris pasižymi įkyrumu; dar keli asmenys – kurie prieigose klūpo ištiesę rankas ar skardines.

Dėl nuolat besilaukiančios (kone trejus ar daugiau metų) Romų tautybės moters prekybos centrų lankytojai ilgokai jaučia diskomfortą.

„Ar man vienai atrodo, kad ji mane persekioja, ar ir kitiems taip būna? Nevažinėju  prabangiu automobiliu, dėviu įprastus drabužius, nesu „apsikarsčiusi auksais“, bet tik ateinu apsipirkti - tuoj pat prisistato Romų tautybės „nėščioji“ ir rusiškai prašo paaukoti pinigų besilaukiančiai moteriai – suprask, jai, nors tas nėštumas trunka jau kelintus metus. Ir automobilių aikštelėje, ir prie parduotuvės, o galiausiai „prisikabino“ pačiame IKI prekybos centre – griebė už rankos ir prašė pinigų! Kokį mėnesį jos nesutikau, bet ... Nežinau, kaip jums, o man net šiurpu jau darosi“, - pasakojo Vilmantė.

Apie šviesiaplaukį, nuolat elgetaujantį berniuką, jonaviečiams pasakoti jau galimai nereikia. Gyventojai įtarinėjo, jog jis kitaip elgtis nebemoka, o tarnybos jį sudrausminti - neturi galimybių. Anksčiau rašėme, kad berniukas be skrupulų ir akivaizdžiai meluodamas tiesiog reikalauja duoti pinigų. Anot miestiečių, vaikinui retai kada reikia bandelės ar gėrimo, karšto maisto, kurį siūlo nupirkti praeiviai. Jį domina tik pinigai. (Visą straipsnį skaitykite ČIA)

Jonaviečiai dalinosi pastebėjimais ir apie išmaldos prašančią moterį, kuri, surinkusi tam tikrą pinigų sumą, skubėjo pirkti alaus. Tuomet mūsų mieto gyventojai ragino nebūti patikliais. (Plačiau apie tai ČIA)

Aukoti negalima išvyti. Kur dėti kablelį?

Bemaž prie kiekvieno prekybos centro, anksčiau ar vėliau sutiksime varguolį, kuriam tikrai reikia pagalbos ir finansinės paramos. Ar aukoti jiems, ar ne – tai Jūsų pasirinkimas, tačiau kaip su įkyruoliais prašytojais elgiasi prekybos centrų atstovai?

Maxima

„Savo parduotuvėse siekiame klientams užtikrinti pačią geriausią apsipirkimo patirtį, jų nediskriminuojame pagal jokius kriterijus. Teritorija šalia „Maximos“ parduotuvės yra vieša vieta, todėl mūsų darbuotojai neturi teisės prašyti žmogaus, renkančio aukas, tačiau į parduotuvę ateinantiems pirkėjams niekuo netrukdančiam, pasišalinti iš parduotuvės prieigų. 

Parduotuvės viduje esame kelis kartus įspėję aukas renkančius asmenis, kad tai yra neleistina. Tokių įspėjimų atskiriems asmenims užteko, kad toliau parduotuvių klientams nebūtų trukdoma. Didesnis mūsų iššūkis – higienos taisyklių nesilaikantys asmenys, dėl kurių sulaukiame kitų pirkėjų nusiskundimų“, - teigia „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė.

Rimi Lietuva

„Vienuose miestuose savivaldybės yra aiškiai reglamentavusios elgesio su elgetaujančiais ar išmaldos prašančiais asmenimis viešose vietose tvarką, kitur nustatytų taisyklių nėra, tad paprastai tokiais atvejais reaguojame atsižvelgiant į aplinkybes ir konkrečią situaciją. Be abejo, turime ir mūsų įmonėje galiojančią vidaus tvarką, kuria vadovaujamės – esame prekybos įmonė ir turime užtikrinti tiek savo pirkėjų, tiek parduodamos produkcijos saugumą, tad visuomet žiūrime, kad šie dalykai mūsų veikloje būtų užtikrinti. Vis dėlto tokie incidentai mūsų parduotuvėse yra labai retai ir pasitaiko nebent pavieniai“, - atsako Rimi Lietuva viešųjų ryšių vadovė Giedrė Buivydienė.

Norfa

„Nei ypatingų pirkėjų skundų, nei incidentų nėra užfiksuota. Ypatingų priemonių taip pat neteko naudoti. Kiekviename Norfos prekybos centre yra apsaugos darbuotojai, kurie, esant poreikiui, į prekybos centro vidaus patalpas patekusius elgetaujančius asmenis sudrausmina. Kalbama ne apie asmens išvesdinimą. Apsaugos darbuotojai pateikia tokiems asmenims pastabas, kad netrukdytų pirkėjams“, - teigė Norfos atstovas spaudai Darius Ryliškis.

Apsisprendimo teisę, kur dėti kablelį "Aukoti negalima išvyti", paliekame Jums. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: