Kuo svarbus komandinis darbas?

Našus ir efektyvus darbas komandoje įvairių šakų verslams dažnai tampa kertiniu veiksniu vos pradėjus plėstis. Ne vienas pavyzdys rodo, kad puikiai su komandiniu darbu susidorojantys verslai greičiau pasiekia norimų rezultatų bei sėkmingiau įsitvirtina konkurencingoje rinkoje. Taip yra todėl, kad tinkamai sustyguotas komandinis darbas išsiskiria tam tikrai privalumais, kurie padeda verslams augti:

  • Dirbant komandoje lengviau išspręsti tokias problemas, kurios vienam žmogui gali atrodyti neišsprendžiamos.
  • Komandinis darbas apsaugo nuo apmaudžių nesėkmių, nes tai, ko nepastebėjo vienas komandos narys, gali pastebėti kitas.
  • Dirbant komandoje kiekvienas jos narys efektyviai bei naudingai pritaiko savo kompetencijas ir įgūdžius.
  • Komandinis darbas stiprina ryšį tarp vadovo ir kitų komandos narių, kas lemia didesnį tarpusavio supratimą bei pasitikėjimą.

Šie privalumai padeda suprasti, kodėl komandinis darbas yra toks svarbus sėkmingai verslo plėtrai. Tačiau būtina pastebėti tai, kad vien dirbti komandoje neužtenka, reikia mokėti tai daryti našiai bei efektyviai, ką įgyvendinti gali padėti Scrum metodas.

Scrum metodas – kelias į sėkmingą darbą komandoje

Scrum metodas jau daugiau nei dešimtį metų plačiai naudojamas įvairiose verslo šakose, kur siekiama, kad komandinis darbas vyktų sklandžiai ir atneštų norimus rezultatus. Scrum metodo pagrindas – efektyvus komandos tarpusavio bendradarbiavimas atliekant tam tikras užduotis. Reikia žinoti, kad Scrum metodikos įgyvendinamas apima tam tikrus etapus, kurie yra vadinami sprintais. Kiekvieno sprinto metu komandos nariai pasiskirsto darbus ir stengiasi šiuos darbus atlikti kuo našiau per kuo trumpesnį sutartą laiką. Sprintai dažniausiai trunka nuo 1 savaitės iki mėnesio, tačiau populiariausia yra 2 savaičių sprinto trukmė.  Galima teigti, kad Scrum metodas – puikus komandinio darbo pavyzdys, kuomet vyrauja pasitikėjimas kolegomis bei savo darbuotojais ir šiems leidžiama dirbti patiems, itin daug nesikišant vadovams.

Vienas svarbiausių Scrum metodo principų yra vaidmenų paskirstymas komandos viduje. Scrum metodika teigia, kad visi komandos nariai yra lygūs bei taip pat turi atlikti tam tikrus vaidmenis, užtikrinančius sklandų komandinį darbą. Ką svarbu žinoti apie šiuos vaidmenis?

  • Scrum meistras (angl. Scrum master) – žmogus atsakingas už sėkmingą Scrum įgyvendinimą. Scrum meistras rūpinasi, kad komanda suprastų ir laikytųsi Scrum metodo vertybių bei taisyklių. Paprasčiau tariant, tai – komandos vedlys, padedantis komandai dirbti funkcionaliai ir organizuotai. Šiai pozicijai reikalingų žinių komandos vadovai gali įgyti lietuvių kalba vykdomuose Scrum Master mokymuose.
  • Produkto šeimininkas (angl. Product owner) yra atsakingas už aiškų produkto koncepcijos atskleidimą. Svarbu pabrėžti, kad didžiausia produkto šeimininko atsakomybė – produkto užduočių sąrašas, kuris visada turi būti paruoštas, lengvai prieinamas ir aiškiai suprantamas visai komandai.  Šis sąrašas yra kiekvieno komandos nario orientyras, aiškiai parodantis pagrindinius darbus, užduotis bei tikslus.
  • Kūrimo komanda (angl. development team) – likę komandos nariai, puikiai išmanantys savo darbą ir sistemingai atliekantys visas paskirtas užduotis, tai gali būti programuotojai, dizaino, marketingo ir/ar kitų sričių žmonės, kurių kompetencijos reikalingos sėkmingam produktui sukurti.

Svarbu pabrėžti, kad visi šie vaidmenys – neatskiriama Scrum metodo dalis ir prisideda prie efektyvesnio darbų įgyvendinimo. Tinkamai atliekant šiuos vaidmenis sukuriama veiksmingo komandinio darbo schema, kai kiekvienas komandos narys yra atsakingas už tam tikras užduotis. O savo pasiekimais bei iškylančiais sunkumais nuolat dalinasi rengiamų susitikimų metu ir taip randa geriausius sprendimus, padedančius žengti sėkmingo verslo keliu.

Kaip tapti Scrum ekspertais?

Šis metodas yra populiarus visame pasaulyje ir sėkmingai pritaikomas įvairiose srityse – informacinėse technologijose, reklamoje, elektroninėje komercijoje, švietime, finansuose ir kitur. Daugiau apie Scrum pritaikymą galite sužinoti čia. Tačiau tam, kad Scrum metodas būtų efektyviai naudojamas versle ir džiugintų puikiais komandinio darbo rezultatais, reikalinga turėti tam tikrų žinių, kurias galima įgyti specialių mokymų metu.

Svarbu išskirti, kad ypatingą dėmesį į turimų žinių gilinimą bei naujų įsisavinimą turėtų atkreipti komandų vadovai, kurie jau yra susipažinę su Scrum metodu, taiko jį vystant verslą, tačiau dar nėra sukaupę pakankamai patirties, kad darbas komandoje pasiektų maksimalų našumą. Tokiu atveju Certified Scrum Master mokymai – puiki galimybė išmokti efektyviau taikyti jau turimas Scrum žinias bei įgyti naujų. Kodėl šie mokymai reikalingi ir kuo naudingi?

  • Mokymų programa yra paremta pagrindinėmis žiniomis ir patobulintais įgūdžiais, padėsiančiais efektyviai įgyvendinti Scrum metodiką komandose arba įmonėje.
  • Praktinės ir teorinės mokymų žinios leidžia giliau pažvelgti į Scrum metodą ir padeda suprasti, kokia kryptimi reikia dirbti, kad būtų pasiekti maksimaliai našūs komandinio darbo rezultatai.

 

Reikia akcentuoti, kad pasinaudoti tokiais mokymais ir tapti Scrum ekspertais yra naudinga patirtis kiekvienam komandos vadovui. Būtent nuo komandos vadovo (Scrum meistro) kompetencijos priklauso efektyvus ir sklandus visos komandos darbas. Todėl svarbu, kad komandos vadovas gebėtų suvaldyti situacijas, suteiktų visas reikalingas žinias apie Scrum metodo subtilybes, prižiūrėtų, kaip komandai sekasi laikytis šio metodo taisyklių ir padėtų spręsti iškilusius sunkumus. Derėtų įsiminti – našus komandinis darbas atveria labai dideles galimybes, o komandinis darbas taikant Scrum padeda prisijaukinti sėkmę.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: