Energetikos ministro pasiūlytos priemonės, kaip amortizuoti smarkiai augančias dujų, elektros ir šildymo kainas gyventojams iš esmės nieko nespręs – tokias išvadas daro Seimo narys Eugenijus Sabutis po Socialdemokratų frakcijos Seime susitikimo su Dainiumi Kreiviu. 

Reaguodami į vis labiau nerimą keliančią informaciją apie energijos kainų šuolį ir tvyrančią nežinomybę visuomenėje prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje, LSDP frakcijos nariai parlamente susitiko su energetikos ministru D. Kreiviu. „Matome, kad valdantieji pabrangusias dujas, elektrą ir šildymą vis dar vertina atmestinai ir tik kaip laikiną reiškinį, o aiškios priemonės, kurias siūlo Vyriausybė pristatytos tik vakar. Lieka klausimas, kada jos pasieks Seimą“, - pabrėžė E. Sabutis. 

Akivaizdu, kad būtini sprendimai dėl drastiškai didėjančių kainų, pasak jo, turėtų būti daromi jau dabar, o išvis būtų buvę idealu, kad Vyriausybė žingsnius būtų dėjusi dar prieš kelis mėnesius, kai rinkos jau signalizavo apie energijos brangimą. „Vyriausybė pusę žodžių užsimena, kad vienos iš priemonių galėtų būti elektros rinkos liberalizavimo etapo laikinas stabdymas, kylančio dujų ir elektros tarifo išskaidymas per ateinančius metus bei didesnis kompensavimas nepasiturintiems, bet ar tai tikrai tos priemonės, kurių laukia kiekvienas gyventojas“, - sakė socialdemokratas. 

Pasak jo, susitikime nepaaiškėjo, ką duos elektros rinkos liberalizavimo terminų atidėjimas ar pabrangusios energijos išdėliojimas per ilgesnį laikotarpį. „Susidaro įspūdis, kad valdančiųjų siūlomos priemonės yra imitacinės – elektros tiekėją jau pasirinko daug vartotojų, o energijos pabrangimą vis tiek reikės grąžinti mums visiems, tik per ilgesnį laikotarpį. Papildomų šildymo kompensacijų svarstymas greičiausiai Seimą pasieks tik su kitų metų biudžetu, tačiau šildymo sezonas tuo metu jau bus įsibėgėjęs. Žmonės sausį jau turės būti apmokėję sąskaitas už spalį, lapkritį ir gruodį – už tris mėnesius“, - teigė Seimo narys E. Sabutis. 

Socialdemokrato nuomone, šiuo metu Vyriausybės siūlomos priemonės atrodo taip – euras prie euro ir žiūrėkite, vartotojai, susidaro šiokia tokia suma, kurią mes jums kompensuosime. „Tuo metu ES valstybėse vis garsiau kalbama, kad energijos kainas valdyti reikia mažinant mokestinę naštą  ir skiriant subsidijas kylančiam energijos tarifui. Šiuo metu tą jau daro Ispanija, peržiūrėdama energetikos įmonių pelnus ir mažindama PVM energijai. Panašiu keliu pasuko Prancūzija ir Italija. Seime yra įregistruotas socialdemokratų frakcijos projektas, siūlantis taikyti lengvatinį PVM  dujų ir elektros kainoms. Tokia pataisa galėtų būti naudojama, kaip laikina priemonė suvaldyti situaciją energijos kainų burbule“, - sakė parlamentaras. 

Pasak jo, energetikos sektoriuje dominuojančios  valstybinės įmonės „Ignitis“ prognozėmis, jų pelnas šiais metais gali siekti iki 310 mln. eurų ir galimai bus didesni net 6 proc. lyginant su praėjusiais metais, o vien už pirmąjį šių metų pusmetį įmonė savo akcininkams jau išmokėjo dešimtis milijonų eurų. Jo teigimu, matant šiuos skaičius, viena iš priemonių primažinti sąskaitas vartotojams taip pat turėtų būti valstybinių energetikos įmonių pelno peržiūra. Pasak E. Sabučio, dabar ir yra pats tinkamiausias momentas galvoti ne apie dar didesnius įmonių pelnus, o atsisukti į Lietuvos gyventojus ir kaip įmanoma maksimaliai jiems padėti ištverti šį šildymo sezoną.

 

 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: