„Nuvaxovid“ yra penktoji ES rekomenduojama registruoti vakcina nuo COVID-19 ligos. Tai baltymų pagrindu pagaminta vakcina.

Atlikęs išsamų įvertinimą, EVA Žmonėms skirtų vaistų komitetas (CHMP) bendru sutarimu padarė išvadą, kad duomenys apie vakciną yra patikimi ir atitinka ES veiksmingumo, saugumo ir kokybės kriterijus.

Dviejų pagrindinių klinikinių tyrimų rezultatai parodė, kad vakcina „Nuvaxovid“ veiksmingai užkerta kelią COVID-19 ligos plitimui tarp asmenų, vyresnių nei 18 metų. Iš viso tyrimuose dalyvavo daugiau nei 45 000 žmonių. Pirmajame tyrime maždaug du trečdaliai dalyvių gavo vakciną, tuo tarpu kitiems buvo sušvirkštas placebas (gydomojo poveikio neturintis preparatas). Antrajame tyrime pusė dalyvių gavo vakciną, pusė – placebą. Tyrimuose dalyvavę asmenys nežinojo, ar jiems buvo skirta vakcina „Nuvaxovid“, ar placebas.

Pirmajame tyrime, kuris buvo atliktas Meksikoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, nustatyta, kad tarp žmonių, gavusių vakciną „Nuvaxovid“, 90,4% sumažėjo simptominių COVID-19 ligos atvejų skaičius, praėjus 7 dienoms po antrosios dozės (14 atvejų iš 17 312 žmonių), palyginti su žmonėmis, kuriems buvo sušvirkšta placebo (63 iš 8140 žmonių). Tai reiškia, kad šiame tyrime vakcinos veiksmingumas buvo 90,4%.

Antrasis Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas taip pat parodė panašų simptominių COVID-19 ligos atvejų skaičiaus sumažėjimą tarp žmonių, gavusių vakciną „Nuvaxovid“ (10 atvejų iš 7 020 žmonių), palyginti su žmonėmis, kuriems buvo skirtas placebas (96 iš 7 019 žmonių). Šio tyrimo metu vakcinos veiksmingumas siekė 89,7 proc.

Apibendrinant, dviejų tyrimų rezultatai rodo, kad vakcinos „Nuvaxovid“ veiksmingumas yra maždaug 90%. Pradinė SARS-CoV-2 viruso padermė ir kai kurios susirūpinimą keliančios atmainos, pavyzdžiui, alfa ir beta, buvo labiausiai paplitusios virusinės padermės, kurios cirkuliavo tyrimų metu. Šiuo metu yra nedaug duomenų apie vakcinos „Nuvaxovid“ veiksmingumą prieš kitas, susirūpinimą keliančias viruso atmainas, įskaitant omikron.

Tyrimų metu pastebėtas vakcinos „Nuvaxovid“ šalutinis poveikis paprastai buvo lengvas arba vidutinio sunkumo ir išnyko per kelias dienas po vakcinacijos. Dažniausiai žmonės skundėsi jautrumu ar skausmu injekcijos vietoje, nuovargiu, raumenų bei galvos skausmu, bendru negalavimu, sąnarių skausmu, pykinimu ar vėmimu.

Vakcinos saugumas ir veiksmingumas ir toliau bus stebimas, pasitelkiant ES farmakologinio budrumo sistemą bei papildomus pačios farmacinės kompanijos bei kitų Europos institucijų tyrimus.

Kur rasti daugiau informacijos?

Patvirtintuose „Nuvaxovid“ informaciniuose dokumentuose yra preparato charakteristikų santrauka, skirta sveikatos priežiūros specialistams, pakuotės lapelis, skirtas pacientams, bei išsami informacija apie vakcinos registravimo sąlygas.

Vertinimo protokolas su išsamia informacija apie EVA atliktą vakcinos įvertinimą ir išsamus rizikos valdymo planas bus paskelbtas per kelias ateinančias dienas. Klinikinių tyrimų duomenys, kuriuos vakciną gaminanti kompanija pateikė paraiškoje vakcinai registruoti, artimiausiu metu bus paskelbti EVA klinikinių duomenų svetainėje

Kaip veikia vakcina „Nuvaxovid“?

Vakcina „Nuvaxovid“ padės organizmui pasiruošti apsiginti nuo COVID-19 ligos. Vakcinos sudėtyje yra laboratorijoje išauginto spyglio baltymo versijos, randamos SARS-CoV-2 koronaviruso paviršiuje. Vakcinoje taip pat yra adjuvanto, t. y., medžiagos padedančios sustiprinti organizmo imuninės sistemos atsaką į vakciną.

Suleidus vakciną, žmogaus imuninė sistema atpažįsta šį spyglio baltymą, kaip svetimą organizmui, todėl prieš jį pradeda gaminti antikūnus ir T ląsteles. Vėliau, jei paskiepytas žmogus turi kontaktą su SARS-CoV-2 virusu, jo imuninė sistema geba atpažinti virusą ir yra pasiruošusi prieš jį kovoti.

Vakcina „Nuvaxovid“ yra suleidžiama per dvi injekcijas, paprastai į žasto raumenį. Tarp injekcijų daromas 3 savaičių tarpas.

Kas tai yra sąlyginė registracija?

Sąlyginė registracija yra vienas iš ES reguliavimo mechanizmų, palengvinantis ankstyvą prieinamumą tų vaistų, kurie būtų skirti tenkinti medicinos poreikius, ypač tais atvejais, kai visuomenės sveikatai kyla grėsmės, kurias pripažįsta PSO arba ES.

Sąlyginė registracija yra oficialus leidimas registruoti vakciną, apimant visas ES pagamintas serijas ir pateikiantis patikimą įvertinimą, kuriuo remiamos vakcinacijos kampanijos.

Daugiau informacijos žr. čia.

VVKT inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: