VšĮ „Girių inspekcija“ reiškia susirūpinimą dėl VĮ Valstybinės miškų urėdijos Dubravos* regioninio padalinio sprendimo rotuoti saugomų miškų plotus, vadinamų reprezentatyviais plotais. Nors FSC sertifikatas, kurį turi ir visi VĮ Valstybinės miškų urėdijos padaliniai, įsipareigoja griežtai saugoti bent 10% miškų, praktikoje ši nuostata, deja, neveikia. 

Reprezentatyvių plotų rotacija ir jos poveikis miškų ekosistemoms 

FSC (Forest Stewardship Council) sertifikatas yra tarptautiniu mastu pripažįstama garantija, kad miškų valdymas vykdomas pagal aukščiausius tvarumo ir aplinkosaugos standartus. Šis sertifikatas leidžia miškininkystės įmonėms parduoti medieną už aukštesnę kainą ir stiprina jų tvarumo įvaizdį. Tačiau sertifikatas taip pat įpareigoja laikytis griežtų taisyklių, užtikrinant miškų apsaugą ir vykdant atitinkamus įsipareigojimus. Vienas iš pagrindinių reikalavimų yra privaloma griežta ne mažiau kaip 10 proc. turimų miškų apsauga. 

Nepaisant įsipareigojimų, Valstybinė miškų urėdija planuoja išbraukti iš saugomų miškų sąrašo daugiau nei 216 ha miškų, įskaitant brandžius ąžuolynus, pušynus ir eglynus. Nors vietoje jų siūloma į reprezentatyvių plotų sąrašą (rasite ČIA) įtraukti ir vertingų, daugiau nei 200 metų sulaukusių medynų, sąraše randa vietą ir daug jaunuolynų ir netgi miškai, kuriuose visai neseniai buvo vykdomi kirtimai, arba leidimai kirtimams yra galiojantys šiuo metu. 

„Lietuvoje miškų amžius vidutiniškai siekia tik 54 metus, o daugelis medžių gali gyventi šimtus metų. Būtina saugoti šimtamečius medžius ir miškus, kad būtų užtikrintas ilgalaikis biologinės įvairovės išsaugojimas“, – sako VšĮ „Girių inspekcijos“ atstovai,  – „Tokie sprendimai prieštarauja deklaruojamai FSC sertifikato idėjai ir kelia klausimų dėl sertifikato patikimumo. Saugomi miškai turėtų būti neliečiami ir saugomi ne tik formaliai.“ 

Nors, pavyzdžiui, Natura 2000 teritorijoms arba II grupės miškams, panaikinus reprezentatyvaus ploto statusą, vis dar išlieka šiokia tokia apsauga, tačiau tokiose teritorijose šiuo metu be didelių problemų galima išsiimti leidimus nors ir neplyniems, bet išplyninantiems (pvz., atvejiniams, kai miškas iškertamas plynai per kelis kartus) kirtimams, bet tol, kol reprezentatyvaus ploto statusas nėra panaikintas miškas tikrai bus neliečiamas. 

Ar vietos bendruomenės ir nevyriausybinės organizacijos bus išgirstos? 

Praeitą savaitę VMU Dubravos regioninis padalinys informavo nevyriausybes organizacijas ir kitas suinteresuotas šalis apie ketinimus rotuoti reprezentatyvius miško plotus. Į šį pakeitimų projektą taip pat sureagavo Aplinkosaugos koalicija, advokato Sauliaus Dambrausko Viešojo intereso gynimo fondas, International Society of Forest Therapy ir kitos organizacijos. VšĮ „Girių inspekcija“ taip pat pateikė oficialų kreipimąsi VMU Dubravos regioniniam padaliniui, išreikšdami nesutikimą su šiais pakeitimais ir pabrėžiant, kad šiuo metu siūlomi pakeitimai nepakankamai atspindi tikrosios miškų apsaugos ir tvarumo principų. 

Deja, pagal FSC sertifikato reikalavimus, suinteresuotos šalys privalo būti informuotos, turi teisę pareikšti nuomonę  – tačiau reikalavimuose nėra įpareigojama į ją atsižvelgti.  

„Vietos bendruomenės, kurios gyvena šalia miškų, turėtų būti aktyviai įtrauktos į sprendimų priėmimą. Jų nuomonė yra labai svarbi, nes būtent jie geriausiai žino vietos ypatumus ir poreikius.“, – teigia VšĮ „Girių inspekcijos“ atstovai. 

Kritika dėl aplinkosauginių vertinimų ir tvarumo principų 

VšĮ „Girių inspekcija“ pateikė kelis pagrindinius pasiūlymus dėl šių pakeitimų. Pirmiausia, Valstybinė miškų urėdija turėtų pateikti suinteresuotoms šalims išsamius duomenis apie tai, kodėl reprezentatyvaus ploto statusas buvo panaikintas. Taip pat būtina atlikti poveikio aplinkai vertinimus teritorijose, kurios priklauso Natura 2000 tinklui, ir užtikrinti, kad šie vertinimai būtų atlikti prieš priimant galutinius sprendimus dėl plotų pakeitimo. 

Gamtosaugininkai reikalauja, kad būtų surengtas susitikimas su suinteresuotomis šalimis, kuriame būtų pateikti aiškūs vizualūs įrodymai apie aptariamų miškų būklę ir juose vykdytų kirtimų istorijos. Tik taip galima priimti pagrįstą sprendimą dėl šių pakeitimų naudos gamtai ir bendruomenėms. 

Miškų apsaugos plėtros pasiūlymai 

VšĮ „Girių inspekcija“ taip pat siūlo papildomai apsaugoti vertingas miškų teritorijas, įskaitant Dubravos rezervatinę apyrubę, kuri šiuo metu nėra pakankamai apsaugota  – ją supa ūkinio miško statusą turintis miškas, kuris intensyviai kertamas. Siūloma, kad šalia rezervato būtų užtikrinta griežta apsaugos zona, kuri leistų šiam rezervatui plėstis ir išlaikyti biologinę įvairovę. 

Išvados ir kvietimas bendradarbiauti 

Apibendrinant, VšĮ „Girių inspekcija“ reikalauja, kad būtų atidžiai peržiūrėti visi siūlomi pakeitimai, atlikti reikiami poveikio aplinkai vertinimai ir į šį svarbų sprendimą būtų realiai įtraukta visuomenė bei suinteresuotos šalys. Tik bendromis pastangomis galime užtikrinti, kad miškų valdymas būtų tvarus ir atitiktų aukščiausius aplinkosauginius standartus, o Lietuvos miškai būtų išsaugoti ateities kartoms. 

Daugiau informacijos:  

Vilija Bezumavičiūtė, VšĮ „Girių inspekcija“ vadovė, tel. +370 604 08683

VšĮ „Girių inspekcija“ pranešimas spaudai  

***

 *Dubravos regioniniam padaliniui priskirtos Jonavos rajono Gaižiūnų, Girelės, Pageležių, Svilonių, Upninkų, Užusalių girininkijos ir Jadvygavos k., Šilų sen. esantis medelynas.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: