Diskutuojant su žmonėmis vis susiduriu su dideliu neapibrėžtumu ir skirtingomis nuomonėmis, kas yra Jonavos savivaldybė ir kokią funkciją ji atlieka.

Dalis į Jonavos savivaldybę žiūri kaip į politinę instituciją, kuri kuria taisykles ir tvarkas, apribojimus ir užsiima kartais net populistiniais projektais.            

Tuo tarpu kiti Jonavos savivaldybę mato kaip didžiausią rajono darbdavį, kuris užtikrina darbo vietas daugumai miesto ir rajono gyventojų, užtikrindama jonaviečių gerbūvį perskirstant surinktų mokesčių lėšas.  

Nesu profesionalus politikas, vadinu save žmogumi iš verslo. Todėl į mūsų Jonavos savivaldybę žiūriu kaip į įmonę. Netgi kartais ją vadinu UAB‘u - „UAB JONAVA“.

Nuo įprasto UAB‘o savivaldybė skiriasi keliais dalykais:

  1. Kiekvienas Jonavos gyventojas yra „UAB JONAVA“ akcininkas, darbuotojas ir klientas. Dažniausiai versluose akcininkai, darbuotojai ir klientai būna skirtingi asmenys, bet savivaldoje – visas šias tris roles turi kiekvienas jonavietis.
  2. Antrasis skirtumas yra vadovo rinkimas. Dažnu atveju verslas nekeičia vadovo kas kelis metus, nebent vadovas nepateisina lūkesčių. Tuo atveju sprendimai priimami greičiau.

Apart šių skirtumų – „UAB JONAVA“ labai panaši į bet kokią Lietuvos ar pasaulio įmonę. Jos akcininkai - jonaviečiai - renka „UAB JONAVA“ valdybą ir direktorių, tik vadiname juos mes skirtingais vardais: Valdybą mes vadiname Taryba, o Direktorių – Meru.

Tikriausiai svarstote, kodėl apie tai kalbu ir kodėl supratimas, kas yra Jonavos savivaldybė - yra svarbu? Sprendimo teisę mums suteikia faktas, kad kiekvienas jonavietis yra šio gražaus verslo dalininkas. Bet kaip reikia išsirinkti tuos, kurie tą įmonę valdys? Juk versle, įmonės turi tikslus ir jų vadovai siekia jų. Pagal tai, ar juos pasiekė, nusprendžiama, ar jie turės galimybę tęsti darbus, ar ne. Verslai dažniausiai dirba dėl pelno ir jis yra akivaizdžiai pamatuojamas skaičiais. Deja „UAB JONAVA“ nėra sukurta uždirbti pelną. Ji yra sukurta atliepti klientų poreikius, o tai pamatuoti kiek sudėtingiau.

Kad priimti teisingą sprendimą - siūlau kiekvienam jonaviečiui pažvelgti į „UAB JONAVA“ iš darbuotojo ir kliento perspektyvos. Sakote, kad nedirbate ,,UAB JONAVA“? Drįsiu Jums paprieštarauti. Juk mes visi, jonaviečiai, esame „UAB JONAVA“ darbuotojai. Mes mokame Gyventojų pajamų mokestį (GPM), kuris ir sudaro liūto dalį Jonavos Savivaldybės biudžeto. Tad be kiekvieno iš mūsų – „UAB JONAVA“ negalėtų nieko nuveikti. Kuo didesnį biudžetą turime – tuo daugiau galime nuveikti. Tad vertinant esamų vadovų komandos darbą - pasižiūrėkime kaip jiems sekasi.

Jonava praeityje ir dabar

1996 metais buvo 51,6 tūkst. gyventojų/darbuotojų. Pernai, 2022 metais – 41,2 tūkst. Taigi mūsų visų - darbuotojų - skaičius mažėja. Bet išlaidos nemažėja. Juk turime palaikyti infrastruktūrą, kuri yra pritaikyta ketvirčiu didesniam žmonių skaičiui.  Drįstu teigti, kad tai yra pati didžiausia mūsų savivaldybės problema.

Taip pat galime pasižiūrėti į „UAB JONAVA“ vadovų veiklą iš kliento perspektyvos ir užduoti sau kelis klausimus: „Ar dabartiniai vadovai atliepia mano poreikius?“; „Ar man užtikrinama gera sveikatos apsauga?“; „Ar mano gatvė išasfaltuota ir turi šaligatvius bei gatvės apšvietimą?“; ,,Kaip pas mane vandentiekis ir nuotekų šalinimas?“; „Ar mano vaikai ir anūkai gauna geras Švietimo paslaugas“; „Ar Švietimo įstaigose tinkamos vaikų maitinimo paslaugos?“.  Jei atsakymas yra NE – vadinasi reikia pokyčių.

Galbūt viską apmąstę, sakote, kad nėra taip jau blogai. Deja, bet didžioji dalis mūsų savivaldybės „UAB JONAVA“ projektų buvo įgyvendinami ne iš „UAB JONAVA“ surinktų lėšų, o iš skolintų pinigų. „UAB JONAVA“ yra tiek praskolinta, kad skolintis gali tik ES finansuojamų projektų įgyvendinimui. Kaip mes tas skolas grąžinsime, jei ir toliau darbuotojų skaičius mažės?

Mano akimis, vienintelis ir logiškas sprendimas – visas jėgas kreipti į gyventojų skaičiaus didinimą Jonavos rajono savivaldybėje. Kuo daugiau darbuotojų – tuo mažesnę naštą nešime kiekvienas, išlaikant infrastruktūrą ir tuo daugiau projektų galėsime įgyvendinti.

Žinau, kad tai nėra lengva. Juk konkuruojame su Vilniumi, Kaunu, Klaipėda ir kitais didmiesčiais bei kaimynais.  Jie irgi nesnaudžia - vilioja žmones/darbuotojus gyventi jų savivaldybėse. Tad kaip su jais konkuruoti? Kokios galimybės?

Pirma ir svarbiausia – privalome būti drąsūs ir greitesni už kitus. Privalome pasiūlyti to, ko šiandien nesiūlo jokia kita savivaldybė, o jei ir siūlo – privalome pasiūlyti geriau.

Apie ką kalbu?

Tam yra eilė priemonių ir finansinės paskatos (būstui, sklypui, statybai ir t.t); municipalinio būsto programa (juos pasiūlyti Jonavai trūkstamų profesijų žmonėms); atviras bendradarbiavimas su verslu, savivaldybės įvaizdžio gerinimas (tai turi būti nukreipta už Jonavos ribų, netgi už Lietuvos, parodant kokias galimybes suteikia Jonava). Taip pat tai, kas paliečia mus visus. Sveikatos paslaugų pasiekiamumas (ambulatorijų išlaikymas seniūnijose); vaikų užimtumo programos (mokyklų pradinukams nemokomos pailgintos dienos grupės). Tam svarbu ir čia gyvenančių jonaviečių rūpesčiai. Nuo to priklausys kokią žinią mes nešim visiems, kurie matys savo ateitį mūsų savivaldybėje. Tam turiu tikslą sukurti Jonavos rajono savivaldybės gyventojų problemų žemėlapį ir juo remiantis skirstyti „UAB JONAVA“ biudžetą.

Visi jonaviečiai kviečiami pasidalinti savo rūpesčiais, nes gyventojų problemų žemėlapis jau sudaromas.

Prieš pradėdami naujus investicinius projektus, taisykime klaidas:

- tai gatvės mūsų naujuose rajonuose, kurios neturi ne tik šaligatvių, bet ir šalikelių;

- jeigu manome, kad reikia plėsti dviračių ir pėsčiųjų takus, pirmiausia to reikia pro Meškonių kaimą link Šveicarijos miestelio;

- nuotekų sistemos plėtra kaimiškose vietovėse;

- sodų bendrijų rūpesčiai, nes kai kurios jau tampa miesto dalimi.

Šis sąrašas ilgesnis ir galiu jį tęsti. Lapas būtų pilnas. Bendrai spręsime darbų svarbą, vieni sprendimai yra seniūnijų lygio, kitiems reikia savivaldybės tarybos sprendimo, tretiems reikia kreiptis į respublikines institucijas. Visi rūpesčiai bus išklausyti ir priimami sprendimai. Tai darysim nuosekliai ir nepuldami prieš rinkimus aiškinti, kokie mes šaunūs. Tai skambėtų keistai, nes blogai dirbti negalime. Dirbti galime tik gerai, tam, kad išpildytume Jūsų lūkesčius.

Viskas daroma už jūsų pinigus. Leisime pinigus taip, kad pokyčius pajaustų kiekvienas „UAB JONAVA“ klientas - tai galiu pažadėti, jeigu „UAB JONAVA“ vadovu išrinksite mane.

Gintaras Stašionis, Kandidatas į Jonavos rajono merus – partijos sąraše Nr. 2

Partijos sąrašo numeris 12.

Politinė reklama bus apmokėta iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos PK sąskaitos.

 

 

 

 

 

 

Užsakomasis straipsnis

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: