Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Jonavos skyrius informuoja, kad pernai Jonavoje buvo nustatyti 2 asmenys sergantys virusiniu hepatitu ir vienas virusinio hepatito nešiotojas. Šiais metais susirgimų šia liga nenustatyta.


Virusiniai hepatitai tai įvairių virusų sukelti kepenų uždegiminiai pokyčiai, kurie pasireiškia medžiagų apykaitos sutrikimais. Nuo šios ligos ar jos komplikacijų kasmet miršta milijonai žmonių. 


Bendri hepatito simptomai: Lengvas karščiavimas; Pykinimas; Vėmimas; Viduriavimas; Bendras kūno silpnumas; Gali lengvai skaudėti pilvo sritį; Raumenų arba sąnarių skausmas; Apetito stoka; Taip pat gali kristi svoris.


Ligai progresuojant simptomai stiprėja, taip pat pasireiškia tokie požymiai kaip patamsėjęs šlapimas, padidėjusios kepenys, galvos skausmas, niežėjimas, pašviesėjusios išmatos, (gali būti su pūliais), pageltusi oda, dilgėlinė. Hepatito viruso gydymas priklauso nuo to kokia jo forma susirgote.


Dažniausiai sergama A, B ir C virusų sukeltais hepatitais.


Hepatitas A yra ūminis kepenų uždegimas, sukeltas hepatito A viruso (HAV). Tai infekcinė liga, kuri gali pasireikšti besimptome, lengva ar sunkia forma ir tęstis nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Retais atvejais HAV gali sukelti sunkius kepenų pažeidimus ir mirtį.

 Virusinis hepatitas A (VHA) priskiriamas ligų grupei, kuriomis užsikrečiama per maistą, vandenį ir aplinką (fekaliniu – oraliniu būdu). Vakcinacija, rankų higiena - efektyviausia VHA profilaktikos priemonė.


Virusinis hepatitas B (VHB) tai hepatito B viruso sukeltas kepenų uždegimas. Virusinis hepatitas B yra užkrečiamoji (arba infekcinė) liga. Šios ligos sukėlėjas, hepatito B virusas, pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Hepatito B virusas nustatomas beveik visuose užsikrėtusio žmogaus organizmo skysčiuose. Ypač pavojingas užsikrėtusio žmogaus kraujas ar kiti skysčiai su kraujo priemaiša, sperma, makšties išskyros. Patikima apsaugos nuo VHB infekcijos priemonė yra vakcinacija (skiepai).


Virusinis hepatitas C (VHC) tai hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas. Virusinis hepatitas C yra užkrečiamoji (infekcinė) liga. Šios ligos sukėlėjas, hepatito C virusas, pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Hepatito C virusu negalima užsikrėsti čiaudint, kosint ar sveikinantis. Labiausiai rizikuoja užsikrėsti HCV infekcija asmenys, vartojantys švirkščiamuosius narkotikus; medicinos darbuotojai, turintys sąlytį su krauju (laboratorijų personalas, chirurgai, stomatologai, akupunktūros specialistai, greitosios medicinos pagalbos medikai); hemofilija sergantys asmenys ir hemodializuojami pacientai. Kol kas skiepai nuo hepatito C nėra sukurti. Užsikrėtus hepatito C virusu, nedidelė dalis 15–20 % ligonių pasveiksta savaime, tačiau 50–85 % suaugusiųjų suserga lėtiniu virusiniu hepatitu C arba lieka viruso nešiotojais.    

Taip pat skaitykite: