Lietuvoje vienijamos valstybės ir mokslo institucijų pajėgos – laukiniams gyvūnams, kuriuos reikia gydyti ar laikinai prižiūrėti, bus teikiama profesionali veterinarinė pagalba bei globos, reabilitacijos ir adaptacijos paslaugos.

Penktadienį Kauno rajone, Naujuosiuose Muniškiuose simboliniu laiko kapsulės įkasimu pradėtos unikalaus objekto – Laukinių gyvūnų globos centro – statybos.

Iki šiol laukinių gyvūnų gelbėjimo ir globos klausimai yra skaudūs, nes trūksta ir kvalifikuotų specialistų, ir infrastruktūros, o  gyventojai ir institucijos susiduria su realiomis problemomis, kai nėra į ką kreiptis dėl kvalifikuotos konsultacijos ar pagalbos pelėdai, šikšnosparniui ar lokiui. Dėkojame Lietuvos sveikatos mokslų universitetui už pastangas įgyvendinant projektą ir tikimės, kad šis centras taps ne tik kompetentingų specialistų, bet ir koordinaciniu centru, kuris jungs visas prie gyvūnų gerovės prisidedančias įstaigas“,  pažymi aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Šiuo metu šalyje neturime institucijos, kuri galėtų profesionaliai pasirūpinti netinkamomis sąlygomis laikomais laukiniais gyvūnais, pavyzdžiui, tigrais, beždžionėmis ar lokiais, nuo jų paėmimo iki gydymo, laikinos globos ar reabilitacijos.

Nėra ir gebančių suteikti kvalifikuotą globą iš gamtos paimtiems įvairių grupių laukiniams gyvūnams – ropliams, paukščiams, žinduoliams. Iš gamtos paimtų beveik 60 proc. pagalbos prireikusių laukinių gyvūnų dėl įvairių priežasčių Lietuvoje yra užmigdomi. Stinga infrastruktūros, specialistų, finansavimo. Sudėtingesniais laukinių gyvūnų paėmimo atvejais konsultacines ir kitas paslaugas neretai tenka pirkti iš užsienio specialistų.

Laukinių gyvūnų gerove ketinama pasirūpinti valstybiniu lygiu. Steigiamas centras, kuris, atlikdamas valstybės deleguotą funkciją, teiks kokybiškai naują tvarią paslaugą – profesionalią laukinių gyvūnų globą ir priežiūrą.

Šį unikalų ir didelės svarbos projektą įgyvendina Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), iš Europos Sąjungos (ES) lėšų finansuoja Aplinkos ministerija, priežiūrą vykdo Aplinkos projektų valdymo agentūra.

Simbolinėje laiko kapsulės įkasimo ceremonijoje dalyvavo visų Laukinių gyvūnų globos centro projekte dalyvaujančių institucijų atstovai: Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėjas Dalius Krinickas, aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis, LSMU rektorius prof. Rimantas Benetis, LSMU Veterinarijos akademijos (VA) kancleris prof. Mindaugas Malakauskas, kiti valdžios ir LSMU atstovai.

Pirmasis tokio pobūdžio centras visą parą, 7 dienas per savaitę priims ir teiks pagalbą sužeistiems, paimtiems iš netinkamos aplinkos, konfiskuotiems ar tiems, kuriems reikia globos laukiniams gyvūnams  iš visos Lietuvos. 

Numatoma, jog Laukinių gyvūnų globos centras spręs visus laukinių gyvūnų globos ir jiems reikalingos priežiūros klausimus. Suteikus veterinarinę pagalbą, išgydyti ir galintys savarankiškai gyventi laukiniai gyvūnai bus sugražinami į natūralias buveines, negalintiems išgyventi gamtoje specialistai ieškos tinkamiausių  globėjų šalyje ar užsienyje.

Per artimiausius dvejus metus Užliedžių seniūnijoje, 5.77 hektarų plote bus pastatytos ir įrengtos laukinių gyvūnų karantino patalpos, lauko ir adaptaciniai voljerai, veterinarijos gydykla  ir kita veiklai reikalinga infrastruktūra.

„LSMU VA veikla nuo pat jos įkūrimo yra tiesiogiai susijusi su gyvūnų sveikatos priežiūra, jų reabilitacija, o taip pat ir sieku ugdyti atsakingą požiūrį į visus gyvūnus ir jų vaidmenį visuomenėje. LSMU VA Veterinarijos fakulteto Stambiųjų gyvūnų klinikos ir Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos veterinarijos gydytojai yra sukaupę didžiulę šios srities patirtį ir kompetencijas, kasmet šiose klinikose gydomi tūkstančiai žemės ūkio gyvulių, įvairių egzotinių gyvūnų ir gyvūnų-augintinių“, – teigia LSMU VA kancleris prof. Mindaugas Malakauskas.

Planuojama, kad Laukinių gyvūnų globos centras taps traukos objektu besidomintiems laukine gamta, prisidės šviečiant visuomenę apie laukinių gyvūnų priežiūrą, o taip pat propaguos šios srities savanorystę.

Taip pat Centre numatoma vykdyti šios srities mokslinę veiklą, įsitraukti į nacionalinius ir tarptautinius projektus, kurie didins teikiamų paslaugų laukiniams gyvūnams kokybę.

Laukinių gyvūnų globos centrą planuojama atidaryti 2023 metų pabaigoje.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: