,,Ką jie ten veikia? Tik kavą visą dieną geria...“, – kiek kartų per savo gyvenimą esate girdėję šiuos žodžius diskusijose, susijusiose su valstybės tarnautojų darbu? Ko gero, ne vieną... Kaip sako klausimą dėl per dieną išgeriamų kavos puodelių skaičiaus išgirdęs Jonavos rajono savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vedėjas Justinas Budriūnas, jis pats rekordų nemuša ir suskaičiuoja vos du. Tai ką jis bei jo kolegos veikia likusiu laiku? Numetus ironiją šalin, J. Budriūnas pasakoja matantis didelį, bet nepelnytai visuomenės nuvertintą savivaldos darbuotojų komandos darbą – jo žodžiais tariant, būtent pastarieji įdeda daug pastangų tam, kad miestas toliau gražėtų ir taptų patogesniu.
Stereotipinis požiūris
,,Dalis mūsų visuomenės vis dar vadovaujasi stereotipiniu mąstymu, kad savivaldybės darbuotojai – dažnai įvardijami valdininkais, nieko neveikia: tik sėdi, šnekučiuojasi ir laukia darbo pabaigos. Galiu drąsiai pasakyti, kad tai – netiesa.
Visi matome, jog turime gražų, sutvarkytą miestą, kuriuo rūpinasi ne kas kitas, o būtent savivaldos komanda, sudaryta iš kiek daugiau nei 200 žmonių. Tarybos nariai sprendžia, ką reikia atlikti, tačiau visų politikų priimtų sprendimų realizavimas, įgyvendinimas – savivaldos kompetencijoje“, – pasakojo J. Budriūnas.
Iš ,,Baltųjų rūmų“ – į nuolatinį darbą
Prieš 11 metų savivaldybėje dirbti pradėjęs vyras prisimena, kad iki tol jis pats savivaldą matė kitomis akimis.
,,Kai mokiausi mokykloje, priėjęs prie šio pastato žiūrėdavau į jį kaip į kokius Baltuosius rūmus (juokėsi). Man atrodė, kad savivaldybė yra kažkas labai didelio ir įspūdingo, nutolusio nuo, kaip kiti teigia, paprasto žmogaus.
Kai pradėjau pats čia dirbti, mano požiūris pasikeitė. Iš pradžių buvo šiokių tokių baimių, nes jaučiausi daug ko nežinantis. Įsidarbinus savivaldybėje, adaptacinis periodas nėra pats lengviausias, nes atėjęs į mažą kolektyvą tu gali greitai susidraugauti su juo, susibendrauti ir kartu eiti į priekį, bet tapęs savivaldos dalimi turi perprasti daug specifinių niuansų, tvarkų, sistemų. Savivalda – specifinė sritis. Viskam perprasti užtrukau gal pusę metų... Man labai padėjo tuometinis savivaldybės administracijos direktorius Jonas Klemensas Sungaila. Galima sakyti, kad jis ,,paėmė už parankės“ ir kantriai išaiškino visas savivaldos subtilybes. Tačiau tada savivalda buvo ir kiek kitokia. Dabartinis kolektyvas laisvesnis, lankstesnis, inovatyvesnis, todėl tai sąlygoja geresnę interesantų aptarnavimo kokybę“, – teigė J. Budriūnas.
Lankytojų – mažiau
Kalbėdamas apie į savivaldybę užsukančius gyventojus, J. Budriūnas įžvelgia kelis pastaruosius metus matomą tendenciją – jų mažėja.
,,Įtakos tam turėjo koronaviruso pandemija, bet tokį pokytį siečiau ne tik su ja, bet ir su geru mūsų visų darbu. Mano nuomone, žmogus net neturi ateiti į savivaldybę tam, kad galėtų gauti reikiamas paslaugas, nebent kalba eina apie kokį nors išskirtinį klausimą.
Norėtųsi, jog gyventojas galėtų pats viską susitvarkyti jam patogiu būdu: telefonu, elektroniniu paštu.
Aš įsivaizduoju, kad ateities savivalda ir turėtų atrodyti būtent taip: ji sprendžia žmonių problemas, išduoda leidimus, pažymas, moka kompensacijas, tvarko teritorijų planavimo ir visus kitus, viešąjį gėrį užtikrinančiais klausimais, o gyventojai ramiai sau eina į darbą, nešvaistydami savo brangaus laiko sėdėjimui savivaldybės koridoriuose“, – kalbėjo J. Budriūnas.
Kaip dar vieną būdą, galintį padėti sutaupyti ne tik gyventojų, bet ir savivaldybės darbuotojų laiką, J. Budriūnas mato interaktyvaus rajono problemų žemėlapio sukūrimą.
,,Galėtume įdiegti jį į Jonaviečio programėlę. Kiekvienas jos naudotojas, žemėlapyje pažymėjęs atitinkamą vietą, turėtų galimybę informuoti savivaldą apie rajono problemas: duobes kelyje, nuskilusius šaligatvius, atidengtus šulinius...
Taip savivaldybė iškart žinotų, ką būtina sutvarkyti ir galėtų greičiau imtis darbų“, – teigė liberalas.
Įneš daugiau aiškumo žmonėms
Teisės ir personalo skyriaus vedėjas pastebi ir tai, kad dalis gyventojų iki šiol klaidingai interpretuoja mero bei savivaldybės administracijos direktoriaus funkcijas. Tačiau šios, po ateinančių rinkimų įsigaliojus naujai apibrėžtoms savivaldybės vadovų pareigoms – keisis.
,,Naršant socialiniuose tinkluose galima pastebėti, kad žmonės į merą kreipėsi dėl vienų ar kitų laiptų, takų, duobių sutvarkymo. Pagal dabartinius įstatymus, tai ne mero, o Jonavos miesto ir kitų seniūnijų, savivaldybės administracijos direktoriaus pareigos. Administracijos direktorius – savivaldybės vykdomoji institucija. Visgi, panašu, kad gyventojai nėra linkę gilintis į įstatymus. Jie žino, kad miestui vadovauja meras, jie jį išrinko ir to užtenka, kad meras būtų matomas kaip pagrindinis miesto vadovas, galintis sutvarkyti bet ką. Tačiau dabartinės jo funkcijos apima ne gatvių lopymą, o savivaldybės atstovavimą, tarybos posėdžių vedimą, investuotojų pritraukimą. Bendrai sakant – jis politikas, kuris rūpinasi ne ūkiniais, bet politiniais klausimais.
Vadovaujantis nauju įstatymu, visi ūkiniai klausimai perduodami būtent merui. Todėl jam įsigaliojus, gyventojai, kreipdamiesi į merą dėl konkrečių miesto tvarkymo problemų, jau kreipsis į tinkamą adresatą.
Kalbant apie savivaldybės administracijos direktoriaus funkcijas, jos sumenksta. Prie svarbiausių pareigų – administracijos personalo ir administracijai paskirtų biudžeto asignavimų valdymas. Šalia kasdieninių, ūkinių klausimų jo vaidmens nebelieka. Apibendrinant galima pasakyti, kad visos pagrindinės galios oficialiai pereina į mero rankas.
Mano vertinimu, tai įneš daugiau aiškumo žmonėms, nes jie ir dabar matė merą kaip pagrindinį rajono tvarkytoją. Kas liečia pačio mero darbą, jei savivaldybę valdo aktyvus, su gyventojais ryšį palaikantis meras, jam teks dar daugiau varginančio darbo“, – paaiškino J. Budriūnas.
Laiko geru pavyzdžiu
Paklaustas, kiek jo manymu savivalda turi galios prisidėti prie visokeriopo miesto augimo, J. Budriūnas atsako neabejojantis, kad viskas priklauso nuo jos pačios pastangų.
,,Ko negali savivalda, tai paimti ir sutvarkyti konkretaus žmogaus gyvenimo taip, kad jis kardinaliai pasikeistų, bet ji tikrai turi pakankamai įrankių prisidėti prie to, kad mūsų mieste būtų gera augti, dirbti, kurti ir, žinoma, gyventi. Tiesiog reikia to norėti ir siekti“, – sakė pašnekovas.
Justas Budriūnas - Jonavos rajono savivaldybės administracijos Teisės ir personalo skyriaus vedėjas. Išsilavinimas - VDU viešojo administravimo bakalauras, teisės mokslų bakalauras ir teisės mokslų magistras. Gyvenimo moto ir kredo: jei ne Žmona, būčiau šeimos galva.
Numeris Liberalų sąjūdžio sąraše – 5
Politinė reklama. Bus apmokėta iš Liberalų sąjūdžio partijos Jonavos raj. skyriaus kandidatų sąrašo Jonavos rinkimų apygardoje nr. 10 rinkimų sąskaitos.
