Planai ,,nebetelpa” į Excel lentelę
,,Su įmone, bendra prasme, susipažinti spėjau, bet yra daug sričių, kuriomis teks domėtis ateityje – norisi pažinti ir įmonės gamybą, patį veikimo procesą. O dabar perprantu struktūrą, visus dokumentus, dirbu ties planavimu dviems, trims ir net septyniems metams į priekį. Metų pabaigoje teikiam strateginius planus savivaldybei, Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai, o metų pradžioje prasidės ataskaitų už praeitą laikotarpį teikimas.
Visko dar tikrai nespėjau išanalizuoti, o ir turiu puikų kolektyvą, kuriuo pasitikiu, dirbam kartu. Tik labai norisi rasti laiko patiems procesams, darbuotojų motyvacijai, atlygio politikai ir ta kryptim judu. O kai manęs klausia, kaip man sekasi, aš atsakau, kad tų pokyčių, kurie pradėti ar jau procese – itin daug, nebetelpa į Excel lentelę”, - šypsosi UAB ,,Jonavos vandenys” direktorė Jolita Gumaniukienė ir priduria, kad visi inicijuoti pokyčiai bus ilgalaikiai.
Pirmieji darbai ir naujos funkcijos
,,Tik atėjus dirbti, spėjau pateikti paraišką Regioniniam plėtros planui už 5,7 mln. Eurų trims projektams - vandentiekio plėtra kaimų grupei, nuotekų plėtra kaimuose ir valymo įrenginių rekonstrukcija kaimiškose vietose”, - paklausta apie jau nuveiktus darbus pasakoja J. Gumaniukienė.
Anot įmonės vadovės, neseniai pateiktas ir savivaldybės infrastruktūros plėtros planas, kuriame numatyta priemonių keliems metams. Taip pat, visos Jonavos komunalinės įmonės pateikusios paraišką finansavimui gauti dėl išmanių sprendimų įdiegimo.
,,Kartu su Jonavos šilumos tinklais, Jonavos paslaugomis ir savivaldybe pateikėm paraišką Ekonomikos ministerijai dėl finansavimo diegiant išmanaus vandens nuskaitymo sistemas visoje savivaldybės teritorijoje. Siekiame, kad iki 2026 m. vasaros Jonavoje tiek ties namų įvadais, tiek šalto ir karšto vandens nuskaitymas vyktų automatizuotai. Būtų labai reikšmingas pokytis, jei vandens suvartojimo duomenys būtų perduodami nuotoliu. Atkristų deklaravimo našta tiek gyventojams, tiek įmonėms. Taip pat savitarnos sistemoje gyventojai matytų vandens suvartojimo pokyčius”, - teigia direktorė pridurdama, kad jei bus gautas finansavimas, tektų visoje Jonavoje per 1,5 metų pakeisti dešimtis tūkstančių apskaitos prietaisų.
Kaip žinia, Jonavos r., Ruklos seniūnijoje, Venecijos kaime ruošiamas 43 ha sklypas, kuriame bus kuriamas Jonavos pramonės parkas. Viliamasi, kad verslo gamybos patalpų statybos prasidės 2024 m. pabaigoje arba 2025-ųjų pradžioje, o vandens ir nuotekų tinklų įvedimas patikėti bendrovei ,,Jonavos vandenys”, tad nusimato nemenkas darbymetis.
Taip pat laukia darbai, vandentvarkos įmonėms įstatymu priskyrus naujas funkcijas.
,,Iš esmės keitėsi įstatymas. Dalį kontrolės funkcijų, kurias anksčiau vykdė Aplinkos apsaugos departamentas, perdavė mums. Dabar turėsime kontroliuoti ne tik savo tinklus, bet ir fizinių asmenų individualių nuotekų tvarkymo tinklais – ar įrengimai atitinka reikalavimus, ar atliekami tyrimai, ar suvedami duomenys į sistemą”, - atskleidžia ,,Jonavos vandenys” direktorė.
Kylantys iššūkiai ir sprendimo būdai
Taip pat, sako vadovė, būtina peržiūrėti Nacionaliniam saugumui svarbios įmonės pritaikymą ekstremalioms situacijoms ar išorės grėsmėms. Kad ,,Jonavos vandenys” galėtų išgauti ir tiekti vandenį ekstremaliomis sąlygomis, įmonei privalu turėti generatorių, stiprinti įrenginių apsaugą, kontroliuoti bei fiksuoti patekimą į įrenginių zonas.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) prižiūri ir kontroliuoja geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų teikimą. Siekiant išsiaiškinti, ar bendrovės ,,Jonavos vandenys” atitinka veiklos reglamentą, bendrovės vadovė ketina atlikti ,,Jonavos vandenys” procesų auditą.
Jau ir be audito, pasak direktorės, matoma, kad yra problemų dėl vandens netekčių ir infiltracijos. Tai reiškia, kad įmonė vandens išgauna daugiau, nei deklaruoja vandens vartotojai. Spėjama, kad be kitų vandens netekčių dėl avarijų ar remontų, yra nemažai nelegalaus vandens naudojimo. Nuo kitų metų kovo 1-osios įmonė skirs didesnį dėmesį išsiaiškinti nelegalius atvejus, taip pat bus skaičiuojama įmonei padaryta žala. (Plačiau apie tai skaitykite ČIA).
Panaši situacija ir su nuotekomis, kurios apskaičiuojamos pagal parduotą vandenį. Yra atvejų, kai jos surenkamos nelegaliai prisijungus prie nuotekų surinkimo tinklų. Beje, vieną situaciją dėl nuotekų jau pavyko išspręsti. Miškininkų gyvenvietėje, kuomet prieš daug metų buitinės nuotekos statybų metu buvo sujungtos su lietaus nuotekomis, šiuo metu jau atskirtos.
Laukia teisminiai ginčai su ,,Achema”?
Kaip pripažįsta bendrovės vadovė, neseniai išsiaiškintos dumble aptikto švino atsiradimo priežastys, užsakytas mokslinis tyrimas parodė, kad švino taršą miesto nuotekų valykla gavo kartu su AB ,,Achema" nuotekomis. Švinu užterštas dumblas yra netinkamas nei tręšti, nei miškininkystėje, nei rekultivuoti. Toks dumblo užterštumas priskiriamas III kategorijai, jo sutvarkymas yra brangus, tad neatmetama galimybė prisiteisti žalos atlyginimą teisminiu būdu.
,,Turime nemažą problemą su nuotekų dumblo trečios kategorijos tarša, kurio sutvarkymas itin brangus. Tai išsiaiškinti pareikalavo daug laiko, tačiau dabar konsultuojamės su teisininkais ir dėl užteršto dumblo, sukauptos taršos pareikšim pretenzijas Achemai. Gali būti, jog turėsime teismų”, - žinią atskleidžia J. Gumaniukienė.
Pagal reglamentą, yra nustatyti teršiančių medžiagų kiekiai, kurie gali patekti į centralizuotą nuotekų valymo sistemą. Dar 2020 metų pabaigoje ,,Jonavos vandenys” aptiko, kad nuotekų valykloje likęs dumblas turi švino. Pradėję ieškoti taršos šaltinio, įmonės specialistai aptiko, jog bendrovė ,,Achema” prie savo nuotekų tinklų prijungė kitą įmonę, apie tai neinformavę ir nesudarę sutarčių su ,,Jonavos vandenys”.
,,Achema”, turėdama sutartis su mumis, atsako už visas nuotekas, kurias atiduoda į mūsų valymo įrenginius. ,,Achema” privalo vykdyti ir vykdo nuotekų taršos kontrolę, monitoringą, privalo stabdyti ir mus įspėti apie įtarimus dėl taršos, bet taip neįvykus, kol mes nustatėm, iš kur tarša, užteršto dumblo prisikaupė labai daug. Nors tarša jau sustabdyta, tačiau užterštas sukauptas dumblas - neišvalytas, tad mes reikalausim žalos atlyginimo”, - konstatavo Jolita Gumaniukienė.
Nejaučia simpatijų įmonių centralizavimui
,,Neramina Valstybės centralizavimo politika, kuri jau įtvirtinta įstatyme. Jei mes kažkur ,,paslysim”, nesusitvarkysim, VERT gali stabdyti mūsų veiklos licenciją ir pasirinkimo nebelieka - savivaldybės taryba per šešis mėnesius privalo paruošti reorganizavimo planą ir per 12 mėnesių būsime prijungti prie Kauno vandenų. Ši grėsmė teoriškai reali, praktiškai - viskas priklauso nuo mūsų. Jei veiksim efektyviai, teisingai, pelningai, per prievartą niekas necentralizuos.
Žinoma, decentralizavimas ar centralizavimas turi ir pliusų, ir minusų skirtingose sferose, tačiau kalbant apie vandens tiekimo ir nuotekų valymo centralizavimą - logikos nematau, nes bet kokiu atvejų tinklai liktų atskiri, jų priežiūra irgi būtina vietoje, o vien valdymo centralizavimu vargu ar galima pasiekti geresnių rezultatų, greičiau atvirkščiai – sprendimų priėmimas ilgėtų, paslaugų prieinamumas nuo gyventojų toltų. Stengsimės to išvengti“, - mintis dėsto J. Gumaniukienė.