„Būkite geri, parašykit, dar kartą priminkit ar kaip nors įkalkite į galvą mūsų jonaviečiams elementarias taisykles, kurių privaloma laikytis. Nes kiek stebiu mūsų miesto „važinėtojus“, kyla klausimas ar jie nemirtingi, ar tik tokiais apsimeta?“, - pokalbį pradeda jonavietė Silvija.
Silvija prisistačiusi jauna mama teigė, kad nors informacijos apie dviratininkams skirtas taisykles apstu, tačiau šį mėnesį matytas vaizdas Joninių slėnyje ją pribloškė ir moteris nutarė plačiau paskleisti žinią apie saugumo būtinumą.
„Prieš kurį laiką mačiau, kai Joninių slėnyje, gal dešimtmetis vaikinukas nesuvaldęs savo dviračio krito, veidas pasruvo krauju, o kas baisiausia – buvo be šalmo. Vaikas smarkiai tėškėsi, buvo kraupu ir tas vaizdas man neduoda ramybės – kodėl be apsaugos priemonių, kur žiūri tėvai, juk nei dviratininkai, nei paspirtukininkai tikrai nėra nemirtingi. Žmonės – iš kaulų ir mėsos, nėra nepažeidžiami, po įvykio medikai gali ir „nesuremontuoti“, kaip kad dviratį ar automobilį. Kai mano vaikas paaugs, be šalmo su dviračiu iš namų kojos nekels. Priminėkite ir kitiems, kad saugoti save ir savo vaikus būtina“, - kalbėjo Silvija.
Portalas jonavoszinios.lt dažnai sulaukia kitų skaitytojų pranešimų, kad, antai, krito ir susižalojo dviratininkas, paspirtukininkas „neišėmė“ posūkio ir tėškėsi į asfaltą, kad neva paspirtukininkas partrenkė pėsčiąjį ir nuvažiavo lyg niekur nieko.
Neretai būna, kad tokie ir panašūs įvykiai net nepasiekia policijos pareigūnų, nukentėjusieji patys nesikreipia, tačiau vis tik pareigūnų užklausėme, ar būta pastarąjį mėnesį įvykių, susijusių su aptariama tema.
„2023 m. balandžio 1-19 dienomis Jonavos RPK registruotas vienas eismo įvykis, kai paspirtukas atsitrenkė į automobilį. Per šį laikotarpį Jonavos rajone nubausti trys dviratininkai už vairavimą esant neblaiviems“,- informavo Kauno AVPK Jonavos policijos komisariatas.
Taip pat, jonavietės Silvijos prašymu, dar kartą primename galiojančias taisykles:
- Nevažiuoti paspirtuku keliems asmenims. Tai daryti draudžiama. Dviračiu, jeigu nėra tam pritaikyta sėdynių, taip pat negalima važiuoti daugiau, kaip vienam asmeniui.
- Dėvėti saugos priemones – šalmus. Policija primena, kad važiuojant paspirtuku ir dviračiu nepilnamečiams (iki 18 metų) šalmas privalomas.
- Paspirtukų ir dviračių vairuotojams leidžiama važiuoti tik pėsčiųjų ir dviračių takais, arba dviračių juostomis, o kai jų nėra – tam tinkamu kelkraščiu. Važiuojant kelkraščiu ar važiuojamąja kelio dalimi privaloma būti ypač budriems bei laikytis kuo arčiau dešiniojo krašto.
- Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu (elektriniu paspirtuku – greitis iki 25 km/val., galia ne didesnė kaip 1 kW) leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o turintiems mokyklos išduotą dviratininko pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims.
- Dviračio vairuotojas važiuodamas šaligatviu privalo duoti kelią pėstiesiems, važiuodamas pro pėsčiąjį privalo sumažinti greitį iki artimo žmogui ėjimo greičio, kuris yra apie 3–7 km/val., ir išlaikyti saugų atstumą. Tos pačios taisyklės galioja ir paspirtuko vairuotojams.
- Vykstant per pėsčiųjų perėją, paspirtuką reikia vestis kaip ir dviratį. Per pėsčiųjų perėjas „skrajojantys“ paspirtukininkai kelia grėsmę pėstiesiems ir sau.
- Dviratis ar paspirtukas turi būti saugūs: veikiantys stabdžiai ir garso signalas, priekyje šviečiantis baltos spalvos žibintas, gale - raudonos, šonuose – oranžinės spalvos atšvaitai.
- Griežtai draudžiama važiuoti dviračiu ar paspirtuku pavartojus alkoholio.