Jonavoje gyvenanti Marijona sako, kad ateinančios žiemos laukia ramiau: du šildymo sezonus, anot jos, teko kęsti šaltį, kol galiausiai neapsikentusi kreipėsi į UAB „Jonavos šilumos tinklai“ ir paprašė jos nuosavą namą prijungti prie centralizuoto šildymo sistemos. Savo ruoštu specialistai pastebi, kad tai – išskirtinis atvejis: „Tačiau tikrai galėtų būti ir ne vienas. Centrinis miesto šildymas – pigesnė investicija bei garantija, kad šaltuoju metų laiku neteks šalti“.
Marijona pasakoja, kad nedidelį beveik 80 kvadratinių metrų namą visada šildydavo krosniniu kuru. Problemų nebuvo, toks šildymas tiko bei buvo įprastas. Tačiau situacija pasikeitė prieš kelerius metus, kai jos vyras patyrė insultą. Dabar vyrui reikia priežiūros, o moteris baiminosi, kad sutuoktinis netyčia gali sukelti gaisrą – užtektų vos vienos numestos žarijos.
Svarstydama apie kitus šildymo būdus, ji nutarė įsigyti šilumos siurblį. Tačiau šis, turėjęs palengvinti buitį, situaciją dar labiau apsunkino, o namuose šaltuoju metu tebuvo tik 14 laipsnių šilumos.
Marijona pasakoja, kad iš įmonės, pardavusios šilumos siurblį, ji kvietėsi ir specialistus: „Atvažiavo, atsuko keturis varžtus, kažką pakrapštė ir išvažiavo. Tačiau namuose dėl to šilčiau nepasidarė.“
Maždaug po metų moteris sulaukė skambučio, kad reikia atlikti siurblio techninę apžiūrą. Ji kainavo du šimtus eurų.
„Kitą žiemą namuose vėl buvo šalta. Kartą, kai ėjau susimokėti mokesčių, užsukau į „Jonavos šilumos tinklus“ ir paklausiau, ar yra galimybė prisijungti prie miesto šildymo. Specialistai pasakė, kad pasitars ir man praneš. Maždaug po mėnesio sulaukiau skambučio, kad galima. Dabar visi darbai jau baigti“, – kalbėjo Marijona.
Šilumos siurblio įsigijimas šeimai kainavo 4700 eurų, vėliau dalis pinigų buvo grąžinta.
UAB „Jonavos šilumos tinklai“ komercijos ir skaitmeninių technologijų vadovas Tomas Janušas teigia, kad ieškant sprendimų dėl šildymo, visų pirma, svarbu įsivertinti, kiek namas yra energetiškai efektyvus, koks šilumos poreikis.
„Šis namas yra senos statybos, energetiškai neefektyvus, o tai reiškia, kad šilumos siurblys nebus itin naudingas“, – kalbėjo specialistas.
Anot T. Janušo, tai – pirmasis atvejis Jonavoje, kada jonaviečiai, įsigiję šilumos siurblį ir į tai investavę, vis tik nutarė jo atsisakyti bei prisijungti prie centrinio šildymo. „Kai moteris kreipėsi į mus, įvertinome galimybes ir pasiūlėme prisijungti prie centrinio šildymo. Šiuo konkrečiu atveju vienareikšmiškai geriau miesto šildymas. Tiesa, kalbant apie gyvenamuosius namus, ne visur tokios galimybės yra – tai priklauso nuo to, kaip nuo pastato yra nutolusios trasos“, – sakė T. Janušas.
Marijonos šeimos namuose vasarą buvo įrengta trasa, šilumos palaikymo modulis – tai reiškia, jog šilumą gyventojai galės reguliuotis patys.
T. Janušas pastebi, kad centrinis šildymas nėra brangus, palyginus su kitomis alternatyvomis bei įvertinus ne tik šildymo, tačiau ir investicijų kaštus. Be to, svarbus dar vienas momentas: jei įvyksta gedimas, avarija, gyventojams patiems niekuo nereikia rūpintis – viską padaro UAB „Jonavos šilumos tinklai“ specialistai.
Elektros kilovatvalandė vidutiniškai kainuoja 24 centus, kai tuo tarpu šilumos kilovatvalandė nesiekia 9 centų: „Akivaizdus pavyzdys, koks skirtumas. Įsivertinus atsiperkamumą, investicijas, kartais prisijungti prie centrinio šildymo kainuoja net iki penkių kartų pigiau. Net jei žiemą šilumos kilovatvalandė bus kiek brangesnė, galutinis rezultatas – centrinis šildymas vis tiek pigesnis.“
Specialistai sako, kad norint prisijungti prie miesto šildymo galimi keli variantai – nauji vartotojai prijungiami nemokamai arba iš dalies prisidėjus savo lėšomis. Kai kuriais atvejais, jei nuo namo centrinis vamzdynas yra nutolęs toli, tokios galimybės nėra.
Mieste esančių nuosavų namų savininkai, kurie norėtų prisijungti prie centrinio šildymo ar svarsto apie tokį šildymo būdą, kviečiami kreiptis į UAB „Jonavos šilumos tinklai“.
UAB „Jonavos šilumos tinklai“