Du Jonavos rajono paaugliai atsidūrė ligoninėje po to, kai nusipirkę elektroninių cigarečių pabandė parūkyti ir apsinuodijo neaiškios kilmės medžiagomis. Pirkta rūkymo priemonė galimai jau buvo su neaiškiomis medžiagomis arba paaugliai patys ją užpildė. Parūkusiems ir blogai pasijutusiems paaugliams teko kviesti greitąją medicinos pagalbą, kuri nukentėjusiuosius pristatė į gydymo įstaigą.
Paauglių apsinuodijimo atvejį patvirtina ir Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (Kauno AVPK).
„Vasario 19 d. apie 17.00 val. į Jonavos ligoninės skubios pagalbos skyrių pristatyti du nepilnamečiai (g. 2007 m., g. 2007 m.), kurie galimai apsinuodijo neaiškios kilmės medžiagomis. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariate Jonavos rajono policijos komisariate pradėtas aplinkybių patikslinimas“, - patvirtina Kauno AVPK.
Laiku suteikta pagalba Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba teigia, kad pagalba paaugliams buvo suteikta laiku.
"Apie jūsų minimą įvykį informaciją gavome iš gydymo įstaigos. Svarbiausia, kad pagalba paaugliams buvo suteikta laiku, jais pasirūpinta. Kaip ir visada tokiais atvejais, esame pasirengę padėti – reaguojame, renkame informaciją apie įvykį ir vertiname, kokia pagalba paaugliams šiuo metu reikalinga.
Vaiko teisių gynėjai vis dažniau sužino apie atvejus, kai vaikai nukenčia nuo priklausomybę sukeliančių ir kitų pavojingų medžiagų. Daugiausia pranešama apie elektronines cigaretes rūkančius paauglius nuo 14 iki 16 metų amžiaus.
Sprendžiant vaikų žalingų medžiagų vartojimo problemą, kviečiame susitelkti tėvus, globėjus, policijos pareigūnus, pedagogus, kitus šalia vaikų esančius žmones. Tėvus kviečiame būti budriems ir domėtis, kur ir ką veikia jų vaikai, kas jų draugai, pasirūpinti laisvalaikio užimtumu. Domėkimės savo vaikais, stebėkime, ar nepasikeitė jų įprastas elgesys, nuotaikos.
Apie priklausomybes, psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir žalą su vaikais kalbėkime jau nuo mažų dienų ir vaikui suprantama kalba. Tačiau ne visais atvejais užtenka vien pokalbio. Vaikai yra smalsūs iš prigimties, o paauglystės laikotarpiu didelę įtaką jiems daro draugai, gali kilti noras išbandyti įvairias medžiagas. Tad pastebėjus nerimą keliančius požymius labai svarbu laiku pasirūpinti pagalba.
Atpažinti, kad vaikas ėmė vartoti priklausomybę sukeliančias medžiagas, galima iš jo besikeičiančios išvaizdos: papilkėjusios veido odos, patamsėjusių paakių. Keičiasi ir vaiko emocinė būsena – jis gali tapti irzlus, nerimastingas, gali pasireikšti dideli nuotaikų svyravimai, sutrikti koordinacija, miegas bei mityba. Jeigu vaikas ima ieškoti progų trumpam išeiti iš namų ar negrįžta namo sutartu laiku, iš namų dingsta pinigai ar kiti daiktai, jis ieško arba pats dalinasi atitinkama informacija socialiniuose tinkluose – tai jau rimti signalai tėvams, kad vaikui gali reikėti pagalbos.
Atminkime, kad vaikas gali suklupti, tačiau jam visuomet svarbu jausti tėvų, globėjų palaikymą ir gauti pagalbą", - sako vaiko teisių gynėjai.
Nerimaujama dėl ilgalaikio poveikio
Prieš kelerius metus atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvoje bent kartą elektronines cigaretes bandė vartoti 65 proc. 15 – 16 m. paauglių. Taip pat padidėjo dalis moksleivių, kurie pirmąją elektroninę cigaretę surūkė iki 13 metų amžiaus.
Kaip skelbia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, dar 2019 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose stebėti nauji elektroninių cigarečių paaugliams sukeliami ūmūs ir grėsmingi plaučių pažeidimo atvejai (angl. EVALI), kuomet progresuojantis dusulys, kosulys, dusulys fizinio krūvio metu, krūtinės skausmas buvo lydimi kitų organų pakenkimų: ūminiu pilvo ir krūtinės skausmais, pykinimu, vėmimu, karščiavimu, nuovargiu, kūno svorio netekimu. Įtarta, kad šių būklių atsiradimą galimai nulėmė elektroninių cigarečių vartojimas.
Nors nerimaujama dėl trumpalaikio elektroninių cigarečių poveikio paaugliams, ypač atsižvelgiant į sunkias ligas ar net mirtis, kurias sukelia EVALI, taip pat yra pagrindo susirūpinti dėl galimo ilgalaikio jų poveikio sveikatai.