Rugsėjo 6-ąją Jonavoje atidarytas su „Telia“ remiamas mobilus Klimato muziejus. Įrengtas keturiuose spalvinguose jūriniuose konteineriuose, muziejus jau viešėjo 14 – oje šalies miestų, Jonava tapo penkiolikta jo stotele. Visi jonaviečiai bei miesto svečiai kviečiami registruotis į nemokamas, interaktyvias ekskursijas, kuriose lankytojai galės pamatyti, paliesti ir suprasti klimato kaitą.
Tiki, kad atkreips dėmesį į tvarumo svarbą
Į atidarymo šventę atvykę Jonavos mokyklų pradinukai bei kiti žiūrovai turėjo galimybę būti pirmaisiais Jonavoje, kurie susipažino su Klimato muziejaus analizuojamomis temomis: klimato kaitos priežastimis bei padariniais, pagrindiniais Europos Sąjungos Žaliojo kurso punktais Baltijos šalyse, gamtos svarba šiuolaikinio žmogaus gyvenime bei tvariais pokyčiais, kuriuos galima lengvai atlikti savo kasdienybėje. Tarp pastarųjų – ir siūlymas kasdien bent 5 minutėms sutrumpinti po dušu kasdien praleidžiamą laiką.
Prie projekto įgyvendinimo prisidedančios bendrovės ,,Telia Lietuva“ tvarumo projektų vadovė Indrė Bimbirytė-Yun neabejoja, kad šis muziejus skleidžia visuotinai svarbią žinią.
„Šiuo metu Europą kamuoja nematyto masto sausros, o ir Lietuvoje pastaraisiais dešimtmečiais nestigo didelių klimato pokyčių. Tad žodžiai „klimato kaita“ ar „klimato krizė“ jau kurį laiką nėra reiškiniai, aktualūs visur kitur tik ne pas mus. Būtent todėl ne tik patys imamės aktyvių veiksmų pernaudodami įrangą, naudodami žaliąją elektros energiją, bet ir jaučiame pareigą prisidėti prie tokių iniciatyvų, kaip keliaujantis Klimato muziejus, kuris skleidžia, kad koks klimatas bus ateityje – priklauso tik nuo mūsų. Norint, kad pokyčiai įvyktų, labai svarbu aktyvus tiek atsakingo ir tvaraus verslo, tiek visuomenės įsitraukimas, o tam būtini informuoti ir neabejingi žmonės. Tikiu, kad šis muziejus ir yra ta platforma, kuri prisidės prie platesnio tvarumo sampratos suvokimo Lietuvoje“, – sako Indrė Bimbirytė-Yun.
Džiaugiasi švietimu
Kad muziejus gali paskatinti skirti daugiau dėmesio tvarumo problematikai tiki ir jame apsilankiusi jonavietė Joana Sadauskienė.
„Tiesą sakant, nežinojau apie šį muziejų, bet ėjau pro šalį, pamačiau žmonių minią ir užsukau.
Galiu pasakyti, kad man tvarumas visada buvo svarbus. Stengiuosi rūšiuoti šiukšles, taupyti elektrą, vandenį. Taip elgiuosi ne tik dėl didelių kainų, bet ir dėl suvokimo, kad visi resursai neatsiranda iš niekur.
Klimato kaita jau matoma. Pažiūrėkime, kokias karštas vasaras turime...
Tikiu, kad tokios iniciatyvos skatina jaunimą rūpintis žeme, galvoti apie savo ateitį, galvoti, ar tikrai reikia visko tiek daug, kaip kartais manome. Labai šaunu, kad žmonės šviečiami šia tema“, – kalbėjo J. Sadauskienė.
Svarbu rodyti gerą pavyzdį
Anūką į muziejų atlydėjusi Izolda Rimdeikienė neabejoja, kad atkreipti visuomenės dėmesį į klimato kaitos problematiką – būtina.
„Manau, kad tvarumas turėtų rūpėti kiekvienam. Man jis rūpi. Aš pati, pagal galimybes, stengiuosi rūšiuoti šiukšles .
Aplinka – svarbus dalykas ir svarbu rodyti gerą pavyzdį vaikams“, – kalbėjo I. Rimdeikienė.
Puiki edukacija
Į atidarymo šventę atvyko ir Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius. Jis teigė, kad šis muziejus – ne tik pramoga, bet ir puiki edukacija.
„Užsukę į vidų galėsite sužinoti, ką mes visi galime padaryti, kad klimato kaita nevyktų taip sparčiai, kokių įpročių reikėtų atsisakyti.
Visą tai sužinoję, galėsite ir kitiems papasakoti, pakviesti čia apsilankyti“, – į pirmuosius muziejaus lankytojus, Jonavos pradinukus, muziejaus atidarymo dieną kreipėsi rajono meras.
Didelis susidomėjimas
Klimato kaitos muziejaus komunikacijos atstovė Miglė Vasiliauskaitė pastebi, kad pastarasis Jonavoje sutiktas itin šiltai.
„Jonava jau yra 15-asis mūsų lankomas miestas. Dėl to labai paprasta palyginti, kaip buvome sutikti kitose savivaldybėse, o sutikimai tikrai skirtingi. Jonavoje nuo pat pradžių jautėme palaikymą. Iškart pamatėme ir didelį gyventojų susidomėjimą, nes turime daug registracijų. Dauguma jų yra iš mokyklų. Registruojasi tiek pradinių klasių moksleivių grupės, tiek gimnazistų.
Būsime iki sekmadienio 6-os valandos. Tai šeštadienis ir sekmadienis, ko gero, sulauks daugiau plačiosios visuomenės atstovų, o darbo dienos – būtent veiklomis susidomėjusių moksleivių“, – kalbėjo M. Vasiliauskaitė.
Moksleivių žinios - džiugina
Klimato kaitos muziejaus atstovė pripažįsta, kad tvarumas – neatsiejamas nuo jos pačios gyvenimo.
„Man pačiai jis yra tarsi gyvenimo stilius, samprata. Tiesiog tu gyveni, nenori kenkti kitiems organizmams, savo aplinkai, nenori teršti, nes žinai, kad po tavęs gyvens kartos ir tu pats gyvensi. Man atrodo, kad saugoti tai, ką turi – natūralus dalykas.
Kalbant apie klimato kaitos problematikos suvokimą visuomenėje, iš to ką matau bendraujant su lankytojais, galiu daryti prielaidą, kad dažnas Jonavos moksleivis žino, kas yra ta klimato kaita. Tai – džiugina“, – kalbėjo M. Vasiliauskaitė.
Registruotis nemokamai ekskursijai muziejuje galima dviem būdais: pavieniams asmenims, šeimoms bei draugų grupelėmis, arba komandoje — su klasiokais ar bendradarbiais.
Klimato muziejus įsikūręs miesto centre, Ramybės skvere. Muziejaus darbo laikas: antradienis – sekmadienis: 11:30 - 19:30. Muziejus Jonavoje lankysis iki rugsėjo 11 d.
Keliaujančio muziejaus projektą įgyvendina asociacija „Aktyvus jaunimas“, finansuoja Europos klimato iniciatyva.