Eilę metų Jonavoje gegužės 9-ąją būdavo rengiama atminimo - pagerbimo ceremonija Jonavos karių kapinėse, J.Basanavičiaus g., kur palaidoti II Pasauliniame kare žuvę kariai – 1584 žmonės.

Oficialiai Lietuvoje II Pasaulinio karo pabaiga minima gegužės 8, o ne 9 dieną, kaip būdavo sovietmečiu, nes 1945 metų gegužės 8 dieną Vokietija pasirašė besąlyginį kapituliacijos aktą. Tačiau dar ir šiandien, gegužės 9-ąją, Jonavos karių kapinėse pastebėti keli besibūriuojantys asmenys.

Kaip anksčiau yra skelbęs šalies policijos departamentas, policija stiprino savo pajėgas, stebi elektroninę erdvę, ruošia taktinius planus ir rengiasi užtikrinti viešąją tvarką įvairiuose šalies miestuose vyksiančių renginių ar sambūrių metu.

Kauno AVPK Jonavos r. policijos komisariatas šiandien pranešė, kad sustiprintas patruliavimas vykdomas nuo praeitos savaitės – Jonavos karių kapines stebi policijos ekipažai, miesto stebėjimo kameros nukreiptos į galimo susibūrimo vietą. Gėlės ir žvakės karių atminimui buvo nešamos ir gegužės 8-ąją, ir šiandien, gegužės 9-ąją. Anot pareigūnų, pažeidimų ar galimų nesusipratimų kol kas nėra fiksuota, draudžiama simbolika nenaudojama, tačiau padidintas Jonavos karių kapų stebėjimas bus vykdomas visą gegužės 9-ąją dieną.

Primenama, kad 2022 m. balandžio 19 d. Seimui priėmus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 524 straipsnio pakeitimo įstatymą, papildomai nustatyta administracinė atsakomybė už totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių, kuriuos šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti platinimą, naudojimą susirinkimuose, viešose vietose ar kitokį viešą demonstravimą.

Įstatymų leidėjas numatė aplinkybes, kurioms esant, administracinė atsakomybė nekyla. Išimtys numatytos antrojo pasaulinio karo dalyviams, taip pat tokia veika nedraudžiama muziejų veikloje, visuomenės informavimo apie istorinius ir dabarties įvykius, totalitarinius ar autoritarinius režimus, švietimo, mokslo, meno, kolekcionavimo, antikvarinės ar sendaikčių prekybos tikslais.

Policija gerbia žmonių teisę atiduoti pagarbą žuvusiems, tačiau ragina laikyti galiojančių teisės aktų ir nedėvėti draudžiamos simbolikos. Už tai numatyta bauda nuo 300 iki 700 eurų., todėl policija kiekvienu atveju spręs dėl administracinių teisenų pradėjimo.

Antrasis pasaulinis karas – didžiausias karas žmonijos istorijoje, trukęs nuo 1939 iki 1945 m. Lietuviams šis karas žymi ilgus okupacijos metus, tremtį į Sibirą, artimųjų žūtį kare.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: